Dvikalbės lentelės Tibeto skvere, nuotrauka iš įvykio vietos

Lietuvos ir Tibeto draugystę vainikuoja lentelė tibetiečių kalba Užupyje

80
(atnaujinta 09:40 2017.06.21)
Vilnius tęsia jau tradicija tapusią iniciatyvą puošti sostinės gatves dekoratyvinėmis lentelėmis, šį kartą Tbeto skveras Užupyje papuoštas lentele tibetiečių kalba

VILNIUS, birželio 21 — Sputnik. Birželio 20 dieną Tibeto skvere, Užupyje, lietuvių ir tibetiečių kalbomis atidengtos dekoratyvinės lentelės "Tibeto skveras", pranešė VŠĮ "Tibeto namai", kuri ir parėmė šią iniciatyvą.

"Šia Tibeto rėmimo grupės bei VšĮ "Tibeto namai" iniciatyva simboliškai jungiamasi prie Vilniaus miesto savivaldybės kuriamo atviro ir draugiško įvairių tautybių, kalbų bei religijų žmonėms miesto vizijos įgyvendinimo", — rašome pranešime.

Atidengtoje lentelėje tibetiečių kalba šalia užrašo yra pavaizduota bodhisatvos Avalokitešvaros — Tibeto globėjo — mandala. Mandalos piešimo bei suardymo ritualas — vienas ryškiausių tibetietiškos civilizacijos unikalumo pavyzdžių.

Таблички с названием Тибетского сквера
Вekoratyvinės lentelės "Tibeto skveras"

Prieš septynerius metus Tibeto rėmimo grupės iniciatyva bei Užupio bendruomenės palaikymo dėka bevardžiam Užupio skverui Malūnų gatvėje buvo suteiktas Tibeto vardas. Nuo to laiko šis skveras tapo vienu iš turistų traukos taškų Vilniaus senamiestyje, jame taip pat reguliariai vyksta kultūriniai renginiai bei pilietinės Tibeto palaikymo akcijos.

Lietuva ir Tibetas

Tibeto skvero erdvė Užupyje skirta ilgametei Tibeto ir Lietuvos santykių tradicijai ir abiejų tautų kovai už laisvę.

1990 metų kovo 11 dieną atkūrusi nepriklausomybę Lietuva užmezgė tamprius ryšius su Tibeto dvasiniu ir politiniu lyderiu Jo Šventenybe XIV Dalai Lama ir jo vadovaujama Tibeto vyriausybe tremtyje.

1990 metų balandžio 3 dieną Vytautas Landsbergis gavo Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos sveikinimo telegramą, o jau 1991 metų spalį Jo Šventenybė pirmą kartą apsilankė Lietuvoje.

Dalai Lama  buvo apsilankęs Lietuvoje dar du kartus. 2001 metais Jo Šventenybė apsilankė Užupyje, kur jam buvo suteiktas Užupio Respublikos Garbės Piliečio vardas.

Тибетский сквер в Ужуписе
Prieš septynerius metus Užupio skverui Malūnų gatvėje buvo suteiktas Tibeto vardas

2013 metais trečiojo vizito metu Jo Šventenybė XIV Dalai Lama Tibeto skvero centre atidengė ir pašventino Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rimanto Sakalausko mozaikinę kompoziciją "Mandala".

Lietuva Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasisako už taikų Kinijos valdžios ir tibetiečių dvasinio lyderio Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

Tibeto laisvės judėjimas

Nuo XX amžiaius paskutiniojo dešimtmečio pradžios Vilniuje veikia neformalus Tibeto laisvės judėjimas, kurio dvasinė įkvėpėja ir vadovė ilgus metus buvo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė rašytoja Jurga Ivanauskaitė.

Judėjimą aktyviai rėmė ir savo kūryba tibetiečių laisvės siekius įamžino lietuvių keliautojas ir fotografas Paulius Normantas. Tibeto skveras įamžina ir šviesų šių Lietuvos menininkų, Tibeto rėmėjų, atminimą.

Sostinėje taip pat yra dekoratyvinės lentelės Žydų, Totorių, Rusų, Lenkų, Vokiečių, Islandų, Latvių, Karaimų, Olandų gatvėse bei Vašingtono aikštėje užsienio kalbomis.

80
Tegai:
Tibetas, dvikalbės lentelės, Tibeto skveras, Užupis, Vilnius
Dar šia tema
Vilnius laimėjo dvikalbių lentelių bylą
Vilniaus Žydų gatvė nuo šiol bus papuošta užrašais trimis kalbomis
Vilniuje atsirado lentelė su totorišku užrašu
Premjeras Saulius Skvernelis

Radviliškio rajone buvo pakabintas Skvernelį menkinantis plakatas

(atnaujinta 09:22 2020.07.15)
Incidentas įvyko antradienio vakarą Baisogalos miestelyje. Policija surašė tarnybinį protokolą apie pažeidimą

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Radviliškio rajone Baisogalos miestelyje ant skelbimų lentos buvo pastebėtas ministrą pirmininką įžeidžiančio turinio plakatas, praneša Lietuvos policija.

Tai buvo pastebėta antradienį apie 19:10 vakare.

Dėl įvykio yra surašytas tarnybinis pranešimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva pranešė, kad Vilniaus apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl užrašų apie ministrą pirmininką Saulių Skvernelį šalia jo namų.

Tyrimas buvo pradėtas dėl galimo viešosios tvarkos pažeidimo. Pažymima, kad Upės gatvėje, Smiglių kaime, Vilniaus rajone, kur stovi premjero namas, praėjusį trečiadienį ant asfalto užteplioti užrašai, susiję su Skverneliu.

Praėjusiais metais Lietuvoje kilo skandalas dėl kelio iki vyriausybės vadovo namo asfaltavimo. Vilniaus regionui papildomai skirta beveik 300 tūkstančių eurų keliams asfaltuoti. Beveik visa suma buvo išleista Upes gatvės remontui Smiglių kaime, kur gyvena Skvernelis. Vilniaus savivaldybė paraiškų dėl šios gatvės nepateikė.

Šių metų birželio pradžioje Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė nutraukti galimo interesų konflikto tyrimą. Nustatyta, kad nėra pagrindo teigti, jog Skvernelis žinojo, kad lėšos bus skirtos kelio remontui būtent šalia jo namų.

Tegai:
policija, Lietuva, Saulius Skvernelis
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatytas tik vienas koronaviruso atvejis
Išeiti iš krizės stipresnei: Lietuvos vadovas su premjeru aptarė 2021 metų biudžetą
Koronaviruso testas

SAM: Kaune nustatyta 18 COVID-19 užsikrėtusių žmonių, atvykusių Uzbekistano

(atnaujinta 08:11 2020.07.15)
Pabrėžiama, kad visi koronavirusu užsikrėtę asmenys liepos pradžioje atvyko įsidarbinti tarptautinius pervežimus vykdančioje įmonėje

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Vienoje Kauno transporto įmonėje antradienį registravus koronaviruso protrūkį, nustatyta apie 18 koronaviruso infekcija užsikrėtusių žmonių, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Pažymima, kad visi minėti žmonės atvyko iš Uzbekistano. Apie du užsikrėtusius asmenis buvo pranešta prieš porą dienų.

Pabrėžiama, kad visi koronavirusu užsikrėtę asmenys liepos pradžioje atvyko įsidarbinti tarptautinius pervežimus vykdančioje įmonėje.

Šiuo metu visi užsikrėtę koronavirusu yra izoliuoti.

Pranešama, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai aiškinasi, ar užsikrėtę žmonės turėjo kontaktą su kitais žmonėmis.

Taip pat atliekami kiti būtini veiksmai ligos protrūkiui valdyti.

Antradienio ryto duomenimis, bendras COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje siekia 1875. Iš jų 1571 pasveiko, 79 pacientai mirė. Dabar šalyje yra paskelbta ekstremalioji padėtis.

Anksčiau sveikatos apsaugos ministras sakė, kad antroji koronaviruso banga respublikoje gali prasidėti rugpjūtį. Anot jo, sveikatos apsaugos sistema jau pradėjo ruoštis antrajam protrūkiui, tačiau kol kas padėtis stabili.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 12,9 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 570 tūkstančiai žmonių mirė.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva, Uzbekistanas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuva padės JAV įveikti koronavirusą
Nufilmuotas antrojo vakcinos nuo COVID-19 komponento testavimas Rusijoje