Gedimino kalno nuošliauža, nuotrauka iš įvykio vietos

Lietus ir toliau naikina Gedimino kalną

59
(atnaujinta 15:36 2017.10.13)
Trečiadienį pietrytiniame šlaite ant pagrindinio tako nutekėjo grunto nuoplova, ketvirtadienį nuslinko paviršinė nuošliauža

VILNIUS, spalio 13 — Sputnik. Nuolatinis stebėjimas ir pasirengimas reaguoti leido nedelsiant stabilizuoti situaciją ir užkirsti kelią tolesniems destrukciniams procesams, kai trečiadienį (spalio 11 d.) pietrytiniame šlaite ant pagrindinio tako nutekėjo grunto nuoplova, o ketvirtadienį (spalio 12 d.) nuslinko nedidelė paviršinė nuošliauža, praneša Lietuvos nacionalinis muziejus.

Оползень на горе Гедеминаса
© Photo : lnm.lt
Trečiadienį pietrytiniame šlaite ant pagrindinio tako nutekėjo grunto nuoplova

Atsižvelgiant į dabartines orų sąlygas Gedimino kalno šlaituose užtikrinama nuolatinė fizinė vizualinė apžiūra. Taip pat veikia įdiegta šlaitų poslinkių bei statinių posvyrių stabilumo stebėjimo sistema.

Naujos nuošliaužos

Trečiadienio nuoplova didesnių deformacijų nesukėlė, taigi buvo pašalinta, o kartu su medžio šaknimis nutekėjęs gruntas (1,5 m3) sutvarkytas ir išvežtas. Ketvirtadienio paviršinė nuošliauža buvo stabilizuota, nukasus ir paskleidus pavojingą žemės masyvo gruntą, išlyginant jį vietoje.

Оползень на горе Гедеминаса
© Photo : lnm.lt
Trečiadienio nuoplova didesnių deformacijų nesukėlė, taigi buvo pašalinta

Dėl didelio kritulių kiekio panašios situacijos ir toliau yra labai tikėtinos, todėl, likvidavus minėtų šlaito deformacijų padarinius, padėtis ir toliau yra nuolat stebima.

Nerimą kelia ir pastaruoju metu nuolat stebėtoje vietoje, rytinio šlaito zonoje ties pagrindiniu taku, staiga padidėjęs grunto nuosėdis bei jo perimetre susiformavę grunto plyšiai. Šiuo metu čia vykdomi stabilizavimo darbai. Galimas nuošliaužos formavimosi procesas yra nuolatos sekamas, rūpinamasi žmonių saugumu.

Pasirengimas visą parą

Darbai šiaurės vakarų šlaite vykdomi visą parą, todėl rangovas bet kuriuo paros metu yra pasirengęs reaguoti į bet kokias situacijas. Gelbėjimo darbų koordinavimo štabas pagal poreikį nuolat renkasi į pasitarimus.

Оползень на горе Гедеминаса
Kartu su medžio šaknimis nutekėjęs gruntas (1,5 m3) sutvarkytas ir išvežtas

Planuojama, kad tolesnės tokio pobūdžio šlaitų deformacijos iki minimalios tikimybės sumažės, užbaigus priemonių komplekso įgyvendinimą, kuriuo siekiama tinkamai pasirengti 2017-2018 metų žiemos ir pavasario sezonui, t. y. apsaugoti Aukštutinės pilies statinių liekanas nuo galimos griūties, sumažinti infiltracinio vandens patekimą į gilesnius kalno sluoksnius bei suvaldyti Gedimino kalno pietryčių šlaito nuošliaužą.

Šis priemonių kompleksas turi apsaugoti kalną žiemos ir pavasario periodu, kuris yra labai palankus nuošliaužoms formuotis.

Tokios laikinos priemonės artėjant žiemai yra būtinos, norint išlaikyti stabilią kalno būklę, kol bus atlikti daugiau laiko reikalaujantys tvarkybos darbai.

Pasirengimo 2017-2018 metų žiemos ir pavasario sezonui darbai finansuojami iš paskelbus ekstremalią padėtį skirtų valstybės rezervo lėšų ir bus užbaigti iki žiemos.

59
Tegai:
nuošliauža, Gedimino kalnas, Vilnius
Temos:
Lietuvos nuostoliai dėl lietaus (18)
Dar šia tema
Gedimino kalne atrasti Zigmanto Sierakausko palaikai
Gedimino kalnas dalinai atidarytas lankytojams
Gedimino kalnas ištvėrė antradienio liūtį
Seimas, archyvinė nuotrauka

Balsuoti užsienyje per pirmą dieną užsiregistravo beveik 500 žmonių

(atnaujinta 15:07 2020.07.02)
Atsižvelgiant į tai, kad dėl koronaviruso situacijos balsavimas ambasados ar konsulinės įstaigos patalpose gali būti apribotas, VRK rekomenduoja registruotis balsuoti paštu

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Trečiadienį paskelbus elektroninės Lietuvos Respublikos piliečių, ketinančių balsuoti Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose, registracijos pradžią, per pirmąsias valandas sulaukta daugiau kaip 500 prašymų įrašyti į balsuojančių užsienyje rinkėjų sąrašus, rašo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Pirmasis rinkėjas, užpildęs prašymą balsuoti užsienyje, gyvena Jungtinėje Karalystėje.

Vyriausioji rinkimų komisija kviečia visus Lietuvos Respublikos piliečius, kurie šių metų spalio 11 dieną vyksiančių Seimo rinkimų metu gyvens ar viešės užsienyje, registruotis ir balsuoti rinkimuose.

Taip pat VRK priminė, kad užsiregistruoti balsuoti užsienyje galima Vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninių paslaugų portale.

Norint prisijungti prie sistemos pakaks įvesti asmens tapatybę patvirtinančius duomenis — vardą, pavardę, asmens kodą bei Lietuvos Respublikos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento numerį.

"Registracijos prašyme rinkėjas turi nurodyti užsienio valstybę, kurioje jis gyvena ar yra laikinai apsistojęs ir įvesti adresą. Pildydamas duomenis registracijos prašyme rinkėjas taip pat turi pasirinkti, kokiu būdu jis pageidauja balsuoti: paštu, atvykstant į diplomatinę atstovybę, konsulinę įstaigą ar balsavimo punktą. Jei rinkėjas pageidauja balsuoti paštu, reikėtų įrašyti savo nuolatinės ar laikinos gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresą, bei pateikti savo kontaktinius duomenis", — rašoma pranešime. 

Atsižvelgiant į tai, kad dėl koronaviruso situacijos balsavimas ambasados ar konsulinės įstaigos patalpose gali būti apribotas, VRK rekomenduoja registruotis balsuoti paštu.

Tegai:
balsavimas, Vyriausioji rinkimų komisija, Seimo rinkimai
Dar šia tema
VRK paskelbė, kiek pinigų besiruošdamos Seimo rinkimams surinko partijos
Rusijoje vyksta paskutinis balsavimo dėl Konstitucijos pataisų etapas
Putinas sudalyvavo balsavime dėl Konstitucijos pataisų
RT (Russia Today)

Lietuva yra pasirengusi sekti Latvijos pavyzdžiu uždrausti RT kanalų transliaciją

(atnaujinta 13:24 2020.07.02)
LRTK pirmininkas pažymėjo, kad draudimas bus įvestas, jei bus gauta atitinkama Lietuvos užsienio reikalų ministerijos išvada

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) atsiliepė į Latvijos raginimą uždrausti RT kanalų transliavimą, praneša komisijos spaudos tarnyba.

RT logotipas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijos nacionalinė elektroninių žiniasklaidos priemonių taryba (NEPLP) uždraudė retransliuoti septynis RT kanalus ir paragino kitas Bendrijos nares padaryti tą patį.

NEPLP draudimas taikomas šiems televizijos kanalams: "RT", "RT HD", "RT Arabic", "RT Spanish", "RT Documentary HD", "RT Documentary" ir "RT TV". Pranešama, kad Latvija šiuos kanalus uždraudžia todėl, kad RT neva kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, įtrauktas į asmenų, kuriems ES taiko sankcijas, sąrašą.

LRTK pirmininkas Mantas Martišius pažymėjo, kad komisija yra pasirengusi priimti sprendimus dėl kanalų sustabdymo pagal Europos Sąjungos sankcijas, jei būtų gauta kompetentingos už sankcijų įgyvendinimą Lietuvos užsienio reikalų ministerijos išvada. Jis taip pat pažymėjo, kad keletą Latvijoje uždraustų kanalų Lietuvoje retransliuoja trys įmonės iš 45.

Birželio mėnesį Latvijos Saeima patvirtino Elektroninės žiniasklaidos įstatymo pataisas dėl kalbų kvotų televizijoje. Nuo 2021 metų liepos mėnesio 80 procentų televizijos programų turės būti išleistos Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės kalbomis. Latvijos deputatai neslėpė, kad pataisos tiesiogiai susijusios su kanalu "Rossija-RTR", kurio retransliacija buvo uždrausta trims mėnesiams 2019 m. sausio mėnesį.

Tuomet oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pažymėjo, kad tik 20 procentų televizijos programų yra skiriama kitoms kalboms, įskaitant rusų kalbą, kuria Latvijoje kalba beveik pusė gyventojų. Anot jos, tai neatitinka Rusijos televizijos kanalų, kuriems pirmenybę teikia nemaža dalis šalies gyventojų, populiarumo statistikos.

Dar šia tema
Latvijos nacionalinė žiniasklaidos taryba uždraudė transliuoti septynis RT kanalus
Kiseliovas pakomentavo RT draudimą Latvijoje
Iš Vilniaus oro uosto pasprukęs Interpolo ieškomas rusas sulaikytas Latvijoje
Naujas draugas geriau už du senus. Lietuvai daugiau ne pakeliui su Latvija ir Estija?
Vokietijos vėliava

Analitikas paaiškino, kodėl Vokietija nusprendė sudėti viltis į Rusiją

(atnaujinta 17:26 2020.07.02)
Vašingtonas norėtų, kad Berlynas užimtų antraeilę poziciją. Šioje situacijoje Vokietija yra priversta perorientuoti savo užsienio politikos kursą, pasitikėdama Rusija kaip savo strategine partnere, mano analitikas

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Berlynas priverstas perorientuoti savo užsienio politiką, sudėdamas viltis į Rusiją, atsiradus keliems prieštaravimams su Jungtinėmis Valstijomis, interviu RT pasakė Rusijos mokslų akademijos Europos tyrimų centro vyresnysis mokslo darbuotojas Vladimiras Olenčenka.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas
© Sputnik / Алексей Никольский

Anksčiau Vokietijos ambasadorius Maskvoje Geza Andreasas fon Geiras (Géza Andreas von Geyr) pranešė, kad Berlynas Vokietijai pirmininkaujant Europos Sąjungos Taryboje sieks glaudesnio bendradarbiavimo su Rusija.

Anot Olenčenkos, Vašingtonas netoleruos situacijos, kai savarankiška Vokietija yra Vakarų Europos lyderė.

"Tarp JAV ir Vokietijos atsirado daugybė prieštaravimų — pradedant ekonomine konkurencija daugelyje pramonės sričių ir baigiant tokiais klausimais, kaip amerikiečių karių pajėgos Vokietijos žemėje ar konkurencijos klausimai dėl dominavimo Europos žemyne. <...> Ir, žinoma, Vašingtonas norėtų, kad Berlynas užimtų antraeilę poziciją. Šioje situacijoje Vokietija yra priversta perorientuoti savo užsienio politikos kursą, pasitikėdama Rusija kaip savo strategine partnere", — pasakė analitikas.

Ekspertas pridūrė, kad praėjusį mėnesį Berlyno ir Vašingtono santykių pablogėjimo tendencija tapo dar akivaizdesnė, o Vokietijos valdžia vis dažniau kalba apie tai, kad reikia vykdyti nepriklausomą politiką, neatsižvelgiant į JAV.

Kita vertus, Olenčenka mano, kad santykių tarp šių šalių pablogėjimo požymiai pasireiškė dar tada, kai prezidentavo Barakas Obama, o esant Donaldui Trampui padėtis dar labiau "pablogėjo".

Tegai:
užsienio politika, JAV, Rusija, Vokietija
Dar šia tema
EP narys iš Lenkijos skundėsi dėl per gero Vokietijos ir Prancūzijos požiūrio į Rusiją
"Mes nesaugosime vokiečių nuo Rusijos". Prieš ką JAV draugauja su Lenkija
Vokietijos gynybos ministrė ragina su NATO suderinti "Rusijos grėsmės" suvokimą
Trampas patvirtino planą perkelti iš Vokietijos daugiau kaip 9 tūkstančius kariškių