Poliklinika, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje per mėnesį išrašomi 350 tūkst elektroninių vaistų receptų

104
(atnaujinta 14:57 2017.10.19)
Nuo 2018 metų kovo mėnesio visos sveikatos priežiūros įstaigos turi pereiti prie vieningos sistemos "E.sveikata", kol kas daugiausiai elektroninių receptų išrašo Vilniaus Centro poliklinika

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Šiandien apie 33% visų šalyje išrašomų kompensuojamųjų vaistinių preparatų receptų jau yra elektroniniai, o 92% išrašytų visų elektroninių receptų yra panaudojami vaistinėse, skelbia "E.sveikatos" sistemos tvarkytojo Registrų centras.

Per mėnesį visoje šalyje išrašomų e.receptų skaičius nuo praėjusių metų išaugo dešimtis kartų ir šiuo metu artėja link 350 tūkstančių per mėnesį, kai 2016 metais panašiu metu jų buvo išrašoma 14-19 tūkstančių per mėnesį.

Kol kas tradiciškai daugiausiai e.receptų išrašo Vilniuje įsikūrusios VšĮ Centro poliklinika (jau virš 15 tūkstančių iki spalio vidurio), VšĮ Antakalnio poliklinika (jau virš 10 tūkstančių iki spalio vidurio) bei VšĮ Karoliniškių poliklinika (iki spalio vidurio išrašyta beveik 8 tūkstančių e.receptų).

Anot RC direktoriaus pavaduotojo Arvydo Bagdonavičiaus, turimi skaičiai rodo, kad "E. sveikata" nepaisant natūralaus pirminio pasipriešinimo ir kritikos yra vis aktyviau naudojama.

Kadangi nuo 2018 metų kovo mėnesio visos sveikatos priežiūros įstaigos turi pereiti prie vieningo naudojimosi "E.sveikata", šis ruduo yra labai svarbus.

SAM rekomenduoja lietuviams vartoti generinius vaistus >>

Pastarąjį pusmetį suaktyvėjo ne tik elektroninių receptų išrašymas, bet ir įvyko nemažas į sistemą pateiktų pasirašytų medicininių dokumentų šuolis (nuo 291,3 tūkstančių balandį iki 821,3 tūkstančių šį rugsėjį ir jau 853,4 tūkstančių per dalį spalio mėnesio).

"E.sveikatos" sistemą sudaro centrinė e. sveikatos informacinė sistema bei jos posistemės — elektroninis receptas ir medicininiai vaizdai. Portale esveikata.lt galima rasti šiuos pagrindinius funkcionalumus: informacija apie gydymą; tyrimus ir siuntimus; receptus; medicininius vaizdus; informacija apie skiepus ir pažymas. Pacientams ir jų atstovams e. sveikatos portalas prieinamas nuo 2015 metų birželio 1 dienos.

104
Tegai:
elektroniniai receptai, kompensuojamieji vaistai, vaistai, E.sveikata
Dar šia tema
Į Lietuvą bus galima įvežti ne daugiau kaip 10 vaistų pakuočių
Nuo spalio 1-osios įsigalios pigesnis Kompensuojamųjų vaistų kainynas
Ligoninės gali pirkti nelietuviškus vaistus pigiau
Veryga: 5% PVM reikalingas visiems receptiniams vaistams
Obuolys

Gydytoja išsklaidė penkis populiarius mitus apie valgymą vakare

(atnaujinta 19:48 2021.04.16)
Daugelis žmonių, bandančių numesti svorio, stengiasi į patiekalus nedėti prieskonių ar pradeda bado streiką, jei prieš dieną suvalgė per daug, tačiau tai neteisinga, mano mitybos specialistė

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Amerikiečių dietologė ir mitybos specialistė Račel Pol (Rachel Paul) Instagram papasakojo apie mitus, susijusius su valgymu po penktos valandos vakaro.

Ji pažymėjo, kad daugelis žmonių, bandančių numesti svorio, stengiasi į patiekalus nedėti prieskonių ir padažų. Tačiau, pasak dietologės, tai neteisinga. Pol mano, kad maistu svarbu mėgautis, todėl ji rekomenduoja naudoti nedidelius kiekius įvairių skonio stipriklių.

Be to, mitybos specialistė mano, kad neprivalgyti per vakarienę yra žalinga. Ji ragina į vakarinį racioną įtraukti daug baltymų turinčius maisto produktus, daržoves ir augalinius riebalus.

Kartu ji pabrėžė, kad saldumynai vakaro valandomis nėra draudžiami, tačiau jie turi tilpti į jūsų per dieną suvartojamų kalorijų normą.

Gydytoja taip pat paragino kiekvieną dieną eiti miegoti tuo pačiu metu ir stengtis laikytis režimo. Jos nuomone, bloga savijauta dėl sveiko miego trūkumo ir nuovargio prisideda prie noro suvalgyti ką nors kenksmingo.

Mitybos specialistė padarė išvadą, kad neturėtumėte pradėti bado streiko, jei prieš dieną suvalgėte per daug, nes "tai neveikia".

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Gulbės

Aplinkosaugininkai draudžia šerti laukinius paukščius

(atnaujinta 18:36 2021.04.16)
Gamtos išteklių apsaugos skyriaus viršininko teigimu, žmonės pagelbėti gamtai bei paukščiams gali ir kitais būdais, tarkim, įrengti ir iškelti inkilus, surinkti šiukšles

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Aplinkos apsaugos departamentas primena žmonėms, kad yra draudžiama šerti laukinius gyvūnus.

"Vien praėjusią žiemą į Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybą kreipėsi 187 žmonės ir pranešė pastebėję įšalusius paukščius. Būtent paukščių pripratimas gauti maisto vėliau jiems tampa pražūtingas. Pasitaiko ir situacijų, kai žmonės kreipiasi pagalbos, kad patartume, ką daryti, kad tokios situacijos nesikartotų", — sakė Gamtos išteklių apsaugos skyriaus viršininkas Kęstutis Motiekaitis.

Jo teigimu, žmonės pagelbėti gamtai bei paukščiams gali ir kitais būdais, tarkim, įrengti ir iškelti inkilus, surinkti šiukšles.

Tuo pačiu primenama, kad paukščių nederėtų lesinti šiltuoju metų laikotarpiu. Šiuo laiku maisto jie susiranda patys. 

Tegai:
maistas, aplinkosaugininkai, laukiniai gyvūnai