Kovno tvirtovės devintas fortas, archyvinė nuotrauka

Lietuvos kariai treniruojami buvusioje koncentracijos stovykloje

93
(atnaujinta 18:51 2017.09.10)
Lietuvos kariuomenė rengia savo pratybas Antrojo pasaulinio karo metu buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje, kur yra masinės žydų kapavietės, praneša laikraštis "The Jewish Chronicle" (Žydų kronikos)

VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Lietuvos valdžios institucijos dislokavo savo kareivius, dalyvaujančius pratybose, Kauno tvirtovės VII forto rajone Kauno mieste — buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje; būtent ten yra 5 tūkstančių nužudytų žydų kapavietės, kurių giminaičiai atvyksta į fortą pagerbti mirusiųjų atminimą.

"2009 metais fortas buvo privatizuotas, nepaisant vietinės žydų bendruomenės protestų, kuri šitą žingsnį laikė "didžiule klaida", — cituoja straipsnį InoTV.

Šiandien fortu užsiima nevyriausybinė organizacija, vadovaujama 38 metų amžiaus " istoriko-mėgėjo" Vladimiro Orlovo. Įėjimas į teritoriją yra mokamas, taip pat ten dažnai rengiamos vaikų vasaros stovyklos, be to, vietą čia galima išsinuomoti savo renginiams.

Orlovas žurnalistams sakė, kad lėšos, kurių jo organizacija pelnosi iš forto, skiriamos išlaikyti šią vietą kaip istorinį paminklą, pasakojantį lankytojams apie Holokaustą. Tuo pačiu metu organizacijos atstovai nenori pasakoti apie savo pajamų dydį.

Simono Vyzentalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas mano, kad rengdamos pratybas VII forto rajone, Lietuvos valdžios institucijos rodo neįtikėtiną empatijos stoką. Taip pat jis išreiškė susirūpinimą, kad ten dislokuoti kareiviai gali išniekinti kapavietes, kurios netgi nėra aptvertos.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija kol kas nekomentavo situacijos, pažymi laikraštis.

Michailas Mjagkovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

Kaip pranešė Sputnik Lietuva liepos mėnesį ekspertai iš JAV Hartfordo universiteto ir Maurice Judaikos centro išnagrinėjo trijų Kauno fortų teritorijas, tarp kurių buvo ir VII fortas. Tikslių masinių žydų kapaviečių vietų paieškos vyko pasitelkiant kompiuterinį tomografą ir teritorijų fotografavimą iš oro, o taip pat radijo bangomis paremtą technologiją, leidžiančią gauti išsamesnius duomenis.

Prieš karą Kaune gyveno maždaug 40 tūkstančių žydų. Per šešias savaites, nacių kariams įžengus į Lietuvos teritoriją, buvo nužudyta 10 tūkstančių žydų — vyrų, moterų ir vaikų. Rugpjūčio pabaigoje visi likusieji prievarta buvo apgyvendinti Kauno gete. Per dešimt savaičių 3 tūkstančiai žydų buvo nužudyti.

1943 metų birželį geto vietoje sukurta koncentracijos stovykla, kur rudenį atvežė žydus iš visų netoli esančių getų. Masinis kalinių sunaikinimas koncentracijos stovykloje tęsėsi iki 1944 metų rugpjūčio 1 dienos, kai į Kauną  įžengė Raudonoji Armija.
Iš visų Kauno žydų gyventojų liko gyvi šiek tiek daugiau nei 2 tūkstančiai žmonių.

93
Tegai:
masinės žydų kapavietės, koncentracijos stovykla, karinės pratybos, kariai, Lietuva
Dar šia tema
Užsieniečiai fotografuoja žydų kapines Kaune
Kauno žydų žudynės "Lietuvos partizanų" rankomis
Metų pabaigoje pasirodys knyga apie Holokausto Lietuvoje vykdytojus
Negalima užmiršti — Kaune pastatytas naujas paminklas Holokausto aukoms
Vasariškas lietus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 10 dienos šventės

(atnaujinta 22:01 2020.07.09)
Liepos 10-oji — Lietuvoje nuo seno žinoma diena, pagal kurią vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę

Liepos 10 yra 191-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 192-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 174 dienos.

Liepos 10-ąją Lietuvoje minimi Septyni broliai miegantys. Ši diena liaudyje siejama su lietingu vasaros periodu. Iš kur atsirado toks palyginimas? Liepos 10-os rytą danguje trumpam pasirodo Sietynas, sudarytas iš septynių žvaigždžių. Jos greičiausiai ir vadinamos tais broliais, pranašaujančiais lietų arba sausrą.

Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausros grėsmę. Manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Krikščionybės istorijoje užfiksuotas įvykis, kai apie 161–180 metais septyni broliai ir jų motina buvo nukankinti už Kristaus tikėjimo išpažinimą. Taigi, krikščionys Septynis brolius miegančius sieja su šiuo faktu.

Etnologų teigimu, Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius — tikėjimo kankinius, stačiusius šventovę Kijeve, o paskui užmigusius ir miegančius iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus.

Be to, dar šią dieną minimi Šv. Rufina, mergelė, kankinė; Šv. Sekunda, mergelė, kankinė; Šv. Amalija, mergelė; Šv. Prudencija, mergelė, kankinė.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1591 metais Vilniuje katalikai sudegino evangelikų reformatų bažnyčią, namus, mokyklą ir prieglaudą. Religinės tolerancijos pabaiga Lietuvoje.

2008 metų liepos 10 dieną eidamas 95-uosius metus Varšuvoje mirė grafas Alfredas Tiškevičius. Tiškevičius buvo paskutinysis, 10-asis, Palangos grafų Antaninos ir Felikso Tiškevičių vaikas. Iš viso jie turėjo penkias dukteris ir penkis sūnus.

Taip pat šią dieną, tik 2013 metais, eidamas 73-iuosius metus mirė vienas žymiausių Lietuvos kine garso režisierių, Lietuvos kinematografininkų sąjungos Garso gildijos narys ir ilgametis šios gildijos patikėtinis Romualdas Fedaravičius.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Amalija, Amelija, Eirimė, Gilvainas, Gilvainė, Melė, Neikantas, Neikantė, Neimantas, Neimantė, Sigutė.

Tegai:
šventės
Vanduo, archyvinė nuotrauka

Nuo kitos savaitės dalis namų Klaipėdoje liks be karšto vandens

(atnaujinta 17:25 2020.07.09)
Šiaurinės miesto dalies vartotojams energetikai rekomenduoja užsukti buto ar pastato įvadinį karšto vandens ventilį, kad už iš krano bėgantį šaltą vandenį nereikėtų mokėti kaip už karštą

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Nuo liepos 13 dienos be šilto vandens kelias paras turės verstis šiaurinės Klaipėdos dalies gyventojai, tačiau ne visi, praneša miesto savivaldybė.

Šiais metais hidrauliniai bandymai bus vykdomi pagal naują sistemą. Paprastai dideliu slėgiu testuojant šilumos trasas uostamiestis buvo skeliamas į dvi dalis. Riba eidavo ties Kauno gatve. Šiaurinė dalis išbandoma pirmiau, o pietinė Klaipėda keliomis savaitėmis vėliau. Ši tvarka bus išlaikyta ir šiemet, bet bandant šiaurinę miesto dalį įtraukiami keli pastatai iš Šilutės plento: 19, 19C, 27, 29.

Išimtimi tampa ir Saulės kvartalo naujakuriai, gyvenantys Jaunystės g. 1, 2, 3, 4, 7, 8, 10, 14, 16, Ragainės g. 1, 1A, 2, 2A, 3, 5C, 5D, 5G, 5E, 5F, 6, 6A, 12, 12A bei Liepų g. 83 pastatas. Nors tai šiaurinei miesto daliai priskiriami namai, jiems šilumos energijos tiekimas karšto vandens gamybai nebus nutrauktas.

"Vadinamajame Saulės kvartale yra nutiesta nauja magistralė, keliuose objektuose dar vykdome tinklų pajungimo darbus, todėl ten hidraulinių bandymų kol kas neatliksime. Įprastai hidraulinių bandymų metu testuojamoje miesto pusėje šilumos negaminame, bet kad nepalikti minėtų namų vartotojų be patogumų, kitą savaitę laikinai įjungsime šalia esančią Paupių rezervinę katilinę ir tieksime šilumą Saulės kvartalui", — pasakojo Arūnas Smaguris, AB "Klaipėdos energija" Šilumos tiekimo tarnybos vadovas.

Kitiems šiaurinės miesto dalies vartotojams energetikai rekomenduoja užsukti buto ar pastato įvadinį karšto vandens ventilį, kad už iš krano bėgantį šaltą vandenį nereikėtų mokėti kaip už karštą.

Elektros energija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Kaip ir įprasta, pirmadienį, liepos 13-ąją, iš ryto dauguma namų dar turės karštą vandenį, antradienį bus atliekami trasų bandymai, o trečiadienį vakare karštas vanduo vėl tekės magistraliniais vamzdynais. Pasak energetikų, ten, kur nebus aptikta gedimų, šiluma vartotojams grįš ketvirtadienį ar penktadienį.

Pagal "Klaipėdos energijos" grafiką, hidrauliniai bandymai Klaipėdoje šiemet vyks šiaurinėje miesto dalyje liepos 13–18 dienomis, o pietinėje — rugpjūčio 10–15 dienomis.

Vartotojai, kurių pastatams dėl aptiktų defektų numatytu laiku nebus atnaujintas šilumos tiekimas, bus informuojami individualiai. 

Dar šia tema
Nuo rugpjūčio bazinė šilumos kaina vilniečiams bus mažesnė
Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse