Vilnius paminėjo 73-asias išvadavimo nuo fašizmo metines, archyvinė nuotrauka

Vilnius paminėjo 73-ąsias išvadavimo nuo fašizmo metines

97
(atnaujinta 19:10 2017.07.13)
Gyventojai, politikai, visuomenės veikėjai ir diplomatai padėjo gėlių ir vainikų žuvusiųjų sovietų karių, išvadavusių Lietuvos sostinę nuo nacių 1944 metais, atminčiai pagerbti

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik, Aleksandr Lipovec. Istoriniuose šaltiniuose Antrojo pasaulinio ir Didžiojo Tėvynės karo 1944-ųjų liepos 13-oji pažymėta kaip "Vilniaus išvadavimo diena". Su šia pergale tą dieną pasveikino Josifas Stalinas, antihitlerinės koalicijos partnerių lyderiai JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Vinstonas Čerčilis.

Miestą išvadavo 3-iojo Baltarusijos fronto, vadovaujamo jauniausio Raudonosios armijos generolo Ivano Černiachovskio, kariuomenė. Jis žuvo praėjus pusmečiui išvaduojant Lenkijos miestą Melzak (dabar Pieniežno). O palaidotas Černiachovskis buvo Vilniuje. Aikštėje prie geležinkelio stoties dėkingi  Lietuvos gyventojai generolui pastatė bronzinį paminklą ant aukšto postamento.

Портрет генерала Черняховского у монумента воинам - освободителям в Вильнюсе
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Generolo Ivano Černiachovskio portretas

Po Lietuvos išėjimo iš TSRS paminklas buvo demantuotas, o palaikai giminių prašymu perlaidoti Maskvoje. Būtent armijos generolo, dukart Tarybų Sąjungos didvyrio portretą šiandien rankose nešė Vilniaus gyventojai, kurie, priešingai nei oficiali valdžia, mini liepos 13 dieną kaip Lietuvos sostinės nuo nacių išvadavmo šventę.

Псковские студенты-волонтеры
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Projekto "Ant istorinės atminties bangos" dalyviai

Antrus metus iš eilės šią dieną į Vilniaus Antakalnio kapines kartu su veteranais, Rusijos ir Baltarusijos ambasadų diplomatais, politikais ir visuomeniniais veikėjais padėti gėlių ir vainikų ateina ir Pskovo jaunimo misijos "Ant istorinės atminties bangos" dalyviai.

Участники сессии На волнах исторической памяти-2017 возлагают цветы к монументу
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Projekto "Ant istorinės atminties bangos" dalyviai

Projekto iniciatoriumi tapo Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, o Lietuvos URM jam pritarė. Jaunuoliai atvyksta į Lietuvą ir tvarko sovietinių karių, karo laikais žuvusių Lietuvos teritorijoje, kapus.

Чрезвычайный и полномочный посол России в Литве А.Удальцов возлагает венок
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Rusijos Federacijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas

Visi prie memorialo Antakalnio kapinėse kalbėję žmonės paminėjo, kad šiandien daugelyje Europos Sąjungos ir NATO šalių bando perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją ir sumenkinti Sovietų Sąjungos vaidmenį Pergalėje prieš nacistinę Vokietiją.

Ветераны, поисковики и руководитель псковской миссии у монумента воинам-освободителям
© Sputnik/ Alexander Lipovets
Veteranai ir Pskovo misijos vadovai prie monumento kariams-išvaduotojams

Ir pagrindinis išeinančios karo veteranų kartos uždavinys — spėti papasakoti jaunajai kartai visą tiesą apie lemiamą Raudonosios armijos vaidmenį nugalėjus fašizmą.

97
Tegai:
sovietų karių kapai, karių kapavietės, metinės, Antrasis pasaulinis karas, Aleksandras Udalcovas, Vilnius
Temos:
Didžiosios Pergalės metinės (27)
Dar šia tema
Mašinų su Pergalės dienos simbolika savininkams Lietuvoje gresia bauda
Lietuvos vardas Didžiosios Pergalės prieš fašizmą istorijoje
Visame pasaulyje Pergalės diena, Lietuvoje — gėjų eitynės
Didžioji Pergalė — viena visiems
Buvusiam Kauno merui iškelta byla dėl sveikinimų Pergalės dienos proga
Diskoteka

Vilniuje beveik šimtas žmonių susirinko į vakarėlį karantino metu

(atnaujinta 19:35 2021.04.12)
Dauguma vakarėlio dalyvių buvo studentai, dalyvaujantys Europos Sąjungos švietimo programoje ERASMUS

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Vilniuje beveik šimtas žmonių susirinko į vakarėlį karantino metu, praneša Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko naktį į šeštadienį Lietuvos sostinėje. Vilniaus policijos komisariato pareigūnai apie 00:30 gavo pranešimą, kad Kareivių gatvėje esančiame pastate garsiai groja muzika ir nesilaikoma karantino taisyklių.

Į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai rado didelę minią žmonių, dauguma jų — ES švietimo programos "ERASMUS" studentai. Buvo nustatyta 89 buvusių vakarėlyje asmenų tapatybė.

Aplinkybės tikslinamos.

Lietuvoje nuo lapkričio pradžios galioja antrasis karantinas. Nepaisant to, kad praėjusią savaitę buvo leista laisvai judėti tarp savivaldybių, respublikoje ir toliau galioja griežti epidemiologiniai apribojimai dėl koronaviruso. Be kito ko draudžiami viešieji renginiai ir dideli susibūrimai.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyta daugiau nei 226 700 COVID-19 atvejų, beveik 3700 žmonių mirė.

Tegai:
vakarėlis, Lietuva, karantinas, koronavirusas, Vilnius
Dar šia tema
"Kovosime ir tikrai laimėsime". Vilniuje vyko protesto akcija prieš karantino apribojimus
Kauno policija pradėjo tyrimą aplink M.A.M.A muzikos apdovanojimus
"Savo pareigomis nesinaudojau". Jaunius pasisakė apie incidentą su policija
Skandalas Klaipėdoje: Gražulis sušoko skambant homofoginiai dainai
Kam Lietuvoje rašytas karantino įstatymas?
Moterys Vilniuje

Premjerė ragino greičiau skiepyti Lietuvos senjorus

(atnaujinta 18:54 2021.04.12)
Kaip pažymėjo Šimonytė, senjorai serga itin sunkiai, o šios grupės mirtingumas yra pats didžiausias

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pažymėjo, kad vyresnių nei 65 metų gtventojų skiepijimas ne visose šalies savivaldybėse tolygus ir paragino greičiau skiepyti senjorus. Apie tai praneša spaudos tarnyba.

Ministrė pirmininkė pirmadienį dalyvavo tradiciniame nuotoliniame susitikime su Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais. Pagrindinis dėmesys buvo skirtas prioritetinei vyresnių nei 65 metų asmenų vakcinacijai ir diskusijai, kaip šį procesą būtų galima dar labiau paspartinti.

Anot premjerės, praeita savaitė buvo rekordinė pagal paskiepytų žmonių skaičių, tačiau vyresnių nei 65 metų senjorų skiepijimas ne visose šalies savivaldybėse tolygus: vienose sėkmingai sekasi juos skiepyti, ir jos gali būti pavyzdys kitoms savivaldybėms.

"Esu dėkinga už tai, ką padarėte, bet dar daug ką reikia padaryti. Virusas senjorams negailestingas, senjorai serga itin sunkiai, o šios grupės mirtingumas pats didžiausias. Vyriausybei šiuo metu svarbiausia apsaugoti juos: kuo greičiau kuo daugiau senjorų gaus skiepą, tuo greičiau galėsime pereiti prie kitų grupių skiepijimo. Savo ruožtu Vyriausybė mobilizuoja visas pajėgas, kad palengvintų savivaldai procesą. Pasitelkiami visi įmanomi resursai padėti savivaldybėms organizuoti senjorų atvežimą iki vakcinacijos vietų", – sakė Šimonytė.

Merams buvo pristatytos priemonės, skatinančios aktyvesnį senjorų vakcinavimą.

Šiandien Vyriausybė padidino leistiną asmenų iš skirtingų namų ūkių, galinčių vykti viename automobilyje, skaičių.

"Tokiu sprendimu siekiame paskatinti kaimynus, pažįstamus, kolegas pavežti pasiskiepyti tuos, kurie to padaryti patys negali. Esant poreikiui savivaldybės gali naudoti mokyklų geltonuosius autobusiukus senjorams pavežti iki vakcinavimo vietos arba vakcinavimo komandoms atvežti pas senjorus", – sakė premjerė.

Vakcinomis nuo COVID-19 Lietuvoje jau paskiepyta 479,6 tūkst. gyventojų, tai yra 17,1 proc. visuomenės.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 226 783 žmonės, dėl ligos mirė 3 697 žmonės. Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 597 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės.
Kaip skelbia Statistikos departamentas, naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų, šiuo metu siekia 444,7 atvejo.

Antrasis karantinas Lietuvoje buvo įvestas lapkričio pradžioje ir kol kas pratęstas iki balandžio pabaigos.

Tegai:
Ingrida Šimonytė, koronavirusas, vakcina, vakcinacija, Lietuva
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šalyje nustatyta beveik 600 naujų koronaviruso atvejų
VRM: nuo COVID-19 paskiepyta beveik 30 procentų pareigūnų
Lietuva gavo septynioliktą "BioNTech ir Pfizer" vakcinos nuo COVID-19 siuntą
Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos "kovidiniems" pacientams skirtos lovos
Mobiliojo ryšio bokštas

Lietuva nori atsikratyti "nepatikimų tiekėjų" 5G diegimo fone

(atnaujinta 20:52 2021.04.12)
Gamintojams ar tiekėjams, kurie neatitinka "nacionalinio saugumo interesų", teks rasti pakaitalus iki 2025 metų pabaigos, pranešė Krašto apsaugos ministerija

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Lietuvai ruošiantis diegti 5G mobiliųjį ryšį, siūloma, kad "nepatikimi" gamintojai ir tiekėjai Lietuvoje negalėtų dalyvauti elektroninių ryšių rinkoje. Apie tai spaudos konferencijoje Seime pareiškė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Lietuvos kariškiai
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Nepatikimi gamintojai ir tiekėjai negalėtų dalyvauti vykdant elektroninių ryšių veiklą Lietuvoje, ypač diegiant 5G infrastruktūrą", — pasakė jis.

Anušausko teigimu, svarbu, kad dabar būtų imtasi teisėkūros priemonių.

"Kontekste visada yra ir žvalgybos rizikos vertinimas, susijęs su trečiųjų šalių veikla <...> Jeigu mes įstatymais nenumatysime tam tikrų ribų, tai mūsų viešųjų pirkimų sistema veiks būtent taip, kaip veikia įprastai — ieškos pačio pigiausio tiekėjo", — pasakė KAM vadovas.

Pasak jo, artimiausiu metu Seimui bus pateiktos dvi Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo ir Elektroninių ryšių įstatymo pataisos, kurios įpareigos RRT prašyti specialios komisijos įvertinti įmonių atitiktį nacionalinio saugumo požiūriu.

"Sieksime užtikrinti, kad radijo ryšių skyrimas ir naudojimas atitiktų nacionalinio saugumo interesus. RRT turės pareigą kreiptis į vyriausybinę strateginių įmonių sandorius tikrinančią komisiją dėl vertinimo, kai bus skiriami radijo ryšio dažniai, kai keičiami gamintojai ar tiekėjai, kai gaunama informacija, kad galimai naudojami nepatikimi gamintojai ar tiekėjai", — pasakė Anušauskas.

Ministras pareiškė, kad gamintojai ar tiekėjai, kurie neatitinka nacionalinio saugumo interesų, turės būti pakeisti iki 2025 metų gruodžio pabaigos.

Kaip pareiškė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiunas, radijo dažnių naudojimas yra strategiškai svarbus diegiant 5G ryšius, todėl būtina reguliuoti jų konkursus ir aukcionus, susiejant šį procesą su nacionaliniu saugumu. Pasak jo, iki šiol RRT neprivalėjo kreiptis į komisiją, kad ji įvertintų būsimus sandorius, aukcionus ar konkursus.

Taip pat NSGK vadovas pareiškė, kad "nepatikimi" tiekėjai turėtų būti pašalinti iš visos elektroninių ryšių rinkos infrastruktūros.

"Iš tiesų kalbame apie 5G ryšį, tačiau turėkime galvoje, kad 5G ryšys yra susijęs su kitais ryšiais — tai yra 2G, 3G, 4G. 5G bus įrengiamas ant esamų platformų. Be jokios abejonės, kai tu diegsi 5G ryšį ir tą įrangą, kurią naudosi joje ir įrangos palaikymą, tai visiškai nuo įstayto įsigaliojimo turės ir privalės būti tik patikimi teikėjai", — pasakė jis.

Kovo pradžioje Kasčiūnas jau siūlė sudaryti nepatikimų technologijų tiekėjų sąrašą. Jis siūlė "nustatyti labai konkrečius nedemokratinių šalių gamintojus", kurių informacinė ir ryšių įranga kelia "potencialią grėsmę šaliai ir nacionaliniam saugumui" ir neturėtų būti naudojama Lietuvoje diegiant 5G mobilųjį ryšį.

5G ryšys

Kai kuriuose Lietuvos miestuose jau veikia telekomunikacijų bendrovės "Telia" stotys, teikiančios 5G ryšį. Asmenys ir įmonės gali nemokamai išbandyti ryšį.

Tuo tarpu Lietuvos politikai ne kartą ragino valdžios institucijas atsisakyti Kinijos 5G įrangos tiekėjų, nes jie joje įžvelgia "grėsmę nacionaliniam saugumui".

Anksčiau Kasčiūnas Kiniją įvardijo kaip vieną pagrindinių iššūkių ir "grėsmių" respublikai šiais metais.

Be to, jis pareiškė, kad Lietuva apribos Kinijos investicijas į strateginius objektus, o apie Kinijos kompanijų dalyvavimą diegiant 5G ryšius net nebus diskutuojama.

Tegai:
Arvydas Anušauskas, Laurynas Kasčiūnas, Lietuva, nacionalinis saugumas