Vaistai, archyvinė nuotrauka

SAM: mažesnės vaistų kainos jau nuo liepos

79
Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva buvo sudarytas naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, kuriame vaistų veiklosios medžiagos nepakito, bet patys vaistai tapo pigesni

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Liepos mėnesį kompensuojamuosius vaistus vartojantys gyventojai juos įsigyti galės pigiau, nei iki šiol, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Jau baigėsi terminas, per kurį vaistų gamintojai galėjo deklaruoti nuolaidas generiniams vaistams pagal naują tvarką, kuri įsigaliojo Vyriausybei priėmus SAM rengtą nutarimą.

Ši naujovė pasitvirtino ir absoliuti dauguma vaistų gamintojų deklaravo mažesnes kainas, tad pacientai už vaistus mokės trečdaliu pigiau ir sutaupys maždaug 20 milijonų eurų per metus. Taupomos bus ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos — per metus maždaug 9 milijonai eurų, kas leis pradėti kompensuoti daugiau inovatyvių vaistų.

SAM primena, kad pagal naująją tvarką, į kompensuojamų vaistų kainyną patenka visi vaistai, kuriems vaistų gamintojai sumažino kainas iki nustatyto reikalavimo, kad kainos nebūtų didesnės nei 10% nei kitose referentinėse Europos Sąjungos (ES) šalyse.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, rezultatai yra netgi geresni, nei buvo tikėtasi. Absoliuti dauguma gamintojų deklaravo nuolaidas ir tai pajus pacientai, nes tai nuolaidos jų mokamoms priemokoms.

"Tai reiškia, kad pacientai įsigydami vaistus vaistinėse mokės už juos kur kas mažesnes priemokas. Tad mažesnės vaistų kainos — jau realybė", — sako Veryga.

Ministro teigimu, daugybę metų buvo nekreipiamas dėmesys mūsų šalyje į didėjančias pacientų priemokas už vaistus, kai tuo tarpu kitose šalyse jos mažėjo. Tad buvo būtina nedelsiant imtis priemonių, kurios leistų mažinti pacientų ir valstybės patiriamas išlaidas.

Kainynas neprarado nei vienos veikliosios medžiagos

Viceministrė Kristina Garuolienė tvirtina, kad pacientai neturėtų jaudintis, nes nei viena veiklioji medžiaga nebuvo išbraukta iš kompensuojamųjų vaistų kainyno, o vaistų pasirinkimas ir toliau išliks platus, tik jau kitomis, mažesnėmis, kainomis.

"Buvo gauta 1 006 paraiškos dėl vaistų įrašymo į kainyną, iš kurių, pasibaigus oficialiam deklaravimo laikotarpiui, į jį pateks ir atitinka reikalavimus 668 vaistai. 169 vaistų pakuotės neatitiko reikalavimų ir jie nepateks į kainyną, kuris įsigalios liepą. Tačiau dėl to nereikia nerimauti, nes ir anksčiau nebuvo įrašomas panašus vaistų skaičius. O tai reiškia, kad dauguma gyventojų ir toliau turės didelį pasirinkimą tos pačios veikliosios medžiagos vaistų ir galės rinktis jiems labiausiai patinkantį, tik su mažesne priemoka", — sako Garuolienė.

Už minėtus sutaupytus devynis milijonus eurų valstybė galės kompensuoti daugiau inovatyvių vaistų pacientams, kuriems reikalingi vaistai laukia savo eilės rezerviniame vaistų sąraše. Pavyzdžiui, tai vaistai onkologiniams, sergantiems širdies ir kitomis sudėtingomis ligomis sergantys pacientai.

Naujų vaistų įtraukimas į kompensavimo sistemą situaciją pagerintų keliolikai tūkstančių pacientų.

Tuo tarpu Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) valdybos pirmininkė Simona Stankevičiūtė primena, kad renkantis vaistus vaistinėse svarbu atsiminti, jog gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne pakuotė, spalva, forma ar sugalvotas pavadinimas. 

"Nors kainyne yra įrašyta daug skirtingų tos pačios veikliosios medžiagos vaistų, visuomet rekomenduojame pacientui rinktis pigiausią", — sako Stankevičiūtė.

79
Tegai:
kompensuojamieji vaistai, kainos, vaistai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Medicina ir sveikata (344)
Dar šia tema
SAM: pacientai sutaupys 20 mln eurų dėl vaistų kainų mažinimo
Medikai: pasibaigusio galiojimo vaistus reikia nešti į vaistines
Vaistinėse lankysis "slapti pirkėjai"
SAM: degalinėse galima prekiauti "vaistinių prekėmis", bet ne vaistais
Vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas

Virusologas: vakcinų nuo COVID-19 sukūrime negali būti vienas laimėtojas

(atnaujinta 11:07 2020.05.30)
Įvairiose šalyse bus sukurtos skirtingos vakcinos ir jos bus naudojamos pirmiausia vietose, pažymėjo virusologas Anatolijus Alšteinas

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Nepakanka sukurti vakciną nuo COVID-19, ją dar reikia pagaminti, o tai yra gana lėtas procesas, interviu Sputnik Lietuva virusologas, medicinos mokslų daktaras, profesoriui Anatolijus Alšteinas.

Vakcinos kūrimas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Богодвид

"Kalbant apie vakcinų naudojimą, tai mūsų vakcinos bus naudojamos Rusijoje. Kuri iš vakcinų bus pasirinkta šiam tikslui, ar bus kelios vakcinos, pamatysime, tai laikas parodys. Kol kas pas mus vakcinos bandymai nebuvo atlikti žmonėms, tai tik priekyje. Kiek žinau, mes taip pat dar neturime užregistruotų vakcinų. Įvairiose ​​šalyse bus sukurtos skirtingos vakcinos, jos bus taikomos vietoje, savo šalyse jos bus taikomos pirmiausia. Ir jei šioje šalyje viskas susiklostys gerai, tada, žinoma, žmonės su šia vakcina perduos ją ten, kur dega gaisras, tačiau šioje situacijoje kažkokio vieno nugalėtojo, triumfatoriaus nebus", — pasakė jis.

Rusija pasiūlė Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) aštuonias vakcinas-kandidates nuo naujos koronavirusinės infekcijos, iš viso užregistruota daugiau kaip 120 vakcinų-kandidačių. Apie tai pareiškė PSO atstovė Rusijos Federacijoje Melita Vuinovič.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota beveik 5,7 milijono ligos atvejų, daugiau nei 357 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
vakcina, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paaiškėjo kovos su COVID-19 Lietuvoje pesimistinis scenarijus
Rusijoje įvardyta vakcinos nuo COVID-19 klinikinių tyrimų pradžios data
Biologė rekomenduoja nesistengti greičiau persirgti COVID-19
PSO papasakojo, nuo ko priklauso situacijos su koronavirusu vystymasis
Policija, archyvinė nuotrauka

Policininką nušovusio vyro paieškos pasibaigė: rastas užpuoliko kūnas

(atnaujinta 10:26 2020.05.30)
Penktadienį dieną, kai vyko aktyvios užpuoliko paieškos policininkai įtarė, jog po paleistų šūvių į pareigūnus, vyras galėjo padegti gyvenamąjį namą ir jame sudegti

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Mažeikių rajone rastos policininką įtariama nušovusio vyro palaikai. Šią informaciją patvirtino Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ekspertai.

Jie prioriteto tvarka ištyrę iš įvykio vietos gautus mėginius konstatavo, kad Mažeikių rajone, Viekšnių seniūnijoje, Birbiliškės kaime gaisravietėje rasti palaikai yra Stasio Braso, kuris įtariamas penktadienio rytą nušovęs ir sužeidęs policijos pareigūnus.

"Speciali policijos operacija yra baigiama, apie ekspertizės rezultatus informuoti ir kolegos Latvijoje, kurie taip pat nutraukia vykdytas paieškos priemones", — rašoma policijos pranešime.

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla dėkoja visiems operacijoje dalyvavusiems pareigūnams.

Žuvusio paregūno, žinomo Lietuvos kinologo  Sauliaus Žymanto laidotuvių ceremonija numatyta pirmadienį.

Tragedija įvyko penktadienį, gegužės 29 dieną, kai tikrindami gautą informaciją apie Birbiliškės kaime smurtaujantį vyrą į jo namus atvykusius pareigūnus  įtariamasis pasitiko šūviais. Įvykio vietoje buvo nušautas pareigūnas  Saulius Žymantas, o jo kolegei — sužalota į koja.

Beveik 19 metų policijoje tarnavęs Saulius buvo vienas geriausių  šalies kinologų, ne kartą užėmęs prizines vietas įvairiose policijos  kinologų varžybose. Šeima neteko mylinčio vyro ir tėvo.

Savo užuojautą žuvusiojo artimiesiems išreiškė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, prezidentas Gitanas Nausėda, VRM ministrė Rita Tamašunienė bei generalinis komisaras Renatas Požėla.

Tegai:
Mažeikiai, policija
Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka

Lietuva ketina stiprinti pasipriešinimą BelAE statyboms

Vilnius tikisi, kad dvišalių derybų su Minsku metu jis galės atidėti Astravo atominės elektrinės eksploatacijos pradžią

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Į Baltarusijos atominę elektrinę (BelAE) atgabentas branduolinis kuras skatina Lietuvą aktyviau siekti maksimalaus statomos jėgainės "saugumo" ir susitarimų su kaimynais, kad joje pagaminta elektra nebūtų perkama. Taip Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos ir laikinosios Veiksmų dėl Astravo atominės elektrinės koordinavimo grupės posėdyje teigė užsienio reikalų viceministras Albinas Zananavičius.

"Atvežtas kuras į aikštelę. Ir šis faktas reiškia, kad mūsų veiksmai prieš Baltarusijos atominę elektrinę tik aktyvės", — šią savaitę sakė Zananavičius.

Anot viceministro, ES tikslas yra nuolat stebėti ir didinti spaudimą Minskui, kad būtų galima įgyvendinti streso testų rekomendacijas prieš pradedant objekto eksploataciją. Jis taip pat pridūrė, kad dvišalėmis derybomis su Baltarusija siekiama atidėti Baltarusijos AE paleidimą.

Be to, kaip pabrėžė Zananavičius, Lietuvai reikalinga Vašingtono parama.

"Siekiama, kad JAV ir Baltarusijos dvišalėje darbotvarkėje atsirastų tas klausimas. Prašome JAV didesnės paramos TATENA formatuose", —  teigė Zananavičius.

Anksčiau Baltarusija baigė branduolinio kuro priėmimą pirmajam atominės elektrinės blokui.

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas pirmajam branduolinis kuras jėgainės blokui.

Lietuva priešinasi projektui, BelAE vadina "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš objekto ir visuotinai ragina kaimynines respublikas nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" dėl Ignalinos AE praradimo ir baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Astravas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Pasirašytas susitarimas su Baltarusija dėl skubaus informavimo apie branduolinę avariją
Laikas reikalauti kompensacijos už BelAE
Ekspertas paaiškino, kodėl nereikėtų bijoti atominės elektrinės statybų