Psichologė, archyvinė nuotrauka

Lietuva parengs 6600 specialistų, galinčių atpažinti savižudybių riziką

81
(atnaujinta 19:46 2017.10.26)
Specialistai bus ruošiami tarp gydytojų, mokytojų, policininkų ir socialinių darbuotojų Lietuvos rajonuose pasižyminčiuose aukšta savižudybės rizika

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Lietuvoje savižudybių prevencija įsibėgėja, pareiškė Seimo narys ir Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas savo Facebook paskyroje.

Politikas pažymėjo, kad per metus bus apmokyta daugiau kaip 6 600 specialistų, kurie žinos, kaip atpažinti savižudybių riziką ir tinkamai reaguoti. Daugiausiai tai bus gydytojai, mokytojai, policininkai, socialiniai darbuotojai.

Pasak Majausko, dalis mokymų jau vyksta Vilniuje ir Kaune. Tačiau dar daugiau vyks rajonuose pasižyminčiuose aukšta savižudybės rizika (Varėna, Pakruojis, Rokiškis, Joniškis, Šakiai, Kaišiadorys, Šilalė, Ignalina, Molėtai, Zarasai, Lazdijai, Kupiškis, Kalvarija).

Parlamentaro teigimu, tai svarbus savižudybių prevencijos etapas visuomenėje, kur emocinė savijauta vis dar nuvertinama ir dominuoja įskiepytos "tiesos", neturinčios nieko bendro su moksliniais tyrimais.

"Kaip pavyzdžiui, manoma, jei žmogus kalba apie savižudybę, jis tik gąsdina ir nori dėmesio. Mokslas sako, kad tai yra visuomet rimta. Todėl kiekvieną kartą turime reaguoti labai atsakingai. Arba galvojama, kad paklausus žmogaus, ar jis galvoja apie savižudybę, galime jį tik paskatinti. Tačiau specialistai sako priešingai. Drąsiai ir jautriai klausdami, ar žmogus turi minčių nusižudyti, galime tik prakalbinti ir padėti jam išsipasakoti", — rašo Majauskas.

Pasak politiko, mokymai sudaro tik pirmąją savižudybių prevencijos dalį, kuri mažins psichikos sveikatos ligų stigmą, padės atpažinti rizikos ženklus, mokys suteikti pirmąją emocinę pagalbą ir nukreipti pagalbos pas specialistus. O toliau laukia labai svarbi užduotis užtikrinti, kad specialistų teikiama psichologinė pagalba būtų kokybiška ir prieinama visoje Lietuvoje.

Savižudybės skaičiais

PSO duomenimis, kasmet nusižudo daugiau kaip 800 tūkstančių žmonių. Tuo pačiu metu, kaip pažymi PSO, kadangi savižudybė yra labai delikati problema kai kuriose šalyse, gali būti, kad šie skaičiai yra sumažinti.

Turtingesnėse šalyse vyrai nusižudo tris kartus dažniau nei moterys, o mažo ir vidutinio pajamų lygio šalyse vyrų ir moterų savižudybių santykis yra 1,5:1. Iš viso savižudybės sudaro 50% visų mirčių dėl smurtinių priežasčių tarp vyrų ir 71% tarp moterų.

Kalbant apie amžiaus grupes, beveik visuose pasaulio regionuose dažniausiai nusižudo 70 metų ir vyresni žmonės — tiek vyrai, tiek moterys. Kai kuriose šalyse šis rodiklis yra didžiausias tarp jaunų žmonių, o globaliniu mastu tarp 15-29 metų amžiaus žmonių mirtingumo priežasčių savižudybės užima antrą vietą.

Yra duomenų, kad tarp suaugusiųjų kiekvienam nusižudžiusiam žmogui tenka daugiau nei 20 bandžiusių nusižudyti žmonių.

Pagal PSO ataskaitą, lyderiai pagal savižudybių skaičių yra Gajana (44,2 savižudybės 100 tūkstančių  žmonių), Šiaurės Korėja (38,5) ir Pietų Korėja (28,9). Aukštas savižudybių lygis yra Šri Lankoje (28,8), Lietuvoje (28,2), Suriname (27,8), Mozambike (27,4). Rusijoje, PSO duomenimis, 100 tūkstančių  gyventojų tenka 19,5 savižudybių atvejų.

Liūdna Lietuvos lyderystė

Kasmet per metus Lietuvoje nusižudo apie 1000 žmonių. Vilniuje nuo 2011 iki 2015 metų nusižudė 419 žmonių; 2014 metais nusižudė 50 vyrų ir 13 moterų, 2015 metais — 54 vyrai ir 27 moterys.

Eurostato duomenimis, tai didžiausias savižudybių procentas Europos Sąjungos šalyse (100 tūkstančių gyventojų Lietuvoje tenka 32 savižudybių atvejai), o šiandien šis skaičius yra daug didesnis nei kitose ES šalyse. Po Lietuvos seka Latvija, Vengrija, Slovėnija (po 19 savižudybių 100 tūkstančių gyventojų), Estija (18), Belgija ir Kroatija (po 17) ir Lenkija (16).

Savižudybių, kaip ir alkoholizmo, problemą šalies vadovybė oficialiai pripažįsta labai rimta problema.

Lietuvos valdžios institucijos pradėjo finansuoti psichologinę paramą, skirtą savižudybių prevencijai —  Vilniaus savivaldybė 2016 metais skyrė 300 tūkstančių eurų, o 2017 metais — 316 tūkstančių; anksčiau pinigai šiems tikslams nebuvo paskirstyti. Nemokama psichologinė parama taip pat jau teikiama Kaune, antrąjame Lietuvos mieste pagal savižudybių skaičių.

81
Tegai:
savižudybių prevencija
Temos:
Medicina ir sveikata (348)
Dar šia tema
Ekspertas: savižudybių skaičius tris kartus didesnis nei ES
Karvės

Žalio pieno pirkimo-pardavimo procese tęsiama nesąžiningų veiksmų prevencija

(atnaujinta 13:59 2020.08.09)
Pabrėžiama, kad nuo 2020 metų liepos 1 dienos veiklos priežiūra toliau vykdoma atliekant patikras, užtikrinat nesąžiningų veiksmų prevenciją žalio pieno pirkimo-pardavimo procese

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra tęsia ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, veiklos priežiūrą, praneša Žemės ūkio ministerija.

Pabrėžiama, kad nuo 2020 metų liepos 1 dienos ji toliau vykdoma atliekant patikras, užtikrinat nesąžiningų veiksmų prevenciją žalio pieno pirkimo-pardavimo procese.

— Nors Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2020 m. vasario 6 d. pripažino, kad Pieno įstatymo priėmimo tvarka prieštarauja konstituciniams teisinės valstybės, atsakingo valdymo principams, tačiau liko galioti Pieno įstatymo straipsniai, pagal kuriuos Agentūra toliau vykdo įstatyme nustatytų nesąžiningų veiksmų priežiūrą", — teigiama pranešime.

Pranešime teigiama, kad atnaujintoje Ūkio subjektų perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, veiklos priežiūros tvarkoje numatyta, jog agentūra, siekiant tinkamai užtikrinti kontrolę, didžiausią dėmesį skirs metodinei pagalbai, tiesioginiams ir netiesioginiams susitikimams, konsultacijoms su žalio pieno pirkėjais ir pardavėjais.

Tuo pačiu patikros bus atliekamos tikrinant einamuosius atsiskaitymus, žalio pieno pirkimo-pardavimo sutarčių sudarymą ir jų keitimą.

Tegai:
patikra, Žemės ūkio ministerija (ŽUM), karvės
Dar šia tema
Tyrimas atskleidė, kokią reikšmę sveikai gyvensenai teikia Lietuvos gyventojai
Prokuratūros ir teismai Lietuvoje galės dažniau skirti piniginį užstatą
Užfiksuotas dviejų amerikiečių orlaivių perėmimas rusiškuoju Su-27 — video
Klaipėdos uostas

Klaipėdos uoste išsiliejo naftos produktai

(atnaujinta 14:35 2020.08.09)
Dėmė buvo aptikta ankstyvą sekmadienio rytą. Šiuo metu Uosto direkcija ėmėsi visų priemonių jai likviduoti

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Klaipėdos uoste buvo pastebėta naftos produktų dėmė, praneša Uosto direkcijos spaudos tarnyba.

Vieta buvo aptikta žiemos įlankoje sekmadienį apie 06:00.

Uosto direkcijos dispečeriai informavo atsakingas institucijas apie įvykį ir į išsiliejimo vietą išsiuntė laivą "Zunda", skirtą teršalams surinkti.

Be to, buvo įtraukti narai ir naftos surinkimo laivas iš Uosto direkcijos "Naras". Išsiliejus, uoste buvo pastatytos 350 metrų ilgio užtvaros, kurios kaupia teršalus, lokalizuodamos plitimą.

Tiriama teršalų kilmė ir galimas išplitimas.

Tegai:
nafta, Klaipėdos uostas
Dar šia tema
Radviliškyje ir Klaipėdoje pro langą ir balkoną iškrito du mažamečiai vaikai
Sinoptikai gyventojams žada 30 laipsnių šilumą
Sprogimas Beirute

Žiniasklaida: Beirute, sprogimo vietoje uoste, liko 43 metrų gylio krateris  

(atnaujinta 14:00 2020.08.09)
Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Po sprogimo Libano sostinės Beiruto uoste susiformavo 43 metrų gylio krateris, praneša "Sky News Arabia", cituodamas šaltinius Libano saugumo agentūrose.

"Sprogimas Beiruto uoste paliko 43 metrų gylio kraterį", — sakoma kanalo Twitter pranešime.

Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje. Naujausiais duomenimis, mirė daugiau nei 150 žmonių, apie 6 tūkst. buvo sužeista.

Kelios šalys, įskaitant Izraelį ir Prancūziją, pasiūlė pagalbą Libanui, Rusija, Kataras ir Irakas išsiuntė lauko ligonines į Beirutą, o PSO pranešė, kad ji siunčia vaistus ir chirurgijos rinkinius į Libano sostinę aukoms gydyti. Anksčiau buvo pranešta, kad Italija savo lėktuvą atsiuntė teikdama humanitarinę pagalbą.

Tegai:
sprogimas, Beirutas
Dar šia tema
Sprogimas Beirute: kaip tai vyko tragedijos liudininkų akimis
Beiruto pavyzdžiu: Klaipėda perspėjo apie pavojų sandėliuojant salietrą