Šuniukas, archyvinė nuotrauka

Lietuviai vis dar neteisėtai išveža į Britaniją šuniukus

30
Veterinarijos specialistai atliko tyrimą, pagal kurį nustatė, kad Lietuva užima trečią vietą Europoje pagal šuniukų kontrabandą

VILNIUS, liepos 18 — Sputnik. Trečią kartą atliktas iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę (JK) gabenamų šunų tyrimas parodė, kad prieš kelerius metus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) sugriežtinta augintinių pasų išdavimo tvarka davė gerų rezultatų, tačiau Lietuva vis dar išlieka viena iš šalių, į JK bandančių įvežti šuniukus kontrabandos būdu, pranešė LRT su nuoroda į VMVT pranešimą.

Kačiukas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Lietuvoje pakartojus tyrimą dėl veterinarijos gydytojų ir veisėjų veiklos parduodant šuniukus į JK, paaiškėjo, kad 2016 metais į ten bandytų išvežti šunų skaičius, palyginti su ankstesniais metais, sumažėjo 68% iki 726 šunų per metus.

Nusikalstamos veiklos sumažėjimui padarė įtaką tai, kad VMVT prieš dvejus metus įvedė tvarką, atėmusį teisę visoje Europos sąjungoje galiojančius augintinių pasus išduoti privatiems veterinarams

Nuo 2015 metų vasaros augintinių pasus išduoda tik VMVT teritorinių padalinių inspektoriai. Veisėjui ar gyvūno savininkui kartu su šuniuku atvykus į VMVT padalinį inspektorius pasą išduoda patikrinęs gyvūno amžių ir jo mikroschemos numerį.

Pirkėjai JK nori jaunų šuniukų, tačiau pagal gyvūnų gerovės įstatymus po ES keliauti gali tik nuo pasiutligės skiepyti augintiniai, o tam šuo turi būti ne jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus.

"Dogs Trust" atliktas tyrimas rodo, kad tokia VMVT praktika smarkiai pagerino situaciją sumažindama iš Lietuvos į JK kasmet išvežamų šuniukų skaičių nuo 2-2,5 tūkstančių iki 726 šuniukų 2016 metais.

Tą patvirtino ir tyrimo metu kalbinti privatūs veterinarijos gydytojai, pripažinę praeityje klastoję dokumentus, tačiau šiuo metu dėl sugriežtintos pasų išdavimo tvarkos esą negalintys to padaryti.

Nori vežti maža gyvūnėlį — susipažink su nauja tvarka >>

Visgi tyrimas taip pat parodė, kad, nepaisant pagerėjusios situacijos, kai kurie veterinarijos gydytojai vis dar sutinka suklastoti šuniukų gimimo, vakcinacijos, ženklinimo duomenis, užsimena apie galimybes ar net parduoda reikalingus migdomuosius vaistus gyvūnų išvežimui kontrabandos būdu. Tokiu būdu sudaromos sąlygos parduoti ir išvežti šuniukus anksčiau, nei reikalaujama pagal įstatymus.

Lietuva vis dar yra trečioje vietoje pagal pasienyje sulaikomų ir konfiskuojamų šuniukų skaičių po Lenkijos ir Vengrijos.

Tyrimo rezultatai

Tyrimo metu tyrėjai aplankė 12 veterinarijos gydytojų įvairiose Lietuvos miestuose ir kontaktavo su 12 šuniukų veisėjų pagal rastus skelbimus internete.

3 veterinarijos gydytojai sutiko suklastoti šuniukų gimimo, vakcinacijos ir ženklinimo datas.

3 veterinarijos gydytojai nesutiko suklastoti datų, tačiau paminėjo šuniukų išvežimo galimybę gabenti juos kontrabandos būdu, paslėpus gyvūnus transporto priemonėje.

Ką reikėtų žinoti, norintiems įsigyti augintinį >>

Viena veterinarijos klinika pardavė migdomuosius vaistus šuniukui užmigdyti pasienyje ir pervežti į JK kontrabandos būdu.

Vienas veterinarijos gydytojas, suklastojęs šuniuko gimimo, vakcinacijos ir ženklinimo datas, gyvūną valstybiniame gyvūnų augintinių registre užregistravo asmens, kuris į jį nesikreipė ir nepateikė prašymo, vardu.

30
Tegai:
augintiniai, šuniukas, kontrabanda, gyvūnai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Lietuva
Dar šia tema
Šuniukai gali drąsiai keliauti prie jūros
Vilniuje ir naktimis galima vedžioti šunis
Paprasti patarimai, kaip apsaugoti savo augintinius žiemą
Vilnius — šunims draugiška sostinė