Alkoholis, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai nustatė ryšį tarp tautos mentaliteto ir alkoholizmo

49
(atnaujinta 14:31 2018.02.26)
Nuo alkoholizmo labiausiai kenčia šalys, kurioms būdingas individualistinis mentalitetas

VILNIUS, lapkričio 21 — Sputnik. Alkoholizmas ir didelis gyventojų suvartojamo alkoholio kiekis būdingi valstybėms su individualistiniu, o ne su kolektyviniu mentalitetu, praneša RIA Novosti su nuoroda į straipsnį žurnale "Frontiers in Psychology".

Alkoholio vartojimo tradicija yra labai ryškus nacionalinis bruožas. Anot ekspertų, skirtumai šiose tradicijose ― priežastis, dėl kurios vienos tautos geria daugiau ir jos atstovai dažniau tampa alkoholikais. Prie tokių valstybių priskiriamos Lietuva, Suomija ir Rusija. Kita vertus, pavyzdžiui, Indijos, Izraelio ir Indonezijos gyventojai retai vartoja alkoholį.

Mokslininkai atliko apklausą 74 pasaulio šalyse. Pagrindinis tyrimo dėmesys buvo sutelktas į žmogaus kultūrines vertybes ir suvartojamo alkoholio kiekį.

Pasirodo, šalyse, kur labai vertinama asmenybės laisvė, buvo išgeriama žymiai daugiau alkoholio nei "autoritarinėse" kultūrose, kurioms labiau būdingos kolektyvinės vertybės. Apskritai tautos, kurios labiau vertina tvarką ir hierarchiją nei autonomiją ir harmoniją, gėrė žymiai mažiau nei kitų žmonių grupės.

Be to, daug kas priklauso nuo lyties. Aukštas autonomijos, harmonijos ir elito lygis buvo susietas su aukšta alkoholizmo atsiradimo tarp vyrų tikimybe, tačiau niekaip neveikė moterų. Tuo tarpu kolektyvinės vertybės skatina moteris gerti mažiau, tačiau visai nesisieja su vyrais.

Ar žinote alkoholio vartojimo taisykles nuo 2018-ųjų >>

Mokslininkų manymu, šiuos dėsningumus reikia būtinai turėti omenyje, formuojant valstybinę ir globalią politikas kovoje su alkoholizmu. Be kultūrinių faktorių svarbų vaidmenį alkoholio vartojimo tradicijose atlieka genai, kurie atsako už alkoholio suskaidymą žmogaus organizme.

Alkoholizmas Lietuvoje
© Sputnik /
Alkoholizmas Lietuvoje
49
Tegai:
alkoholizmas, tyrimas, alkoholis
Temos:
Medicina ir sveikata (325)
Dar šia tema
Už alkoholio vartojimą automobilio salone gresia baudos iki 100 eurų
Girtas Seimas: Lietuvos politikų alkoholizmas
Probleminiai Kauno barai prekiaus alkoholiu nuo 10 iki 14 val