Virėja, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje 300 eurų per mėnesį dažniau gauna paslaugų įmonių darbuotojai

80
"Sodros" skelbiama įmonių vidutinių darbo užmokesčių statistika atskleidė dėsningumą, kad kuo mažesnė įmonė, tuo labiau tikėtinas itin mažas darbo užmokestis

VILNIUS, birželio 20 — Sputnik. Balandžio mėnesio duomenimis, 17,8 tūkstančio (arba 40%) įmonių buvo tokios, kuriose vidutinis darbo užmokestis nesiekė minimalios mėnesio algos (MMA) — 380 eurų, praneša "Sodros" spaudos tarnyba.

"Pastebėjome aiškią priklausomybę tarp įmonės dydžio ir darbo užmokesčio: kuo mažesnė įmonė, tuo mažų atlyginimų, nesiekiančių MMA, tikimybė didesnė. Iš minėto skaičiaus itin mažas algas mokančių įmonių 14,2 tūkstančio yra tokios, kuriose dirba ne daugiau kaip po 10 darbuotojų, trys tūkstančiai — kuriose darbuotojų skaičius nuo 11 iki 50 darbuotojų, ir maždaug 200 įmonių, įdarbinusių daugiau negu 50 darbuotojų", — pažymo "Sodros" specialistai.

"Sodrai" rūpi mažiausius darbo užmokesčius mokančios įmonės ne tik dėl to, kad jų darbuotojai netenka dalies socialinių garantijų, bet ir dėl to, kad taip bandant nesąžiningai apeiti socialinio draudimo įmokas, nukenčia šias įmokas mokantieji sąžiningai bei tie, kuriems socialinio draudimo išmokos — ypač svarbios.

Labai mažus atlyginimus lemia ne tik sunki finansinė padėtis

Kas tos mažos įmonės, mokančios vidutiniškai po 248 eurus savo darbuotojams? Kartais tai — tikrai sunkiai beverčiančios įmonės: sąraše yra dar tik pradėjusių savo veiklą ir aktyviai besiafišuojančių jauno verslo įmonių; nedidelę dalį sudaro ir tokios, apie kurių finansines problemas galima numanyti pagal informaciją apie skolas "Sodrai".

Kitai daliai įmonių gali būti būdinga tai, kad dėl įmonės veiklos pobūdžio daugelis darbuotojų  dirba ne visą darbo dieną, dėl to jų atlyginimas mažesnis, bet galbūt šiose įmonėse dirbantiems darbuotojams tai — ne vienintelė darbo vieta.

Moteris prie bankomato, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Analizuodami duomenis pagal veiklos rūšis, šiame sąraše "Sodros" specialistai rando pramogų organizavimo, maitinimo, mokymo, konsultacinių, apskaitos paslaugų įmonių.

Vis dėlto  jie pastebėjo nemažai keistų atvejų: statybos, transporto, automobilių remonto paslaugas teikiančių įmonių, naftos produktų prekybos arba didmeninės prekybos juodaisiais metalais verslus, kur vidutinis atlyginimas nesiekia nė 10 eurų.

Vadinasi, mažas darbo užmokestis mažose įmonėse "susiklostė" nebūtinai dėl to, kad šios įmonės sunkiai verčiasi ar dėl jų veiklos pobūdžio. Kita priežastis gali būti tai, kad kai darbuotojų skaičius mažas, lengviau susitarti dėl atlygio schemų, kai "sutaupoma" socialinio draudimo įmokų. Tačiau būtent tokie nesąžiningi atvejai ir lemia įstatymų leidėjų bei politikos formuotojų norą griežtinti apmokestinimo sąlygas, pavyzdžiui, įvesti minimalią "Sodros" įmoką (grindis).

Žemesnis darbo užmokestis — paslaugų sektoriaus įmonėse

Vienoje iš keturių įmonių, kuriose dirba nuo 11 iki 50 žmonių, vidutinis darbo užmokestis nesiekia MMA. Detalesnis tyrimas rodo, kad dažniau tai paslaugų įmonės: sveikatos priežiūros, maitinimo, apgyvendinimo, pramogų, transporto, valymo, aplinkos tvarkymo ir panašiai. Tikėtina, kad šioje įmonių grupėje taip pat rastume atvejų, kai darbuotojai dirba ne visą darbo dieną.

Kita vertus, galima numanyti, kad oficialus darbo laiko tvarkaraštis ne visada sutaps su realiu, kaip ir oficialios pajamos ne visada sutaps su realiomis.

Pasak "Sodros" specialistų, didelė dalis žmonių (darbdavių) yra linkę mokėti socialinio draudimo įmokas, tačiau matydami, kad kiti taip nedaro, o su jais tenka konkuruoti kainoms ypač jautrioje paslaugų rinkoje, mokančiųjų mokesčius  dalis ima mažėti. Kai dauguma daro nusižengimą, tas nusižengimas pradedamas laikyti norma.

Apmokestinimo sąlygų griežtinimas turi šalutinį poveikį

Norint taisyti susiklosčiusią padėtį, kalbama apie ketinimą griežtinti kai kurias apmokestinimo sąlygas. Kad visi, kurie turi mokėti įmokas pagal realiai gaunamas pajamas, tą darytų ir neturėtų galimybės atrasti landų ir prievolės išvengti. Iš to laimėtų darbuotojai, būtų vienodesnės konkurencinės sąlygos, visi labiau prisidėtų prie socialinių garantijų užtikrinimo ekonomiškai silpnesniems visuomenės nariams.

Kita vertus, sugriežtinus apmokestinimą, kai kurioms įmonėms — jauniems verslams, įmonėms regionuose, kur gyventojų perkamoji galia yra labai silpna — dirbti būtų dar sunkiau.

"Bet juk jei visi verslininkai būtų (buvę) dori ir sąžiningi, gal šiandien galėtume kalbėti apie  įmokų tarifų mažinimą?" — pažymi "Sodros" specialistai.

80
Tegai:
mažas darbo užmokestis, vidutinis darbo užmokestis, statistika, Valstybinis socialinio draudimo fondas "Sodra", Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje prasidėjo akcija prieš šešėlinę ekonomiką
"Sodra" išmokėjo motinoms virš 2 mln eurų kompensacijų
"Sodra" išieškos alimentus iš jų nemokančių tėvų
Revolveris, archyvinė nuotrauka

Klaipėdos rajone vyras grasino moteriai revolveriu

Policijos pareigūnai rado ir paėmė ginklą, kurio būgne buvo du šoviniai, vyras uždarytas į areštinę

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Klaipėdos rajone vyras smurtavo prieš moterį bei grasino jai revolveriu, praneša Policijos departamentas.

Incidentas įvyko pirmadienį, apie 15 val. 45 min. Šnaukštų kaime. Namuose  vyras smurtavo prieš moterį bei grasino jai revolveriu. 

Policijos pareigūnai rado ir paėmė ginklą, kurio būgne buvo du šoviniai.

Įtariamasis uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 145 str. 1 d.

Tegai:
Klaipėda
Dar šia tema
Klaipėdos apskrityje skirtos nuobaudos už darbą karantino metu
Vilniaus policija demaskavo pedofilų tinklą
Policija, archyvinė nuotrauka

Klaipėdos apskrityje skirtos nuobaudos darbą karantino metu

(atnaujinta 07:25 2021.01.19)
Policijos pareigūnai nustatė pažeidimus tatuiruočių salone ir naktinės prekybos vietose, protokolai surašyti ir už mėgėjiškos žvejybos pažeidimus

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus pareigūnai praėjusią savaitę Klaipėdos mieste ir Klaipėdos rajone vykdė įvairias prevencines priemones, kurių metu nustatytas ne vienas pažeidimas. 

Sausio 14 dieną policijos pareigūnai, kartu su Valstybinės darbo inspekcijos  specialistais patikrino vieną iš uostamiestyje veikusių tatuiruočių salonų — patikrinimo metu nustatyta, jog karantino metu tatuiruočių salono meistrai darė klientams tatuiruotes, nors karantino metu tokias paslaugas teikti yra draudžiama. Dėl šio nusižengimo pareigūnai pradėjo penkias administracines teisenas pagal ANK 45 str.

Tą pačią dieną, kartu su Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistais, pareigūnai patikrino ir žvejų pamėgtas vietas Malkų įlankoje, Kruizinių laivų terminale, ant Palangos tilto ir kt. Nustatyti septyni pažeidimai — penki protokolai surašyti pagal ANK 291 str. — dėl mėgėjų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, dar vienam žvejui surašyti net du protokolai — už karantino taisyklių nesilaikymą bei kontrabandinių cigarečių turėjimą.

Sausio 15 dieną pareigūnai Klaipėdos mieste tikrino ar naktinės prekybos vietose nedaromi pažeidimai — atlikus 5 kontrolinius pirkimus, dviem atvejais pažeidimų nenustatyta, tačiau pažeidimai fiksuoti dvejose naktinėse parduotuvėse, bei vienu atveju kuomet alkoholiu prekiavo civilis asmuo neturintis tam teisės. 

Uostamiestyje veikiančios naktinės parduotuvės Sportininkų g. pardavėjui, už mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarkos pažeidimą skirta 780 eurų bauda, paaiškėjo jog asmuo už tokio pobūdžio nusižengimą baudžiamas jau trečią kartą, o Vingio g. naktinės parduotuvės pardavėja už analogišką pažeidimą skirta 200 eurų bauda. Ekonominės sankcijos bus taikomos ir įmonėms, kuriose dirbo minėti asmenys.

Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai primena, jog ir toliau bus vykdomos įvairios policinės priemonės. Kurių metu bus tikrinamos prekybos ir paslaugų teikimo vietos.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. 

Tegai:
policija, Klaipėda
Dar šia tema
Šimonytė papasakojo, kada gali pasikeisti karantino apribojimai
Karantinas pakeitė šalies gyventojų pirkimo įpročius
Profesorius pasisakė prieš karantino pratęsimą Lietuvoje