Mergina serga, archyvinė nuotrauka

Kaip atpažinti, tai gripas ar peršalimas

557
(atnaujinta 08:46 2017.10.24)
Medikai primena, kad kitaip nei peršalimas, gripas gali sukelti komplikacijų, pavojingų gyvybei, ir ragina pasiskiepyti

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Skirtingai nuo peršalimo, gripui būdinga staigi ligos pradžia, aukšta temperatūra, raumenų skausmai, primena Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

Gripas — tai viena iš infekcijų, kuriai būdingas epideminis bei pandeminis sergamumas.

Kitaip nei peršalimas, gripas gali sukelti komplikacijų, pavojingų gyvybei. Komplikacijos dažniau kyla vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie sega lėtinėmis ligomis.

Skiepai nuo gripo, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Игорь Зарембо

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: plaučių, bronchų, ausų uždegimų bei sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų.

Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais. ULAC duomenimis, didžiausias sergamumo gripu ir peršalimo ligomis Lietuvoje fiksuojamas sausio — vasario mėnesiais.

Pastaraisiais metais nuo gripo kasmet pasiskiepija šiek tiek daugiau nei 7% visų Lietuvos gyventojų. Kas penktas pasiskiepijęs yra 65 metų ir vyresnis asmuo. 

Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja visiems, o ypač šioms rizikos grupėms: nėščiosioms; 65 metų ir vyresniems asmenims; asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams; asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis bei lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais ir sergantiems onkologinėmis ligomis.

Sergančių gripu ir peršalimo ligomis sumažėjo

Prasidėjus gripo sezonui, sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) šalyje nežymiai sumažėjo. Europoje taip pat stebimas mažas sergamumas gripu ir ŪVKTI.

Spalio 16-22 dienomis (42-ąją šių metų savaitę) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 65,7 atvejų dešimčiai tūkstančių gyventojų. 2016 metais tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau — 63,5 atvejų dešimčiai tūkstančių gyventojų.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 42-ąją savaitę registruotas Šiaulių administracinėje teritorijoje, o didžiausias — Vilniaus administracinėje teritorijoje.

Nuo 2017 metų 40-osios savaitės pradėti rinkti duomenys apie dėl gripo hospitalizuotus asmenis 2017-2018 metų gripo sezonui. 42-ąją 2017 metų savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldytų asmenų nebuvo.

ULAC duomenimis, pernai gripo sezono metu gripu susirgo dvigubai daugiau žmonių nei užpernai. Pernai nuo gripo mirė 22 žmonės; dauguma jų sirgo lėtinėmis ligomis ir buvo nepasiskiepiję nuo gripo.

Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
© Sputnik /
Gripo simptomai, gydymas ir profilaktika
557
Tegai:
medikai, peršalimo ligos, skiepai, gripas
Temos:
Gripas — sezoninis virusinis susirgimas (36)
Dar šia tema
Atšalus orams didėja ne tik peršalimo, bet ir žarnyno infekcijų atvejų
Mama ir vaikas prie jūros, archyvinė nuotrauka

Liepos 8 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 14:54 2020.07.07)
Ši diena palanki Avinams, kuriems patariama daugiau laiko skirti pramogoms ir poilsiui, Dvyniai taps bet kokios kompanijos siela, o Ožiaragiams patariama būti atidesniais, nes jų laukia spąstai

Rytoj horoskopas žada ne tik nepaprastą minties aiškumą, bet ir norą viską sudėti į vietas. Didelė tikimybė, kad verslas, kuriuo būsite susidomėję, nukreips jus į vakarą. Pasinaudokite šia proga, kad suprastumėte, kas jums yra tikrai svarbu. Bet konfliktų su kitais, ypač su artimaisiais, geriau vengti.

Avinas ( 03.21-04.20) Palanki diena bet kokioms pramogoms, taip pat susitikimams ir deryboms. Jei einate į vizitą su savo sielos draugu, tada stenkitės neatimti iš artimo žmogaus dėmesio, nes draugiškoje atmosferoje galite nepastebėti, kad jūsų draugas jaučiasi vienišas.

Jautis (04.21-05.21) Skirkite daugiau laiko savo sveikatai ir kūno priežiūrai. Galbūt artimiausiu metu jūsų likimas pasikeis į gerąją pusę, ir jūs turite būti visiškai aprūpintas. Jei dar neradote žmogaus, kuris būtų užvaldęs jūsų širdį, tada gali būti, kad susitikimas įvyks artimiausiu metu.

Dvyniai (05.22-06.21) Galite tapti bet kurios kompanijos siela ir įkvėpti kitus savo optimizmu. Meilės sferoje bus tik malonios akimirkos. Kai kurių šio ženklo atstovų laukia naujas hobis ar labai įdomi pažintis.

Vėžys (06.22-07.22) Dabar jūsų kelyje gali kilti įvairių pagundų ir jums reikia joms atsispirti. Priešingu atveju galite padaryti klaidų, už kurias turėsite susimokėti. Meilės srityje stenkitės neprimesti savo žaidimo taisyklių savo partneriui, geriau pasiduokite.

Liūtas(07.23-08.23) Ši diena negali būti vadinama ramia. Laukiami malonūs susitikimai, naujos pažintys ir pasiūlymai. Svarbiausia ne sėdėti, o aktyviai veikti. Ir rezultatas ilgai netruks. Profesinėje srityje gali atsirasti įdomių perspektyvų.

Mergelė (08.24-09.22) Profesinėje veikloje dabar laukiami nauji sprendimai ir naujas požiūris į senas problemas. Asmeniniuose ar šeimos reikaluose galite tikėtis visiško supratimo. Geras laikas kelionėms, naujoms pažintims ir pramogoms.

Svarstyklės (09.23-10.22) Sėkmė šią dieną lydės beveik visus reikalus. Dabar verta prisiminti senus ryšius, jie gali būti labai naudingi profesinei karjerai. Tačiau reikia atsargiai priminti apie save, kad neatrodytų įkyriai. Venkite kritikuoti savo artimuosius — tai gali sukelti didelių kivirčų.

Skorpionas (10.23-11.21) Jūsų mintys gali būti toli nuo profesinių interesų. Pirmiausia ateis malonios asmeninės naujienos ir bus sunku susikaupti darbui. Šiuo atžvilgiu neturėtumėte spręsti apie tai, kas yra bent jau dalis rizikos. Tai gali būti nesaugu.

Šaulys (11.22-12.21) Dabar jūs neturėtumėte būti per daug uolūs darbe, nes daugelis laimėjimų bus tiesiog nepastebėti arba bus laikomi savaime suprantamais dalykais. Stenkitės nevykti į ilgas verslo keliones. Jos atneš daugiau nusivylimo ir praradimų. Stenkitės ne skolinti pinigų.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Ši diena gali paruošti spąstus, į kuriuos lengvai galite patekti, jei nesate dėmesingi ir neklausote artimųjų patarimų. Bet jūs turėsite energijos — daugiau nei pakankamai. Jei įmanoma, darykite dalykus, kurie sukelia tik teigiamas emocijas.

Vandenis (01.21-02.19) Geras ginklas šiandien — valia. Patartina laikytis savo nuomonės ir nekelti papildomų konfliktų jums artimoje aplinkoje.

Žuvys (02.20-03.20) Nors neverta siekti profesinės naudos, už tai turėsite sumokėti dvigubą kainą. Finansiniuose reikaluose būkite atsargesni, stenkitės neinvestuoti į abejotinus įvykius ar dalykus, kurie nėra pernelyg reikalingi. Tačiau naujoms pažintims ir pomėgiams laikas yra gana tinkamas.

Tegai:
horoskopas
COVID-19, archyvinė nuotrauka

Lietuva planuoja įsigyti vaistą koronavirusui gydyti

(atnaujinta 18:55 2020.07.07)
Kol kas siekiama įsigyti kiek daugiau nei 700 ampulių remdesiviro, Lietuvos poreikis yra daugiau nei 2,4 tūkst. ampulių

VILNIUS, liepos 7 - Sputnik. Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti, praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai. 

Lietuvos poreikis yra daugiau nei 2,4 tūkst. ampulių remdesiviro, šiuo metu yra siekiama įsigyti kiek daugiau nei 700 ampulių.

Lietuvos sprendimą įsigyti šio vaisto lėmė tai, kad praėjusią savaitę Europos Komisija, atsižvelgdama į 2020 metų birželio 25 d. Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistų komiteto rekomendaciją, pritarė remdesiviro, skirto gydyti COVID-19 ligą, registracijai.

Remdesivirą rekomenduota naudoti gydant koronaviruso infekciją suaugusiems ir paaugliams nuo 12 metų, kuriems liga pasireiškė plaučių uždegimu ir dėl to reikia papildomo deguonies. Komercinis vaisto remdesiviro pavadinimas – "Veklury".

Remdesiviras yra leidžiamas infuzijos būdu (lašinamas) į veną. Iš pradžių jis buvo sukurtas Ebolos viruso sukeltai ligai gydyti.

Remdesiviras yra pirmas vaistas, kurį Žmonėms skirtų vaistų komitetas rekomendavo registruoti ES. 

Lietuvoje iš viso nustatyti 1844 koronaviruso atvejai, šiuo metu šalyje COVID-19 serga 207 žmonės. Nuo viruso mirė 79 užsikrėtusieji, dar 11 žmonių, kuriems buvo diagnozuota COVID-19, mirė dėl kitų priežasčių. 

Nuo birželio 17 dienos Lietuvos valdžia atšaukė karantiną, palikdama nepaprastąją padėtį. Karantino režimas galiojo nuo kovo 16 dienos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Koronavirusinė infekcija išplito beveik visame pasaulyje. Naujausiais PSO duomenimis, iš viso yra 11,4 milijono užsikrėtusių žmonių, iš kurių 534 tūkstančiai mirė. Daugiausia atvejų JAV, Brazilijoje ir Indijoje.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje