Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka

Baigtas Ignalinos AE tyrimas: aukciono dalyviai anksto žinojo laimėtoją

92
(atnaujinta 15:22 2017.12.27)
Specialiųjų tyrimų tarnyba baigė Ignalinos atominės elektrinės bylos ikiteisminį tyrimą

VILNIUS, gruodžio 27 — Sputnik. Baigtas ikiteisminis tyrimas byloje dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų valstybinėje įmonėje "Ignalinos atominė elektrinė" (IAE), rašoma Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pranešime.

Po to, kai įtariamieji susipažins su tyrimo medžiaga, ikiteisminiam tyrimui vadovaujanti Panevėžio apygardos prokurorė, surašiusi kaltinamąjį aktą, perduos bylą nagrinėti į teismą.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko STT Panevėžio valdybos pareigūnai, jiems vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė Dalia Markauskienė.

STT pareigūnams įtarimų sukėlė 2014 metais organizuotas IAE turto pardavimo aukcionas. Įtariama, kad aukciono laimėtojas buvo numatytas iš anksto.

Aukcionas buvo surengtas dėl 2 tūksančių tonų varinių vamzdelių, užterštų radioaktyviomis medžiagomis, pardavimo. Aukcione dalyvavo tik du dalyviai, kurių vienas — įmonė iš Vokietijos — ir laimėjo aukcioną, įgydama teisę užterštus vamzdelius įsigyti už pradinę kainą — daugiau nei 5 milijonus litų (1,5 milijonai eurų), tai yra, 2 700 litų (781,9 eurų) už toną. Tuo metu rinkoje švaraus vario tonos kaina buvo beveik 5 kartus didesnė — apie 13 tūkstančių litų (3 765 eurų). Nors aukciono laimėtojas buvo įpareigotas įsigytą radioaktyviomis medžiagomis užterštą metalą išgabenti iš IAE nevalytą, po aukciono elektrinės teritorijoje buvo įdiegta technologinė linija vamzdeliams valyti ir pradėti vamzdelių valymo darbai.

Įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba veikiant organizuotoje grupėje pareikšti 6 asmenims, tarp jų IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius.

Įtariama, kad minėti asmenys veikė organizuotoje grupėje, buvo pasiskirstę vaidmenimis — vieni organizavo nusikalstamas veikas, kiti jiems talkino kaip padėjėjai, treti atliko vykdytojų funkcijas.

Atlikdama šį ikiteisminį tyrimą, STT kreipėsi į Konkurencijos tarybą ir prašė įvertinti, ar IAE organizuojant ir vykdant minėtą aukcioną nebuvo pažeistas Konkurencijos įstatymas.

Konkurencijos taryba nustatė, kad UAB "Norvesta" ir Vokietijos bendrovė "Sypra", dalyvaudamos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) radioaktyvaus vario metalo laužo pardavimo aukcione, sudarė kartelį, ir už tai joms skyrė atitinkamai 27 500 eurų ir 27 100 eurų baudas.

Atnaujintas Ignalinos AE išvedimo iš ekspluatacijos planas >>

Konkurencijos tarybos narė Jolanta Ivanauskienė sakė, kad aukciono dalyvės tik imitavo konkurenciją: bendrovių atstovai iš anksto susitarė, kad "Sypra" pateiks pradinį kainos pasiūlymą, o "Norvesta" siūlomos kainos nedidins ir leis aukcioną laimėti "Syprai". Be to, "Sypra" padėjo "Norvestai" įvykdyti vieną iš būtinų dalyvavimo aukcione sąlygų — sudaryti sutartį su radioaktyvių atliekų perdirbimo įmone.

Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusios prokurorės Markauskienės, šis ikiteisminis tyrimas yra ne tik didelės apimties, bet ir itin sudėtingas, tiriama aukščiausio lygio IAE vadovų bei verslininkų grupės galimai padaryta korupcinė nusikalstama veika strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčioje IAE. 

"Tai didelės apimties tyrimas — bylos medžiagą sudaro daugiau nei 30 tomų dokumentų", — sakė  prokurorė Markauskienė.

Baudžiamajame  kodekse numatyta, kad už piktnaudžiavimą gali būti baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki 7 metų, už neteisėtą disponavimą radioaktyviosiomis medžiagomis — areštu ar laisvės atėmimu iki 4 metų.

92
Tegai:
neteisėta veikla, radioaktyvios medžiagos, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), Ignalinos atominė elektrinė (IAE), Ignalina
Temos:
Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (69)
Dar šia tema
Lukašenko kviečia Ignalinos atomininkus dirbti Astravo AE
Premjeras prašo ES pinigų užbaigti Ignalinos AE uždarymą
Ignalinos atominė elektrinė vykdo karštuosius bandymus
Lęšių sriuba

Įvardyta naudingiausia sriuba

(atnaujinta 14:42 2021.03.03)
Dietologės teigimu, kad sriuba būtų naudinga, joje turi būti bent minimumas daržvių iš paprastos angliavandenių grupės ir mėsos gabalėlis kaip baltymų ir riebalų šaltinis

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Naudingiausia sriuba yra lęšių sriuba, apie tai televizijos kanalui "Zvezda" pasakojo mitybos specialistė Olga Dekker.

Pasak specialistės, šioje sriuboje gausu baltymų. "Nors jie yra augaliniai, ten iš viso 12 aminorūgščių, tačiau į šią sriubą taip pat galime pridėti gyvūninius baltymų šaltinius, pavyzdžiui, mėsą", — paaiškino ji.

Šioje sriuboje taip pat yra daug ląstelyno, kuris naudingas sveikatai ir imunitetui, pridūrė Dekker.

Tuo pat metu antra pagal naudingumą yra daržovių sriuba su mėsos sultiniu, pasakė dietologė. Pasak jos, tokiai sriubai galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas daržoves.

"Aš įdėčiau šparaginių pupelių, cukinijų, galima salierą virti, taip pat saliero šaknį. Tai yra, paprastos angliavandenių grupės minimumą. Tada mes turėsime mėsos gabalėlį kaip baltymų ir riebalų šaltinį bei papildomai ląstelyno iš daržovių", — parekomendavo specialistė.

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai
Sunkvežimiai

Kaliningrado valdžia dėl sunkvežimių eilių pasienyje kreipėsi į RF ambasadą Lietuvoje

(atnaujinta 19:59 2021.03.03)
Agentūroje pabrėžta apie banguotą pasienio punkto darbo krūvio pobūdį, kuris daugiausia priklauso nuo situacijos Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Kaliningrado valdžia kreipėsi į Rusijos ambasadą Lietuvoje su prašymu prisidėti sprendžiant problemas, susijusias su sunkvežimių eilėmis prie Lietuvos ir Rusijos sienos, pranešė Kaliningrado srities vyriausybės spaudos tarnyba su nuoroda į tarptautinių ir tarpregioninių ryšių agentūros vadovę Alą Ivanovą.

Agentūros duomenimis, nuo vasario 26 dienos pranešamai apie dideles sunkvežimių eiles, kurios kaupėsi prie įvažiavimo į Kaliningrado sritį automobilių patikros punkte Černyševskojė iš Lietuvos.

"Vyriausybė kreipėsi į Rusijos ambasadą Vilniuje tam, kad mūsų kolegos įsitrauktų į jų sprendimą neetatinių situacijų atveju. Verta priminti, kad šią situaciją iš dalies lėmė tai, kad Lietuvos pusė vis dar atideda eismą Dubkų pasienio punkte", — sakė Ivanova.

Anot jos, atidarius šį punktą, transporto srautai galėtų būti perorientuoti ir sumažėtų eilės, pagreitėtų krovinių pristatymas. Rusijos pusėje automobilių patikros punktas yra paruoštas naudoti, dabar tikimasi, kad visi statybos darbai bus baigti Lietuvos pusėje.

Ivanova pažymėjo, kad, atsižvelgdama į situaciją Černyševskio pasienio punkte, Kaliningrado valdžia organizavo operatyvinę sąveiką su muitine ir FSB pasienio tarnyba Rusijos pusėje. Agentūra pabrėžė banguotą pasienio punkto darbo krūvio pobūdį, kuris daugiausia priklauso nuo situacijos Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje.

Kaliningrado srities muitinės duomenimis, vasario 25 - kovo 3 dienomis per regiono muitinės postus tiek Rusijos- Lietuvos, tiek Rusijos-Lenkijos pasienio ruožuose, į sritį pateko 2,4 tūkst. sunkvežimių, išvyko beveik 2,6 tūkst.

Tegai:
pasienis, Lietuva, Kaliningrado sritis