Moteris, archyvinė nuotrauka

Lietuva nusileido Latvijai, aplenkė Estiją Lyčių lygybės indekse

106
(atnaujinta 13:39 2017.11.03)
Indeksas matuoja atotrūkį tarp vyrų ir moterų padėties keturiose srityse: ekonominis dalyvavimas ir karjeros galimybės, išsilavinimas, sveikata ir išgyvenimas bei politinės teisės ir galimybės

VILNIUS, lapkričio 3 — Sputnik. Lietuva užėmė 28-ą vietą iš 144 pasaulio valstybių Pasaulio ekonominame forume pristatytame "Lyčių lygybės indekse — 2017".

Indeksas matuoja atotrūkį tarp vyrų ir moterų pagal 14 skirtingus kintamuosius dydžius keturiose sityse: ekonominis dalyvavimas ir karjeros galimybės, išsilavinimas, sveikata ir išgyvenimas bei politinės teisės ir galimybės.

Lietuva pasiekė 74,2% visiškos lygybės, o tai yra aukščiau nei pasaulio vidurkis, kuris sudaro 68%. Lietuvoje tarp keturių atotrūkio sričių blogiausi yra moterų dalyvavimas politikoje (42-a vieta) ir ekonomikoje (28-a vieta).

Geriausias rodiklis yra lyčių lygybė švietimo, sveikatos ir išgyvenimo srityse. Šių rodiklių atžvilgiu Lietuva pasidalino pirmąja vieta su keliomis valstybėmis.

Tarp buvusios TSRS šalių blogiausiai lyčių lygybė išvystyta Azerbaidžane (98-a vieta) ir Armėnija (97-a vieta). Nuo jų ne labai atsiliko Tadžikistanas (95-a vieta), Gruzija (94-a vieta), Kirgizija (85-a vieta). Rusija užėmė 71-ą vietą, Ukraina — 61 vietą, Kazachstanas — 52 vietą. O lyderiauja Baltarusija (26-a vieta) ir Moldavija (30-a vieta).

Globalaus indekso trejetukas išsirikiavo taip — Islandija, Norvegija ir Suomija.

Ataskaitos autoriai pabrėžia, kad pirmą kartą nuo 2006 metų jie užfiksavo regresą lyčių lygybės įgyvendinime. Siekiant įveikti globalų lyčių atotrūkį reikia 100 metų, o pernai šis rodiklis buvo 83 metai.

Moterų ir vyrų padėties skirtumo indeksas (The Global Gender Gap Index — globalus Pasaulinio ekonominio forumo (World Economic Forum) tyrimas ir pasaulio šalių reitingas pagal moterų ir vyrų lygybės rodiklį. Atotrūkis numato skirtumus pasiekimuose tarp vyrų ir moterų  socialinėse, politikos, intelekto, kultūros ir ekonomikos srityse.

Moterys ir vyrai Lietuvoje
© Sputnik /
Moterys ir vyrai Lietuvoje
106
Tegai:
vyrai, lyčių lygybė, moterys
Dar šia tema
Lietuvoje moterys gyvena 10 metų ilgiau nei vyrai
Lietuva — viena iš ES lyderių pagal mirtingumą nuo širdies ligų
Statistika: moterys rečiau sukelia avarijas, nei vyrai