Alkoholizmas, archyvinė nuotrauka

SAM: pagrindinės problemos alkoholizmas ir savižudybės

134
Aurelijus Veryga pareiškė, kad žmonių psichinė sveikata priklauso ne tik nuo sveikatos priežiūros sistemos, bet ją lemia socialiniai ekonominiai veiksniai, švietimo ir kultūros sektorių veikla, vykstanti globalizacija

VILNIUS, liepos 28 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, pristatydamas ataskaitą apie Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimą už 2007-2016 metus, pabrėžė, kad situacija šioje srityje po truputį gerėja, tačiau dar laukia nemažai iššūkių, kurie reikalauja atsakymų, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Ministras pasakė, kad per devynerių metų laikotarpį buvo įgyvendinta nemažai svarbių naujovių psichikos sveikatos priežiūros sistemoje, kurios padeda efektyviau teikti visapusišką pagalbą psichikos bei elgesio sutrikimų turintiems žmonėms bei jų šeimoms, bet šią sritį būtina ir toliau tobulinti.

Alkoholizmas ir savižudybės

Tuo tarpu, Veryga pažymėjo, kad dar reikia tobulinti psichinės sveikatos sritį. Pasak jo, šiandien į svarbius projektus investuojama gana daug lėšų.

Tarp tokių projektų jis pirmiausia pavadino tuos, kurie susiję su alkoholio priklausomybės ir savižudybių prevencija.

Kitu labai svarbiu žingsniu ministras laiko nacionalinio ir viską apimantį savižudybių prevencijos algoritmo sukūrimą, kurio iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. Algoritmas padės užtikrinti tęstinės reikiamos pagalbos teikimą, apjungiant sveikatos, socialinį, švietimo ir kitus svarbius sektorius, teikiant pagalbą žmonėms.

Tai leistų užtikrinti, kad sunkumų turintis žmogus nebūtų paliktas be pagalbos, o specialistai, pavyzdžiui, medikai, mokytojai švietimo darbuotojai, policininkai ir kitų sričių specialistai, žinotų, kaip elgtis, įtarus, jog žmogus bandė nusižudyti, kaip tai atpažinti, kaip padėti jo artimiesiems. 

"Šis algoritmas būtų lyg savotiška abėcėlė ir vadovas visų sričių specialistams. Jis labai reikalingas, kaip ir pokyčiai savižudybių prevencijos srityje, nes kol kas situacija nėra gera. Lietuva vis dar išlieka tarp labiausiai nuo savižudybių kenčiančių ir alkoholį vartojančių visuomenių. Vis dar trūksta psichologų ir kitų specialistų, dėl nepakankamo finansavimo neteikiamos kai kurios reikalingos psichologinės ir psichiatrinės paslaugos, pastebima tarpinstitucinio bendradarbiavimo stoka", — sako Veryga.

Prevencinės priemonės

Ministro Verygos tegimu, jau parengta alkoholio ankstyvo vartojimo nustatymo tvarka, kuri leis šeimos gydytojams įvertinti paciento alkoholio vartojimo riziką ir siūlyti pagalbą, siekiant išvengti skaudžių pasekmių ateityje.

Ši naujovė labai svarbi, nes leis padėti besilaukiančioms moterims ir jų būsimiems mažyliams išvengti sveikatos sutrikimų, kuriuos gali sukelti kad ir nedidelio alkoholio kiekio vartojimas, kai moteris laukiasi.

Ministras pabrėžė, kad žmonių psichikos sveikata priklauso ne tik nuo sveikatos priežiūros sistemos, bet ją lemia socialiniai ekonominiai veiksniai, švietimo ir kultūros sektorių veikla, vykstanti globalizacija, todėl tik bendras darbas gali duoti rezultatus.

Lietuvos gyventojų psichikos sveikata
© Sputnik /
Lietuvos gyventojų psichikos sveikata
134
Tegai:
psichinė sveikata, alkoholizmas, savižudybė, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Aurelijus Veryga
Dar šia tema
Apsaugok savo gyvenimą internete: prasidėjo informacinė kampanija #SayNO
Kovoje su alkoturizmu visos priemonės tinkamos
Lietuva geria, o politikai kovoja dėl valdžios
Vilnius imasi konkrečių priemonių kovoje su savižudybe
Ilgaamžė Kanė Tanaka, archyvinė nuotrauka

Vyriausia planetos gyventoja pasiekė ilgaamžiškumo rekordą

(atnaujinta 09:02 2020.09.20)
Kane Tanaka gimė 1903 metų sausio 2 dieną. Ji mėgsta šokoladą ir gazuotus gėrimus ir tikisi sulaukti 120 metų

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Japonei Kanė Tanaka (Kane Tanaka), kuri buvo įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip vyriausia planetos gyventoja, yra 117 metų 261 diena, pranešė televizijos kanalas NHK.

Tai visų japonų ilgaamžiškumo rekordas, kurį nustatė užpernai mirusi Nabi Tadžima (Nabi Tajima).

Kanė Tanaka gimė 1903 metų sausio 2 dieną. Ji mėgsta šokoladą ir gazuotus gėrimus ir tikisi sulaukti 120 metų.

Naujausiais duomenimis, dabar Japonijoje yra daugiau nei 80 tūkstančių vyresnių nei 100 metų žmonių, iš jų 88 procentus sudaro moterys. 1963 metais Japonijoje buvo tik 153 vyresni nei 100 metų žmonės, tačiau jau 1981 metais jų skaičius pasiekė tūkstantį, o 1998 metais — dešimt tūkstančių.

Tegai:
ilgaamžis, Japonija
Dar šia tema
Gydytojas atskleidė ilgaamžiškumo paslaptį
Ligoninėje

Atskleistas mirtinas vaistų nuo koronaviruso pavojus

(atnaujinta 09:02 2020.09.20)
Mokslininkai išanalizavo daugiau nei 4 milijonų pacientų duomenis ir nustatė, kokiais atvejais kovoje su koronaviruso infekcijos komplikacijomis naudojamas azitromicinas gali sukelti širdies priepuolį

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Ilinojaus universiteto Čikagoje mokslininkai atskleidė, kad azitromicinas, naudojamas kovojant su koronaviruso infekcijos komplikacijomis, gali sukelti širdies priepuolį, kai jis vartojamas kartu su tam tikrais kitais vaistais. Apie mirtiną šio vaisto pavojų pranešta žurnale "JAMA Network Open".

Mokslininkai išanalizavo daugiau nei keturių milijonų pacientų duomenis ir nustatė, kad bendras azitromicino ir vaistų, turinčių įtakos širdies elektriniams impulsams, priėmimas susijęs su 40 proc. širdies ritmo sutrikimų padidėjimu, įskaitant alpimą, greitą širdies plakimą ir net širdies sustojimą. Elektrinius impulsus veikiantys vaistai yra kraujospūdį mažinantys vaistai, antidepresantai, vaistai nuo maliarijos ir opioidai.

Mokslininkai nustatė, kad kas penktas žmogus, kuriam buvo išrašytas azitromicinas, taip pat vartojo vaistus, kurie ilgina QT intervalą

Širdies reiškinių rizika vartojant azitromiciną buvo įvertinta lyginant su amoksicilinu, kitu antibiotiku, kuris niekada nebuvo susijęs su širdies disfunkcija ir neveikia QT intervalo. Tarp širdies darbo sutrikimo reiškinių buvo skilvelių aritmija, sinkopė, padažnėjęs širdies ritmas ir širdies sustojimas bei mirtis.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Sputnik V": kas Rusijoje bus pirmasis paskiepytas nuo koronaviruso
ULAC vadovas papasakojo apie riziką užsikrėsti koronavirusu lėktuve
Koronavirusas santuokų skaičiui neturėjo labai didelio poveikio