Sidnejus, archyvinė nuotrauka

Archyvaras atvežė 290 kg dokumentų apie Australijos lietuvius

67
(atnaujinta 08:29 2017.12.19)
Šiuo metu Australijoje lietuvių bendruomenėms priklauso vos po šimtą žmonių, o jų anūkai nebenori saugoti istorinių dokumentų apie protėvių atplaukimą į šią valstybę

VILNIUS, gruodžio 19 — Sputnik. Lietuvos literatūros ir meno archyvas pasipildė dokumentais iš Australijos lietuvių bendruomenių, teigiama LRT reportaže.

Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius Juozapas Blažiūnas per tris savaites rugsėjį ir spalį praleistas Australijoje aplankė keturias Sidnėjaus, Melburno, Adelaidės ir Tasmanijos lietuvių bendruomenes, bendravo su jų atstovais.

Po pusantrų metų pasirengimo darbų jis į Australiją vyko tikslingai, peržiūrėti, atsirinkti bei parsivežti lietuvių bendruomenėse sukauptą archyvą, dokumentus, nuotraukas, laiškus. Blažiūnas atrado įvairiausių dokumentų— dienoraščių, laiškų, Australijos dainų švenčių archyvą, tikslius visų atplaukusiųjų į Australiją sąrašus.

Pasak archyvo direktoriaus, per metus archyvą ištyrus, galima tikėtis ir atradimų.  Pirmoji siuntos dalis jau pasiekė Lietuvą, laukiama antrosios. Visos siuntos svoris — 290 kilogramų.

Anot Blažiūno, Australijos lietuvių bendruomenės prieš 10 — 15 metų buvo labai gausios, po kelis tūkstančius žmonių, dabar vos keli šimtai.  Ir visiems jiems jau daugiau nei 90 metų, o vaikams ir anūkams, sako direktorius, tie archyvai nėra įdomus, jie sako, arba išmesime, arba galite pasiimti. Taip, pasak direktoriaus, prarandama istorija.

Pirmieji lietuviai į Australiją atvyko po 1830-1831 metų sukilimo. Minimas Mickevičius, čia išgyvenęs 35 metus. Brisbeno apylinkėse buvo susikūrusi lietuvių žemdirbių kolonija, bet ji vėliau sunyko.

1888 metais Adelaidėje lietuviai įsteigė savo klubą, koplytėlę. Po Pirmojo pasaulinio karo atsikėlė lietuvių iš Škotijos. 1939 metais Australijoje gyveno apie 1000 lietuvių. 1947 metų lapkričio 28 dieną iš Vokietijos perkeltųjų asmenų stovyklų į Australijos Frimantlio uostą pirmuoju laivu atvyko 439 lietuvių. 1947-1952 metais į Australiją atvyko 10 439 lietuviai (kitais duomenimis, 9906). Vėliau dalis jų išvyko į JAV ir kitas šalis. 

Australijos lietuvių bendruomenė veikia nuo 1950 metų. Bendruomenė turi 10 apylinkių.

67
Tegai:
archyviniai dokumentai, archyvas, Australijos lietuvių bendruomenė, Lietuva
Dar šia tema
Egipte atsidarė Lietuvių bendruomenės centras
Lietuvos ir Izraelio draugystę įamžins ąžuolų giraitė "Izraelita"
Pasaulio lietuvių bendruomenė iniciavo diskusiją dėl dvigubos pilietybės