Piniginė, archyvinė nuotrauka

Darbdaviai užkerta kelią MMA didinimui

41
(atnaujinta 14:51 2017.09.08)
Lietuvos profesinių sąjungų atstovai siūlo pakelti minimalią mėnesio algą iki 420 eurų, Vyriausybė mato galimybę pakelti tik iki 400 eurų, o darbdavių atstovai teigia, kad MMA kėlimo svarstymui esą nepasiruošta

VILNIUS, rugsėjo 6 — Sputnik. Rugsėjo 5 dieną vykusioje Trišalėje taryboje, kuri susideda iš profesinių sąjungų, darbdavių organizacijų ir Vyriausybės atstovų, nebuvo nesusitarta, kiek nuo kitų metų pradžios galėtų kilti minimali mėnesio alga (MMA), praneša portalas "Profsąungų naujienos".

Profesinių sąjungų atstovai pasisakė už 420 eurų kartu numatant MMA kėlimo grafiką.

Vyriausybė mato galimybę sausio 1 dieną MMA kelti 20 eurų — nuo 380 iki 400 eurų, kartu planuoja svarstyti neapmokestinamojo minimumo (NPD) kėlimo klausimą. 

Vyriausybės atstovas Trišalėje taryboje Lukas Savickas priminė, jog vienas iš pagrindinių Vyriausybės prioritetų — gyventojų pajamų didinimas. Pasak jo, Darbo kodekso nuostata MMA mokėti tik už nekvalifikuotą darbą jau davusi efektą, o numatyta mokestinė pertvarka nuo sausio 1 dienos taip pat turėtų duoti didelį efektą mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams.

Anot Savicko, valstybės konkurencingumui svarbus MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis. Tarptautinis valiutos fondas rekomenduoja, kad šis santykis neturėtų viršyti 50%. Jeigu MMA kyla iki 400 eurų, tai sudarytų 47-49% nuo VDU. Taigi Vyriausybės pasiūlymas dėl MMA — orientuotis į 400 eurų.

Į klausimą dėl NPD Lukas Savickas atsakęs, jog biudžeto projekte dabar šis dydis numatytas 380 eurų (dabar didžiausias NPD — 310 eurų taikomas tiems, kurie gauna MMA), bet galutinis sprendimas priklausys nuo to, kaip bus sutarta dėl MMA.

Įvardinti konkretų skaičių šiame posėdyje atsisakė darbdavių atstovai, nes MMA kėlimo svarstymui esą nepasiruošta.

Galiausiai nuspręsta klausimą perduoti svarstyti darbo grupei prie Trišalės tarybos, dar anksčiau sudarytai numatyti MMA kėlimo kriterijams. Į ją be Trišalės tarybos deleguotųjų bus pakviesti Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos atstovai, o darbdaviai pageidavo ir ekspertų iš Lietuvos banko įsikišimo. Darbo grupės išvadas ketinama pristatyti kitame posėdyje rugsėjo 21 d., kuriame ir bus priimta Trišalės tarybos rekomendacija dėl MMA. 

Lietuvoje minimali mėnesinė alga pernai liepos mėnesį pakilo 30 eurų iki 380 eurų.

Didžiausias minimalus atlyginimas ES — Liuksemburge (1999 eurai), Airijoje (1563 eurai), Nyderlanduose (1552 eurai), Belgijoje (1532 eurai) ir Vokietijoje (1498 eurai).

41
Tegai:
MMA kėlimas, darbdaviai, minimali mėnesinė alga (MMA), Profesinės sąjungos, Vyriausybė
Dar šia tema
Gydymo įstaigos savavališkai nedidina atlyginimų personalui
Lietuvoje 300 eurų per mėnesį dažniau gauna paslaugų įmonių darbuotojai
"Sodra": žmonės šiemet gavo didesnes algas, nors to nepajuto
Pensininkai, archyvinė nuotrauka

Lietuvos gyventojams žada padidinti pensijas

(atnaujinta 10:38 2020.10.24)
Skaičiuojama, kad 2021 metais vidutinė pensija pasieks 404 eurus. Tuo tarpu anksčiau "Swedbank" pranešė, kad ši suma yra beveik du kartus mažesnė už norimos pensijos dydį

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Vyriausybė pritarė atnaujintai socialinio draudimo pensijų indeksavimo tvarkai, praneša spaudos tarnyba.

Planuojama, tai atveria galimybes kitąmet pensijas didinti 7,17 proc. 

"Tam reikia pakeisti formulę taip, kad nežymus bendrojo vidaus produkto (BVP) smuktelėjimas šiemet netaptų kliuviniu pensijų augimui ir senjorų bei neįgaliųjų skurdo mažinimui, kai kitąmet prognozuojamas darbo užmokesčio fondo augimas", teigiama pranešime. 

Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2021 metais pasieks 428 eurus, o vidutinė pensija – 404 eurus. Šiuo metu vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu sudaro 399 eurus, o vidutinė pensija – 377 eurus.

Vyriausybė taip pat pritarė Seime įregistruotoms pataisoms dėl išankstinių pensijų. Jei įstatymas būtų priimtas, tiek būsimi, tiek esami išankstinių pensijų gavėjai gautų didesnes pensijas iki senatvės pensijos amžiaus ir jau sulaukę jo.  

Swedbank“ užsakymu atliktos gyventojų apklausos duomenys rodo, kad šalies gyventojų norus ir poreikius tenkinanti senatvės pensija turėtų siekti 700–800 eurų.

Daugiau kaip 60 proc. šalies gyventojų norėtų gauti tarp 500 ir 800 eurų svyruojančią pensiją. 19 proc. nurodo, jog juos tenkinančios pensijos dydis turėtų būti rėžyje tarp 800 ir 1000 eurų. Didesnės nei 1000 eurų pensijos sumos tikėtųsi 1 iš 10 šalies gyventojų. 

Lietuvoje pensininkai yra viena pažeidžiamiausių socialinių grupių. Remiantis "Eurostato" tyrimu, Baltijos respublika užėmė pirmąją vietą ES šalyse, kuriose pensininkams dažniausiai gresia skurdas.

Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Ekonomistas: šildymo kainos Lietuvoje krito sparčiau nei ES
Be 13-osios pensijos ir naujų mokesčių: Vyriausybė pritarė kitų metų biudžetui
Pneumatinis pistoletas, archyvinė nuotrauka

Vilniuje jaunas vyras apšaudė važiuojantį traukinį

Įtariama, kad  vyras, šaudydamas iš pneumatinio pistoleto "PM 49", išdaužė pravažiuojančio šilumvežio lango stiklą

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Vilniuje šeštadienio naktį iš pneumatinio pistoleto šovęs vyras, įtariama, apgadino šilumvežį, praneša Policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 2 val. 52 min. Vilniuje, Kuršių gatvėje. 27 metų vyras šaudydamas iš pneumatinio pistoleto "PM 49", įtariama, pataikė į pravažiuojančio šilumvežio lango stiklą ir jį išdaužė.

Įtariamasis uždarytas į areštinę.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo, už tai gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Tegai:
Vilnius
Dar šia tema
Vilniaus rajone policijos pareigūnai paleido šūvius į nestojusį automobilį
Policijos pareigūnai miške pasiklydusio vyro ieškojo ilgiau nei parą
Šalčininkų rajone nežinomi asmenys pateko į namus, apsimetę policininkais