Nardymas, archyvinė nuotrauka

Nuskendęs sovietų povandeninis laivas C-10 rastas netoli Klaipėdos

272
(atnaujinta 09:38 2017.07.18)
Sovietų povandeninis laivas C-10, dingęs be žinios 1941-aisias rastas Baltijos jūroje

VILNIUS, liepos 18 — Sputnik. Sovietų povandeninis laivas C-10, kuris 76 metus buvo laikomas dingusiu be žinios, buvo rastas Baltijos jūroje 35 kilometrų atstumu nuo Klaipėdos. Jį aptiko bendra Rusijos-Lietuvos-Latvijos ekspedicija, praneša Rusijos URM atstovybė Kaliningrade.

Žinoma, kad 1941-ųjų birželio 23-osios rytą C-10 leidosi į žygį į Dancigo įlanką su 43 įgulos nariais. Birželio 28-ą buvo gautas pranešimas: "Sprunku nuo persekiojimo". Vėliau atėjo pranešimas: "Skęstu, reikalinga pagalba", po to ryšys nutrūko.

Šiuo metu vyksta Pasaulinio vandenyno muziejaus darbuotojų ir partnerių iš Latvijos ir Lietuvos pasiruošimas laivo žūties vietoje dalyvauti memoraliniuose renginiuose

Laivų paieška Baltijos jūroje

Anksčiau Klaipėdos mokslininkai pranešė, kad rengiasi ieškoti Baltijos jūroje nuskandintų ir nuskendusių Lietuvos laivų. Tarp tokių nuskandintų laivų yra ir pirmasis nepriklausomos Lietuvos tarpukariu turėtas karo laivas "Prezidentas Smetona".

Mokslininkams buvo žinomos nuskendusių laivų koordinatės, tačiau, priklausomai nuo šaltinių, jos šiek tiek skiriasi. Tad ekspedicijos dalyviai tikrino du variantus.

Ekspedicijos tikslas buvo identifikuoti ne tik buvusį laivą "Prezidentas Smetona", kuris buvo nuskandintas 1945 metais, kai plaukiojo su Sovietų Sąjungos vėliava, bet ir mažesnius prekybinius tarpukario Lietuvos laivus "Panevėžys", "Kretinga" ir "Utena".

Ekspedicijos metu mokslininkai aptiko laivą, kuris, anot Klaipėdos universiteto atstovės Tomos Liutikės, "99% yra tas, nuotraukos buvo padarytos specialiais prietaisais, valdomais karinių jūrų pajėgų specialistų, ir jas lyginant su istorinėmis nuotraukomis, istoriniais laivo brėžiniais, 99% viskas atitinka".

"Prezidentas Smetona" buvo pirmasis karo laivas, kurį 1927-aisiais Lietuvos Vyriausybė nupirko iš Vokietijos. Antrojo Pasaulinio karo metu laivas dalyvavo kovose su vokiečiais, kol 1945-ųjų sausio 11 dieną užplaukęs ant minos nuskendo Suomių įlankoje.

272
Tegai:
povandeninis laivas C-10, Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM), Baltijos jūra
Dar šia tema
Juodojoje jūroje nuskendo sausakrūvis laivas "Arsenalo Herojai"
Rusų atominis povandeninis laivas vasarą atplauks į Baltijos jūrą
Linkėjimai iš 90-ųjų: užfiksuotas laivas vaiduoklis