Žvakės, archyvinė nuotrauka

Gedulo ir atminties diena: ant kareivių kapų uždegtos žvakės

37
Šiandien lygiai 4:00 Lietuvoje ant 1941 metų karių kapų ir prie memorialų Raudonosios armijos kareiviams išvaduotojams aktyvistai uždegė atminties žvakes

VILNIUS, birželio 22 — Sputnik. Ant sovietų kareivių, žuvusių Lietuvoje pirmosiomis Didžiojo Tėvynės karo dienomis ir išlaisvinant Lietuvos žemes nuo fašistų, kapų aktyvistai uždegė atminties žvakes, praneša informacinis portalas Baltnews.

Žvakių uždegimo ceremonija įvyko 4:00 vietos laiku, nes būtent tuo metu 1941 metais taikią tylą nutraukė pirmieji šūviai.

Be to, Gedulo ir atminties dieną Lietuvos judėjimo "Nemirtingųjų pulkas" aktyvistai ir Rusijos diplomatai susirinko Vilniuje, Klaipėdoje bei kituose miestuose ir miesteliuose.

1941 metų birželį Vokietijos kariuomenė įžengė į šiandieninės Lietuvos teritoriją ir užėmė ją vos per kelias dienas.

Lietuvos kariuomenė neišlaikė vokiečių okupantų puolimo. Dėl to Pabaltijo ir Vakarų frontų sandūroje atsirado spraga, į kurią plūstelėjo smogiamieji Vermachto kariuomenės padaliniai su tankais ir kita karine technika, tai nulemė Kauno, Vilniaus ir Minsko okupavimą.

Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai
© Sputnik /
Kur Lietuvoje palaidoti sovietų kareiviai
37
Tegai:
Didysis Tėvynės karas, atminties žvakės, kareiviai, Raudonoji armija, Gedulo ir atminties diena, Lietuva
Dar šia tema
Vokietija išmokės buvusiems karo belaisviams iš TSRS po 2500 eurų
16-osios Lietuviškosios šaulių divizijos kovos kelias
"Nemirtingųjų pulkas" pražygiavo Lietuvos žeme
Ruduo

Šiemet rugsėjo mėnuo buvo pats šilčiausias per visą matavimų laikotarpį

(atnaujinta 18:28 2020.10.01)
Kaip pabrėžiama, tokios vidutinės oro temperatūros reiškia, jog visas arba beveik visas rugsėjis pajūryje buvo meteorologinės vasaros mėnuo

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Šių metų rugsėjis buvo pats šilčiausias per visą matavimų laikotarpį, rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" Facebook paskyroje.

Ruduo
© Sputnik / Виталий Аньков

"2020 metų rugsėjis buvo pats šilčiausias XXI amžiuje ir vienas šilčiausių per visą matavimų laikotarpį!" — rašoma pranešime.

Vilniuje rugsėjo vidutinė oro temperatūra buvo +14,7 °C, Kaune +14,9 °C, Klaipėdoje +16,1 °C.

Kaip pabrėžiama, tokios vidutinės oro temperatūros reiškia, jog visas arba beveik visas rugsėjis (pajūryje) buvo meteorologinės vasaros mėnuo.

Meteorologinė vasara yra tuomet, kai vidutinė oro temperatūra +15 °C ir daugiau laipsnių.

Taip pat pranešta, kad kritulių rugsėjį buvo nedaug, o saulėtų valandų Vilniuje buvo 1,42 karto daugiau (213 val.).

Tegai:
Lietuva, orai, ruduo
Dar šia tema
Lietuvoje vis dar tęsiasi hidrologinė sausra
Aštuoniuose Lietuvos miestuose pasiektas temperatūros rekordas
Atmosferos frontas į Lietuvą atneš labiau rudeniui būdingą šilumą
Saulės baterijos, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kuriuo metų laiku geriausia įsirengti saulės baterijas

(atnaujinta 16:09 2020.10.01)
Pažymima, kad itin saulėtą dieną žiemą elektrinė gali momentiškai ar per kelias valandas pagaminti daugiau energijos nei tuo pačiu metu vasarą

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Gyventojai, kurie nori įsirengti iki 10 kW galios saulės elektrines ir atgauti trečdalį investuotų lėšų, gali iki spalio 21 dienos teikti Aplinkos projektų valdymo agentūrai paraiškas paramai gauti, praneša elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva".

Pažymima, kad daugeliui kyla klausimas, ar verta įšaldyti pinigus ir saulės elektrinę įsirengti prieš žiemą, kai saulėtų dienų būna mažai, o gal vis dėlto geriau šiuos darbus atidėti iki pavasario.

Ekspertų teigimu, šaltasis sezonas yra tinkamas metas gyventojams pradėti galvoti apie saulės elektrinių įrengimo darbus.

"Kuo anksčiau saulės elektrinė bus sumontuota, tuo greičiau pradės generuoti elektros energiją ir grąžinti investuotas lėšas. Lietuvoje saulės elektrinių sezonas prasideda jau kovą. Tuo metu elektrinės gamina beveik dvigubai daugiau elektros energijos nei spalį, balandžio mėnesį — gerokai daugiau nei rugsėjį, o gegužės mėnesį elektros energijos pagaminimo rezultatai dažniausiai būna geriausi per visus metus. Tad pavasario mėnesiai yra žymiai produktyvesni už rudens", — teigia "Elektrum Lietuva" saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas.

Jo teigimu, klaidinga manyti, kad rudenį ir žiemą saulės elektrinių įrengti negalima dėl oro sąlygų. Dryžas sako, kad elektrinės nemontuojamos tik tada, kai stipriai lyja, sninga, pučia smarkus vėjas ar laikosi dideli šalčiai.

"Be abejo, saulės elektrinių montavimą lengviausia atlikti šiltuoju metų laiku, didžiąja dalimi dėl to, kad esant žemai oro temperatūrai ir permainingoms sąlygoms sudėtingiau dirbti modulius montuojantiems darbininkams: jie turi būti šilčiau apsirengę ir judėjimas yra šiek tiek varžomas, be to, gali atsirasti odos nušalimo rizika, nes elektros darbai paprastai atliekami plikomis rankomis", — sako jis.

Pažymima, kad itin saulėtą dieną žiemą elektrinė gali momentiškai ar per kelias valandas pagaminti daugiau energijos nei tuo pačiu metu vasarą.

Tegai:
žiema, energija
Dar šia tema
Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje atpigo trečdaliu
"Elektrum Lietuva" įvardijo būdus, kaip sutaupyti šildymo sezono metu