Kraujospūdžio matuoklis, archyvinė nuotrauka

Įsigyjant medicinos priemonę be gydytojo paskyrimo galima pakenkti sveikatai

38
(atnaujinta 15:29 2017.11.15)
Akreditavimo tarnyba ragina atsakingiau rinktis medicinos priemones, prieš įsigyjant jas įsitikinti, ar tikrai gaminys reikalingas ir tinkamas, pasitarti su savo gydytoju, kad ne tik neprarasti pinigų, bet ir nepakenkti savo sveikatai

VILNIUS, lapkričio 15 — Sputnik. Aktyviai reklamuojamomis, akcijinėmis  ar "kaimynei labai padėjusiomis" medicinos priemonėmis susigundžiusiems pirkėjams kartais dėl šių prekių tenka kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), praneša SAM spaudos tarnyba. 

Dirbtinis plaučių ventiliacijos aparatas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Смирнов

Per metus vidutiniškai sulaukiama 20-30 vartotojų skundų, iš kurių maždaug du trečdaliai būna pagrįsti. Šiais metais Akreditavimo tarnybai išnagrinėjus pateiktus skundus, buvo patenkinti dešimties vartotojų teisėti reikalavimai, tai yra grąžinti pinigai ar gaminys pakeistas tinkamu.

"Akreditavimo tarnyba dažnai apgina mūsų piliečių teisėtus reikalavimus, jiems įsigijus netinkamą medicinos priemonę. Visgi prašome žmonių prieš įsigyjant brangią medicinos priemonę — masažuoklį, čiužinį, individualaus vartojimo lazerį ar kitą — įsitikinti, ar tikrai gaminys jums reikalingas ir tinkamas, pasitarti su savo gydytoju, nes rizikuojate ne tik prarasti pinigus, bet ir pakenkti savo sveikatai", — sako Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Nagrinėdama skundus Akreditavimo tarnyba pastebi, kad nemaža dalis skundų yra susijusi su žmonių žinių stoka. Be to, medicinos priemones, skirtingai nei medikamentus, galima įsigyti ne tik vaistinėse — jos platinamos ir parduotuvėse, internetu, todėl vartotojai turi būti labai atidūs prieš jas įsigydami.

Prieš pirkdamas medicinos priemonę, vartotojas pirmiausia turėtų įsitikinti, kad ji yra jam būtina, ir kokia iš viso asortimento yra tinkamiausia konkrečiu atveju. Nes ne visos medicinos priemonės tinka visiems žmonėms ir dalis medicinos priemonių, kaip ir vaistų, gali turėti šalutinį poveikį. Ne pagal paskirtį naudojama ir netinkama konkrečiam žmogui medicinos priemonė gali pakenkti jo sveikatai.

Visa informacija apie medicinos priemonę yra pateikiama jos naudojimo instrukcijose, todėl pirkėjas turėtų įdėmiai ją išstudijuoti, o dar geriau — pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Akreditavimo tarnyba yra gavusi nemažai skundų dėl įvairių masažuoklių, čiužinių, lazerinių aparatų, skirtų individualiam vartojimui, kuriuos žmonės įsigijo prieš tai neįsitikinę šių gaminių tinkamumu. Dažnas tik pajutęs sveikatos pablogėjimą kreipėsi į gydytojus, kurie nurodė nedelsiant nutraukti tolesnį medicinos priemonės naudojimą.

Žmonės turėtų gerai apsvarstyti medicinos priemonių pirkimą dar ir todėl, kad daugelis jų, skirtingai nei kiti gaminiai, negrąžinami pardavėjui, jei tai nesusiję su medicinos priemonės sauga, todėl savarankiškas apsisprendimas įsigyti medicinos priemonę, kuri neretai kainuoja brangiai, yra vartotojo atsakomybė.

Ne visi Lietuvos gyventojai žino, jog medicinos priemones draudžiama platinti jų pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, ne prekybos patalpose vykstančiuose renginiuose ir panašiai. Tačiau šio reikalavimo paiso ne visos įmonės.

Akreditavimo tarnyba šiais metais gavo dviejų vartotojų skundus dėl medicinos priemonių, įsigytų įmonių organizuojamuose renginiuose. Abiem atvejais vartotojai, atidžiai nesusipažinę su medicinos priemonių naudojimo instrukcijomis, įsigijo ne tik jiems netinkamas brangiai kainuojančias medicinos priemones, tačiau ir šių medicinos priemonių ženklinimas, taip pat ir sauga, neatitiko nustatytų teisės aktų reikalavimų.

Kilus klausimams ir abejonėms dėl medicinos priemonių atitikties vartotojai gali kreiptis į Akreditavimo tarnybos Medicinos priemonių rinkos priežiūros skyriaus specialistus.

Įsigiję ar pastebėję platinant nesaugias medicinos priemones, vartotojai apie tai turėtų pranešti Akreditavimo tarnybai, kad ši galėtų imtis visų reikiamų veiksmų nesaugioms medicinos priemonėms pašalinti iš Lietuvos rinkos bei padėti užtikrinti vartotojų teises.

38
Tegai:
medicinos priemonės, medicina, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba)
Temos:
Medicina ir sveikata (404)
Dar šia tema
Uždaryta daugiau kaip 3,5 tūkst svetainių, prekiavusių klastotais medikamentais
Nuo rugsėjo lietuviams nemokamai implantuos riešo sąnarius
prekybos centre Vilniuje

Tyrimas: vasarį pigo pigiausių maisto produktų krepšelis

(atnaujinta 11:47 2021.03.02)
Palyginti su sausiu, vasarį pigiausių maisto produktų krepšelis atpigo 0,23 euro ir buvo 2,64 euro pigesnis nei pernai

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Šių metų vasarį pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse sudarė 54,27 euro, praneša portalas Pricer.lt.

Palyginti su 2021 sausio mėnesiu, krepšelis atpigo -0,23 euro ir buvo 2,64 euro (4,6 proc.) pigesnis, nei praeitų metų vasario mėnesį. 

Portalo duomenimis, tinklu su pigiausiu krepšeliu toliau lieka "Maxima", "Norfa" antroje pigiausių prekių krepšelio reitingo vietoje, "IKI"  — trečioje. "Lidl" užima ketvirtą vietą, "Rimi" lieka penktoje vietoje, "E-Rimi" — šeštoje. Paskutinėje, septintoje vietoje lieka "Barbora".

Populiarių ir gerai žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina sudarė 39,42 euro. Palyginti su 2021 metų sausio mėnesiu, krepšelio kaina sumažėjo 1,39 EUR (-3,4proc.), bet  buvo 0,85 euro (2,2 proc.) didesnė už 2020 metų vasario mėnesio krepšelį.

Vasario mėnesio žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitinge pigiausiu tampa "IKI", antroje vietoje atsiduria "Rimi", trečioje "E-Rimi", ketvirtoje — "Barbora". "Norfa" atsiduria penktoje vietoje, "Maxima" — šeštoje.

Iš "Pricer.LT" stebimų 52 prekių kainų brango 22 prekės, pigo 29 prekės. Labiausiai brangusios prekės — juodoji arbata, juoda duona, saulėgrąžų aliejus, pigiausi avižiniai dribsniai, pomidorų sultys. Labiausiai pigo malta kiauliena, bananai, ryžiai, "Dvaro" varškė, pigiausios pomidorų sultys, dešra, kumpis ir sviestas. Be to pažymėta, kad po truputi pradeda brangti kiauliena  ir vištiena. 

"Po kainų šoktelėjimo sausį, vasario mėnesį augimas stabtelėjo. Ir matome, kad kainų augimą tinklai "stabdo" akcijomis. Atrodytų, kam to reikia, juk sausio mėnesį mažmeninės maisto prekių prekybos rodikliai, o ir 2020 metų rodikliai buvo geri. Tačiau, matyt, ne visi tinklai vienodai dalyvavo šiame augime — štai todėl IKI, RIMI ir Norfa pademonstruoja kiek didesnį, nei įprasta kaininį aktyvumą.

Kita priežastis — 2020 vasaris ir kovas maisto prekybininkams buvo labai geri — žmonės panikoje kaupė atsargas, todėl pirmas 2020 ketvirtis jiems buvo labai geras. Ir tie, ypač su reiklesniais akcininkais, kurie norės turėti geresnius negu 2020 metų pirmo ketvirčio rezultatus, tikrai turės pasistengti, kad parduotų daugiau", — daro išvadą analizės autoriai. 

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per sausį dėl COVID-19 įvesto karantino mažmeninės prekybos įmonių apyvarta sumažėjo 5,1 proc., ne maisto prekėmis prekiaujančių įmonių apyvarta sumažėjo 15,4 proc., o maisto prekėmis prekiaujančių — padidėjo 2,1 proc. 2021 metų sausį, palyginti su 2020 metų sausiu, maisto prekėmis prekiaujančių įmonių apyvarta padidėjo 9,2 proc., ne maisto prekėmis prekiaujančių — sumažėjo 14,4 proc.

Tegai:
kainos, tyrimas
Dar šia tema
Vilniaus oro uoste pradėta daryti mokamus koronaviruso tyrimus
Ekspertas: SGD terminalas Lietuvoje gali tik "praryti" biudžeto pinigus
Rekordiškai gausus derlius supirkimo kainų nesumažino
Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Baltarusijos tyrimų komitetas inicijavo Tichanovskajos ekstradiciją

(atnaujinta 11:42 2021.03.02)
Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, VRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Baltarusijos tyrimų komitetas inicijuoja buvusios kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos ekstradiciją.

"Tichanovskaja šiuo metu yra ieškomų asmenų sąraše. Atitinkami jos ekstradicijos dokumentai buvo pateikti Generalinei prokuratūrai", — pranešė komiteto spaudos tarnyba.

Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, VRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje Tichanovskaja buvo pavadinta "išrinktąja respublikos vadove". Dokumente tarptautinė bendruomenė raginama nepripažinti naujų Lukašenkos sudarytų susitarimų. Lietuvos deputatų teigimu, naujų susitarimų su Rusijos Federacija pasirašymas "apriboja Baltarusijos žmonių suverenitetą".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Dar šia tema
Rusijos URM įspėjo Berlyną dėl bandymų sugadinti Maskvos ir Minsko santykius
"Time" įtraukė Tichanovskają į pasaulinį 100 jaunų lyderių sąrašą
Politologas: Lietuva prieš Baltarusiją nukreipta retorika nori pranokti Varšuvą

Vilniaus savivaldybė parodė, kaip senjorai vakcinuojami namuose

(atnaujinta 23:43 2021.03.01)
Pirmadienį buvo paskiepyta daugiau nei 180 vyresnių nei 80 metų senjorų, tai yra, apie 30 procentų šios kategorijos piliečių

Vilniuje prasidėjo vyresnių nei 80 metų žmonių vakcinacija tiesiog jų namuose. Vaizdo įrašą miesto savivaldybė paskelbė Facebook'e.

Pirmadienį medicinos darbuotojai aplankė daugiau nei 180 gyventojų, vyresnių nei 80 metų, kad paskiepytų juos nuo COVID-19.

"Džiugina ir faktas, kad iki šios dienos Vilniuje, poliklinikose ir medicinos įstaigose jau paskiepyta apie 30 proc. vyresnių nei 80 metų amžiaus vilniečių — daugiausiai šalyje", — pranešė savivaldybė.

Visą informaciją apie skiepijimą galima rasti tinklalapyje Vakcina.vilnius.lt, informacijos taip pat galima gauti pagalbos telefonu 19002.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau kaip 199,3 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau kaip 3,2 tūkst. žmonių. Pirmąją vakcinos dozę gavo daugiau nei 164 tūkstančiai žmonių, daugiau nei 73 tūkstančiai žmonių yra visiškai paskiepyti.

Vyriausybė pratęsė karantiną iki kovo 31 dienos imtinai, o judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Taip pat panaikintas privalomas kaukių dėvėjimas atvirose vietose, kur nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.

Tegai:
Vilnius, senjorai, vakcinacija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje po vakcinacijos nuo koronaviruso praėjus kelioms minutėms mirė vyras
Į Lietuvą pristatyta 11 "BioNTech&Pfizer" vakcinų nuo koronaviruso siunta
Nausėda papasakojo apie apsilankymą Kauno vakcinacijos centre