Auksinis žiedas, nuotrauka iš įvykio vietos

Gedimino kalne atrasti Zigmanto Sierakausko palaikai

118
(atnaujinta 12:23 2017.07.26)
Vykstant Gedimino kalno tvarkymo darbams, archeologai jau antrą kartą randa mirusiųjų palaikus, šį kartą manoma, kad atrasti kaulai priklauso Zigmantui Sierakauskui, kuris laikomas 1863-1864 metų sukilimo vadu

VILNIUS, liepos 26 — Sputnik. Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologai atlikdami archeologinius tyrimus Gedimino kalno aikštelėje aptiko keletą mirusiųjų palaikų. Pagal pirminius duomenis vienas iš mirusiųjų galimai yra 1863 metų sukilimo vadas Zigmantas Sierakauskas, teigia Kultūros ministerija.

Šiuo metu archeologai baigia antrąjį archeologinių tyrimų etapą Gedimino kalno aikštelėje. Buvo ištirtas 36 m² plotas, užfiksuoti iki 1,1-2,7 metro storio kultūrinio sluoksnio horizontai, dauguma jų sietini su XIX amžiaus čia buvusia Vilniaus karine tvirtove.

Antrojo tyrimų etapo metu aptikti keturi griautiniai kapai, kuriuose palaidoti septyni mirusieji, iš jų trijuose kapuose buvo palaidota po du.

Dauguma užkasti nepagarbiai, su už nugaros surištomis rankomis, apipilti kalkėmis. Viename dvigubame kape aptikta kulka, kitų mirusiųjų kapuose kulkų nerasta.

Prie mirusiųjų aptikta aprangos detalių (diržų sagčių, darbužių sagų, keletas smulkių darbužių audinių fragmentų), asmeniniai mirusiųjų daiktai — religinio turinio medalikėliai, medalionai, kryželiai.

Vienas iš mirusiųjų buvo užkastas atskiroje duobėje. Prie jo rastas medalikėlis, o ant dešinės rankos rastas auksinis žiedas su įrašu vidinėje pusėje: "Zygmund Apolonija 11 Sierpnia / 30 Lipca 1862 r.". Remiantis istoriniais duomenimis ir archeologinių tyrimų metu rastais radiniais manoma, kad čia buvo palaidotas vienas iš 1863 metų sukilimo vadų Zigmantas Sierakauskas. 

Palaikus perkasoje preliminariai tyrė Vilniaus universiteto antropologė Justina Kozakaitė. Visa antropologinė medžiaga perduodama tolimesniam tyrimui į Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Antropologijos katedrą. Atsižvelgiant į mirusiųjų palaidojimo aplinkybes, galima pagrįstai manyti, kad visuose kapuose palaidoti vyrai, kurie mirė smurtine mirtimi.

Archeologai rado XVI a Palangos dvarvietės pamatus >>

Pagal surinktus duomenis, mirusieji buvo užkasti XIX amžiaus II pusėje, palaikai yra 1863-1864 metų sukilimo dalyvių, nubaustų mirties bausme Vilniuje, Lukiškių aikštėje. 

Primename, kad pirmojo archeologinių tyrimų etapo metu, 2017 metų sausio mėnesį, pilnai buvo ištirti du kapai. Juose aptikti keturių mirusių vyrų, palaidotų be karstų, apipiltų kalkėmis, palaikai.

Zigmantas Sierakauskas

Zigmantas Sierakauskas vadovavo sukilėliams 1863-1864 metų sukilime. Lankė stovyklas, organizavo jaunimą, kėlė viltį ir entuziazmą. Pirmosios kovos su Rusijos kariuomene įvyko ties Raguva. Genėtinių mūšį laimėjo Sierakausko vadovaujami sukilėliai. Tačiau vėliau 3000 Rusijos armijos kariuomenės pajėgų buvo apsuptas ir sužeistas prie Medeikių, pateko nelaisvėn ir nugabentas į Vilniaus kalėjimą. Pakartas generalgubernatoriaus Michailo Muravjovo įsakymu Lukiškių aikštėje. Šeima suimta ir ištremta į Samarą.

Zigmanto Sierakausko žmona buvo Apolonija Dalevska, Tito, Pranciškaus ir Konstantino sesuo.

118
Tegai:
archeologai, palaikai, Gedimino kalnas, Zigmantas Sierakauskas, Vilnius
Dar šia tema
Gedimino kalnas dalinai atidarytas lankytojams
Archeologai atrado, kad alus Kinijoje buvo daromas jau prieš 5000 metų
Rastas didžiausias Lietuvos partizanų dokumentų archyvas
Kalėjimas, archyvinė nuotrauka

Pareigūnai sulaikė kovo mėnesį pasprukusį kalinį

(atnaujinta 18:18 2020.07.02)
Dėl šio įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas. Nuteistajam papildomai gresia laisvės atėmimas iki 3 metų

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Trečiadienį Kalėjimų departamento pareigūnai į Alytaus pataisos namus sugrąžino kovo mėnesį iš darbo vietos pasprukusi nuteistąjį, pranešė departamento spaudos tarnyba.

Ieškomas asmuo vakar buvo sulaikytas kelyje Vilnius ̶ Kaunas. Policijos pareigūnams sustabdžius Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnų nurodytą automobilį, jame esantis bėglys neturėjo jokių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų ir policijos pareigūnams prisistatė svetimu vardu ir pavarde. Bet pareigūnų apgauti jam nepavyko.

Nuteistąjį išdavė jo pasidaryta tatuiruotė. Vyras sulaikytas ir sugrąžintas į Alytaus pataisos namus.

Dėl šio įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas. Nuteistajam papildomai gresia laisvės atėmimas iki 3 metų.

29 metų vyras Alytaus pataisos namuose atlieka laisvės atėmimo bausmę už vagystę, plėšimą, nesunkų sveikatos sutrikdymą.

Tegai:
kalinys, pareigūnai, Kalėjimų departamentas
Dar šia tema
Lietuvos policija ieško ruso, kurio paiešką paskelbė Interpolas
Dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais bus teisiamas IT specialistas
Policininku prisistatęs asmuo iš šiaulietės išviliojo 4 tūkst eurų
Vaikų stovykla

Šiemet vaikų vasaros edukacijai skirta rekordinė 8 mln eurų suma

(atnaujinta 18:18 2020.07.02)
Kasmet vaikų vasaros stovyklose ir programose dalyvaudavo apie 50 tūkst. vaikų, bendra valstybės ir savivaldybių lėšų suma vaikų užimtumui vasarą siekdavo apie 1,5 mln. eurų

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Vaikų neformaliajam švietimui Vyriausybė papildomai skyrė dar 5,5 mln. eurų, rašo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. 

Bendra valstybės suma, kurią galima naudoti vaikų vasaros edukacijai, šiemet yra rekordinė — 8 mln. eurų.

Tai yra kelis kartus didesnė suma nei ankstesniais metais kartu sudėjus valstybės ir savivaldybių skiriamas lėšas.

Šios lėšos bus paskirstytos savivaldybėms, kad galėtų naudoti stovykloms, edukacinėms programoms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms finansuoti.

Pinigai savivaldybėms bus paskirstyti pagal vaikų skaičių. Savivaldybės gautas lėšas paskirstys stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms finansuoti.

Anksčiau vaikų vasaros stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms paskirta 2,5 mln. eurų suma, sutaupyta atšaukus Moksleivių dainų šventę.

Kasmet vaikų vasaros stovyklose ir programose dalyvaudavo apie 50 tūkst. vaikų, bendra valstybės ir savivaldybių lėšų suma vaikų užimtumui vasarą siekdavo apie 1,5 mln. eurų.

Tegai:
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, vaikai
Dar šia tema
Nuotolinio mokymosi metu šalies mokiniai "keturis kartus apėjo aplink Žemę"
Šiemet išaugo susidomėjimas profesiniu mokymu