Darbai Gedimino kalne, archyvinė nuotrauka

Gedimino kalne gali susidaryti nauja nuošliauža

32
(atnaujinta 19:41 2017.10.15)
Šiuo metu šalinti gruntą tikėtinos nuošliaužos vietoje yra per daug pavojinga, nes gruntas yra stipriai įmirkęs ir purvo nuoplovos keltų grėsmę darbininkams

VILNIUS, spalio 15 — Sputnik. Užsitęsus lietui, ženkliai padidėjo nuošliaužos Gedimino kalno pietrytiniame šlaite rizika, praneša Lietuvos nacionalinio muziejaus spaudos tarnyba.

Šeštadienio vakare Ekstremaliosios situacijos gelbėjimo darbų koordinavimo štabe sulyginus vizualinės apžiūros ir jutiklių duomenis konstatuota, jog Gedimino kalno pietrytiniame šlaite formuojasi iki 40 metrų ilgio bei iki 10 pločio grunto deformacija jau esamos nuošliaužos kūne. Nuošliaužos rizika vertinama kaip labai didelė.

Atsižvelgiant į rizikos dydį nuspręsta, jog šiuo metu šalinti gruntą tikėtinos nuošliaužos vietoje yra per daug pavojinga, nes gruntas yra stipriai įmirkęs ir purvo nuoplovos keltų grėsmę darbininkams. Tokius darbus bus galima pradėti tik pagerėjus orams ir pradžiovinus grunto deformacijos vietą, praneša muziejus.

Kol kas nuspręsta kalną stebėti 24 valandas per parą ir reaguoti į bet kokius kalno grunto pakitimus. Įvykus nuoplovoms ar nuošliaužoms pasirengę darbuotojai įpareigoti nedelsiant šalinti jų padarinius.

Muziejaus atstovai atkreipia dėmesį, jog dėl besiformuojančios grunto deformacijos Gedimino kalno lankytojams pavojaus nėra. Yra pritaikytos visos prevencinės priemonės, užtikrinančios lankytojų saugumą: uždarytas pagrindinis takas, atitvertas miesto šaligatvis pietrytinėje kalno dalyje bei įrengti apsauginiai atitvarai aplink Kunigaikščių rūmus.

Kalnas kaip geologinė struktūra yra stabilus ir nejuda, o paviršinės nuošliaužos susidaro dėl prieš daugiau nei 12 metų ant kalno supilto technogeninio grunto. Supiltinis gruntas yra imlus drėgmei, lengvai įmirksta ir tuomet ima slinkti.

Nuošliaužų grėsmė, kaip ir skelbta anksčiau, išlieka pietrytiniame šlaite, tuo tarpu šiaurės vakarų šlaite vyksta tvarkybos darbai pagal tvarkybos projektą. Šiame šlaite nuošliaužų grėsmės nebėra.

32
Tegai:
nuošliauža, Gedimino kalnas
Temos:
Gedimino kalno nuošliauža (40)
Dar šia tema
Gedimino kalnas dalinai atidarytas lankytojams
Gedimino kalnas ištvėrė antradienio liūtį