Darbo kodeksas, arhyvinė nuotrauka

Darbo kodeksas įsigalios pagal Trišalėje taryboje pasiektą kompromisą

38
(atnaujinta 13:51 2017.05.30)
LVŽS frakcija pažymėjo, kad sėkmingai naujojo kodekso veiklai būtina stiprinti profesinių sąjungų veiklos pagrindus, ir pasiūlė atitinkamus įstatymų pakeitimų projektus

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos nariai inicijuoja skirtingų įstatymų pakeitimų projektus, kuriais siekia žymiai sustiprinti Lietuvoje veikiančių profesinių sąjungų veiklos bazę, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojo Tomo Tomilino, Seimo plenariniame posėdyje prasidedančio Darbo kodekso svarstymo pabaiga aiški ir iki liepos 1 dienos naujasis kodeksas įsigalios pagal Trišalėje taryboje pasiekto kompromiso sąlygas. 

"Tačiau tam, kad jis sėkmingai veiktų ir sudarytų sąlygas formuotis Skandinavijos valstybėse įprastam darbo santykių modeliui, būtina nuosekliai stiprinti profesinių sąjungų veiklos pagrindus", — sako Tomilinas.

Pasak Tomilino, tam ir skirti registruojamų įstatymų pakeitimų projektai — Gyventojų pajamų mokesčio, Valstybinės darbo inspekcijos, Profesinių sąjungų, Administracinių nusižengimų kodekso, Civilinio proceso ir Administracinių bylų teisenos.

Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme siūloma nustatyti galimybę piliečiams iki 1% sumokamo gyventojų pajamų mokesčio skirti pasirinktoms profesinėms sąjungoms. Iki šiol tokia tvarka sėkmingai veikė politinėms partijoms finansuoti, todėl jos taikymą siūloma plėsti ir profesinėms sąjungoms.

Valstybinės darbo inspekcijos atveju siūloma formuoti kompetencijos centrus kiekviename teritoriniame padalinyje ir šiose įstaigose teikti nemokamą profesinę pagalbą profesinių sąjungų veiklai, taip skatinant steigimosi procesą ir padedant pradėti veiklą darbuotojams atstovaujančioms organizacijoms.

Profesinių sąjungų įstatyme siūlomos trys garantijos profesinių sąjungų veikloje dalyvaujantiems asmenims: dėl laiko, skiriamo profesinei veiklai, apmokėjimo, nemokamų atostogų skyrimo, privalomų darbdavio ir profesinės sąjungos konsultacijų.

Seimo LVŽS frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pažymi, kad jie siekia, kad Lietuva taptų patrauklia tiek investuotojams, tiek jos žmonėms.

"Darbo kodeksas, visos kitos iniciatyvos turi telkti darbuotojus, darbdavius ir visą mūsų visuomenę. Norėdami Lietuvą paversti darbui patrauklia šalimi, turim stiprinti derybinę galią ir kultūrą", — sako Bakas.

Pasak Bako, kiekvieno piliečio galimybė skirti dalį pajamų profesinėms sąjungoms leistų jas stiprinti, stiprintų žmonių gebėjimus susitarti dėl aukštesnės gyvenimo kokybės.  

"Turime sudaryti sąlygas, kad profesinių sąjungų veikla būtų pakankamai finansuojama ir gautų svarbią profesionalią pagalbą savo veiklos pradžioje", — sako Bakas.

Darbo santykius liberalizuojantį naują Darbo kodeksą praeitos kadencijos Seimas priėmė pavasario sesijoje. Prezidentė Dalia Grybauskaitė kai kurias jo nuostatas buvo vetavusi, bet parlamentas veto atmetė. Pernai rugsėjo viduryje prezidentė pasirašė Darbo kodeksą.

38
Tegai:
profesinės sąjungos, Trišalė taryba, Darbo kodeksas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Temos:
Pažaidos akmuo: naujas Darbo kodeksas (21)
Dar šia tema
Naujasis Darbo kodeksas numato lankstų darbo grafiką
Darbo kodekso svarstymai juda į priekį: Trišalė taryba pasirašė susitarimą
Žirgai

Anykščių regioninis parkas kviečia prisiminti senuosius naktigonės papročius

(atnaujinta 11:32 2020.08.12)
Prie Šventosios upės bus kuriamas žirgas iš žolės, šurmuliuos vaikų žaidimų kiemelis, be to, vyks žirgų pasirodymai, maudynės upėje bei vakaronė su folkloro ansambliu

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Anykščių regioniniame parke Žirgo take prie Šventosios upės rugpjūčio 13 dieną 18:00 vyks tradicinis "Naktigonės" renginys, pranešama Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Facebook paskyroje.

Naktigonė — išnykęs senovės paprotys, kurio metu vasaros ir rudens naktimis buvo bendrai ganomi kaimo arkliai.

Siekiant prisiminti ir atgaivinti šį paprotį, Anykščių regioninio parko direkcija jau 9-tą kartą organizuoja simbolinę "Naktigonę". Kad naktimis mažiau imtų miegas, piemenys užsiimdavo įvairia veikla: maudydavo žirgus, gamindavo rankdarbius, žaisdavo, pasakodavo istorijas prie laužo. Ganydavo pasikeisdami: vieni miegodavo, kiti budėdavo prie laužo. Budėjimo tikslas apsaugoti galvijus nuo vilkų ar vagių.

Naktigonės tęsdavosi savaitę ar net pora mėnesių. Svarbiausia — naktinio ganymo nauda: jaunuoliai grįždavo namo ant sočių, gražių arklių. Anksti rytą, jodami namo, vaikinai tyčia garsiai dainuodavo arba pūsdavo ragus, kad pažadintų miegančiuosius ir būtų pastebėti. O kas lietuviui yra arklys, žirgas? Ir duonelę kasdieninę auginant, ir visus ūkio darbus nuveikiant, pramogaujant šventėse, ir tėvynę ginant — visur kartu.

Tačiau, pasikeitus gyvenimo situacijai ir žmonėms nustojus ganyti bei šienauti, natūralios pievos pamažu pradeda pavirsti krūmynais ar mišku. Todėl saugomų teritorijų darbuotojai turi tikslą — ne tik prisiminti nematerialios kultūros tradicijas, bet ir dėti pastangas, kad būtų sudarytos sąlygos išsaugoti gamtines vertybes, buveines ir retus augalus.

Stovyklavietė, kurioje vyks renginys, patenka į Natura 2000 teritoriją — Šventosios senvages, kuriose saugomos užliejamos, stepinės pievos ir buveinės. Čia, jau keletą metų vykdomas gamtotvarkinis projektas, kur sutinkamos vietos ūkininkų ganomos kelios avių bandos bei ožkytės, kurios taip pat prisideda prie šių natūralių pievų išsaugojimo. Todėl, jau tradiciškai į jaukų gamtos prieglobstį ristūnai su šeimininkais atvyks iš Andrioniškio kaimo, Keblonių kaimo "Mikadoro" žirgyno ir Niūronių kaimo "Vilarto" žirgynų.

Šiais metais bus kuriamas žirgas iš šioje pievoje augusios nupjautos žolės, šurmuliuos vaikų žaidimų kiemelis ir galimybė piešimo lentoje nuspalvinti žirgelį. Gražiausia šventės dalimi taps žirgų pasirodymai bei maudynės Šventosios upėje. Vėliau, kvepianti Šventosios pievų žolelių arbata ir vakaronė su Biržų folkloro ansambliu "Siaudela".

Tegai:
Lietuva, žirgas
Eismo įvykis

Marijampolėje automobilis partrenkė dviračiu važiavusį policijos pareigūną

(atnaujinta 12:33 2020.08.12)
Pažymima, kad nukentėjęs važiavo į tarnybą. Dėl patirtų sužalojimų Policijos departamento specialistas paguldytas į ligoninę

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Marijampolėje automobilis kliudė dviračiu važiavusį Policijos departamento prie VRM specialistą, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko antradienį, rugpjūčio 11 dieną, apie 7:40 Vytauto–P. Armino gatvių sankryžoje. Anot pranešimo, automobilis "Toyota Auris", vairuojamas 1959 metais gimusio vyro, kliudė ta pačia kryptimi dviračiu važiavusį 1964 metais gimusį Policijos departamento prie VRM specialistą. Pažymima, kad Policijos departamento specialistas važiavo į tarnybą.

Dėl eismo įvykio metu patirtų sužalojimų Policijos departamento specialistas paguldytas į ligoninę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
Marijampolė, policija, eismo įvykis, Lietuva
Dar šia tema
Priminta kokių Kelių eismo taisyklių reikalavimų būtina laikytis dviratininkams
Keturiose Vilniaus Senamiesčio gatvėse — tik pėsčiųjų ir dviratininkų zona
Lietuvos policija papasakojo, kaip apsaugoti dviratį nuo vagystės
Kalvarijos savivaldybėje sunkvežimis mirtinai partrenkė dviratininką
Rusijos vakcina nuo COVID-19

Paaiškėjo, kam dabar rekomenduojama Rusijos vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 13:59 2020.08.12)
Kol kas bandymai buvo atlikti tik su suaugusiaisiais, vaikų, paauglių ir pagyvenusių žmonių grupės nebuvo apimtos

VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Vakcina nuo koronaviruso buvo išbandyta nuo 18 iki 60 metų asmenų, norint skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, reikia papildomų tyrimų, pasakė Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos "Medicinos priemonių naudojimo ekspertizės mokslinio centro" direktorius Vladimiras Bondarevas.

"Dabar klinikiniams bandymam buvo pateikta vakcina, skirta atlikti bandymus su sveikais pilnamečiais savanoriais. Rusijos Federacijoje įprasta sertifikuoti: vaikai — nuo gimimo iki 18 metų, pilnamečiai ir suaugusieji nuo 18 iki 60 metų, ir vyresni žmonės — vyresni nei 60 metų. Dabar atlikti klininkiniai bandymai su 18–60 metų amžiaus savanorių grupe, atitinkamai, dabar ši vakcina skirta vartoti nuo 18 iki 60 metų asmenims", — cituoja RIA Novosti Bondarevo žodžius.

Mokslininkas pridūrė, kad vyresnio amžiaus žmonėms prireiks išplėsti indikacijas, reikės papildomų klinikinių tyrimų.

"Manau, kad tai bus padaryta atliekant klinikinius tyrimus po registracijos. Bus surinkta ir vyresnių nei 60 metų žmonių grupė", — spaudos konferencijos metu pasakė Bondarevas.

Gamalėjos centro direktorius Aleksandras Guncburgas, savo ruožtu pridūrė, kad jis buvo paskiepytas eidamas 69 metus.

"Per pastaruosius penkis mėnesius atsakau, kad jaučiuosi gerai", — pasakė Guncburgas.

Tegai:
COVID-19, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva vakciną nuo COVID-19 pirks kartu su ES
Rusijos vakcinos nuo COVID-19 bandymai baigėsi. Kada laukti masinės gamybos?
Paaiškėjo, kiek vakcinų nuo COVID-19 pasieks Lietuvą
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai