Gedimino kalno tvarkymas, archyvinė nuotrauka

Šalia Gedimino kalno jau galima pasivaikščioti: atidaryta Škirpos alėja

30
(atnaujinta 07:51 2017.12.08)
Penktadienį vakare miesto Vilniaus valdžia atnaujino judėjimą Skirpos alėja, nes Gedimino kalno tvarkytojams pavyko stabilizuoti rytinį kalno šlaitą

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Sutvarkius Gedimino kalno rytinio šlaito nuošliaužas nuo gruodžio 1 dienos 17:00 praeiviams ir transporto priemonėms atidaroma Škirpos alėja, pranešė Nacionalinio muziejaus spaudos tarnyba.

Nuošliaužų vietos žiemos laikotarpiui, nukasus ir išvalius supiltinį gruntą, užpiltos skaldos sluoksniu. Papildomai buvo paklota drenažinė sistema, sustiprintas įgriuvęs pagrindinis takas, reikalingas tolimesniems tvarkybos darbams kalno aikštelėje vykdyti. 

"Taikant panašius principus tvarkomos ir kitos nuošliaužų pažeistos kalno vietos pietrytiniame ir pietvakariniame šlaituose bei pietų ir vakarų šlaitų sandūroje", — pabrėžiama muziejaus pranešime.

Be to tvarkymo darbų atstovai tvirtina, kad pagrindiniai tinkladėžių įrengimo darbai Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite artėja prie pabaigos.

Отреставрированный восточный склон горы Гедиминаса
Stabilizuota antra rytinio šlaito nuošliauža

Kalnas šiuo metu lankytojams uždarytas.

Šiuo metu Vykdydami Gedimino kalno tvarkybos darbus archeologai privaloma tvarka atlieka archeologinius tyrimus. Spalį šiaurės vakarų šlaite, prie atraminės sienos, archeologai aptiko devynis kapus. Dalis jų buvo suardyti, nėra įkapių ar kitų papildomų radinių, tad nustatyti tikslų palaidojimo laiką yra sudėtinga. Tarp rastų palaikų jau identifikuoti šio sukilimo vado Zigmanto Sierakausko palaikai, taip pat yra didelė tikimybė, jog pavyko identifikuoti ir Kosto Kalinausko palaikus.

Lapkričio 4 dieną  buvo priimtas galutinis sprendimas uždaryti lankytojams Gedimino kalną.

Griuvimo istorija

Valstybės simbolio — Gedimino kalno — būkle ypač susirūpinta, kai pernai vasarį nuo jo nuslydo didelė nuošliauža.

Nacionalinio muziejaus teigimu, įgriuvos, medžių išvartos, paviršinio sluoksnio nuošliaužos Gedimino kalno šlaituose pastaraisiais dešimtmečiais atsirasdavo periodiškai. Tam įtakos turi ir intensyvus eismas Vrublevskio bei Arsenalo gatvėse, keltuvas, statybos prie kalno, dėl kurių nukasama šlaitų dalis. Šie veiksniai paskatino susidaryti įgriuvas Antrojo pasaulinio karo metais iškastų ir atmestinai užpiltų tunelių vietoje, pakeitė hidrologinę situaciją.

Dėl sudėtingos Gedimino kalvos, kuri yra beveik 40 metrų aukščio, geologinės struktūros ir stačių šlaitų praeityje būta ir katastrofiškų grunto nuošliaužų. Viena iš jų, istorinių šaltinių liudijimu, — Gedimino kalno nuošliauža 1396 metais, kuri nuslinko nuo kalno vakarinio šlaito ir sugriovė Vilniaus vaivados Montvydo rūmus bei nusinešė net 15 žmonių gyvybes. Šiam šlaitui sutvirtinti XVI amžiuje buvo įrengta atraminė siena.

30
Tegai:
Gedimino kalnas, Vilnius
Temos:
Gedimino kalno nuošliauža (40)
Dar šia tema
Didžiausias pavojus kyla Gedimino kalno pagrindiniam pėsčiųjų takui
Archeologai atlieka tyrimus Gedimino kalne
Kultūros komitetas: gražaus Gedimino kalno neturėsime dar ilgą laiką
Durys

Alytuje policijos pareigūnu prisistatęs asmuo apvogė pagyvenusią moterį

(atnaujinta 09:32 2020.06.02)
Garbingo amžiaus moteris atidarė nusikaltėliui buto duris po to, kai jis prisistatė policijos pareigūnu, o tas prieš ją panaudojo fizinę jėgą

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Alytuje vyras panaudojęs fizinę jėgą prieš moterį apvogė jos butą, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko pirmadienį, birželio 1 dieną, apie 11:45.

Anot policijos pranešimo, į butą, atidarius duris, užėjo policijos pareigūnu prisistatęs asmuo, kuris, panaudojęs fizinę jėgą prieš 1932 metais gimusią moterį, pagrobė galbūt penkis tūkstančius eurų.

Pažymima, kad dėl patirtų sužalojimų nukentėjusioji paguldyta į ligoninę.

Tegai:
vagystė, Lietuva, Alytus
Dar šia tema
Anykščių rajone apvogti trys traktoriai
Vilniaus rajone sumušta ir apvogta pagyvenusi pora
Vilniaus apskrityje sulaikyti trys vyrai, bandę apvogti parduotuvę
Peilis

Kelmės rajone vaikas peiliu sužalojo vyrą gindamas moterį

(atnaujinta 09:31 2020.06.02)
Lietuvos policija neatskleidė, kas tie žmonės buvo nepilnamečiui. Jis buvo perduotas artimam giminaičiui

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Kelmės rajone nepilnametis gindamas moterį peiliu sužalojo vyrą, praneša Lietuvos policija.

Greitosios pagalbos mašina
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Incidentas įvyko pirmadienį, birželio 1 dieną, apie 22:10. 2010 metais gimęs vaikas sužalojo kitą žmogų.

Anot policijos pranešimo, tai nutiko ginant moterį. Nukentėjęs vyras dėl žaizdos rankoje buvo paguldytas į ligoninę.

Kas šie žmonės buvo vaikui, nenurodyta. Pažymima, kad nepilnametis buvo perduotas artimam giminaičiui.

Tegai:
Lietuva, nepilnametis
Laivas Akademik Čerskij

Įvardytas laivo, galinčio užbaigti "Nord Stream-2" statybą, savininkas

Anksčiau buvo žinoma informacija, kad laivą "Akademik Čerskij" eksploatuoja bendrovė "Gazprom flot"

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Laivas "Akademik Čerskij", galintis užbaigti tiesti "Nord Stream-2" dujotiekį, priklauso Samaros šiluminės energijos turtiniam fondui, praneša "RBK" su nuoroda į Rusijos tarptautinį laivų registrą.

Pažymima, kad anksčiau nebuvo informacijos apie vamzdžių klojimo laivo savininką, o bendrovė "Gazprom Fleet" buvo vadinama jį eksploatuojančia kompanija.

Šių metų kovo 31 dienos duomenimis,  Samaros šiluminės energijos turtinis fondas priklausė "Gazprom" grupei. Steigėjai tuo metu buvo "Gazprom teploenergo" (51 proc.) ir "Gazprom mežregiongaz Samara" (49 proc.). Abi bendrovės priklauso "Gazprom mežregiongaz" grupei.

"RBK" rašo, kad tokia struktūra leis sumažinti sankcijų rizikas, susijusias su laivo eksploatavimu. Leidinys pažymi, kad ribojamosios priemonės gali kelti grėsmę vamzdžių klojimo laivui, kuris užbaigs "Nord Stream-2" statybą. Kaip pareiškė advokatų kolegijos "Pen & Paper" Maskvos biuro vadovaujantis partneris Antonas Imennovas, jei buvo nuspręsta savininku padaryti Samaros šiluminės energijos turtinį fondą, tai būtent šiai organizacijai galimos JAV sankcijos yra mažiau pavojingos, tačiau pats laivas "Akademik Čerskij" gali būti jų paveiktas.

Vamzdžių klojimo laivą "Gazprom" įsigijo 2015 metais. "Akademikas Čerskij" nuo 2016 metų buvo "Gazprom flot" eksploatavimo valdyme,  o informacija apie tai bendrovės tinklalapyje buvo bent iki 2020 metų vasario, rašo laikraštis. Samaros šiluminės energijos turtinio fondo įstatinis kapitalas yra 123 milijonai rublių (1,58 milijono eurų). Pagrindinė veikla yra nekilnojamojo turto nuoma ir valdymas.

Anksčiau Rusijos Federacijos energetikos ministras Aleksandras Novakas pareiškė, kad vienas iš variantų, kas gali užbaigti statyti "Nord Stream-2", yra "Akademik Čerskij". Gegužės pradžioje vamzdžių klojimo laivas atkeliavo į Vokietijos Mukrano uostą, kur yra dujotiekio logistikos bazė.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų dujotiekio vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, tiesimą. Jie bus nutiesti nuo Rusijos krantų iki Vokietijos palei Baltijos jūros dugną.

Kai kurios valstybės, ypač Ukraina ir JAV, nepritaria projektui. Kijevas baiminasi prarasti pajamas iš Rusijos dujų tranzito, o Vašingtonas yra suinteresuotas reklamuoti savo suskystintas dujas Europos rinkoje. Lietuva, Latvija, Lenkija savo ruožtu vamzdyną laiko "politiškai motyvuotu".

Praėjusių metų gruodį JAV įvedė sankcijas projektui, reikalaudamos, kad tiesimą vykdančios bendrovės nedelsiant nutrauktų statybas. Šveicarijos "Allseas" paskelbė sustabdanti vamzdžių klojimą. Gegužės mėnesį žiniasklaida pranešė, kad Vašingtonas rengia naujas ribojančias priemones dujotiekiui, kad užkirstų kelią jo paleidimui.

Tuo pat metu Maskva, taip pat Berlynas ir Viena ne kartą pabrėžė, kad "Nord Stream-2" yra išimtinai komercinis projektas ir skirtas pagerinti Europos valstybių energetinį saugumą. Norvegija taip pat rėmė statybas.

Nord Stream-2
© Sputnik /
"Nord Stream-2"
Tegai:
dujotiekis, Gazprom, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Vokietija pakomentavo JAV grasinimus "Nord Stream-2"
Kremlius nepakeitė "Nord Stream-2" planų
Rusijos URM įvertino JAV pareiškimus apie sankcijas prieš "Nord Stream-2"