VILNIUS, gruodžio 28 — Sputnik. Šiemet šalies vaistinės surinko iš gyventojų beveik 14 tūkstančių kilogramų pasenusių ir nereikalingų naikintinų vaistų. Tai beveik 2,5 karto daugiau, negu 2014 metais, kai šis darbas pradėtas vykdyti sistemingai, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
"Pasenusių ir nereikalingų vaistų, kaip ir kitų cheminių medžiagų negalima išmesti bet kur — labai svarbu tinkamai jas sutvarkyti, kad jos nekeltų grėsmės mūsų sveikatai ir nedarytų neigiamo poveikio aplinkai. Todėl džiugu, kad vis daugiau Lietuvos gyventojų elgiasi sąmoningai, ir pasenusius vaistus grąžina vaistinėms", — sako SAM Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja Miglė Domeikienė.
Saugodami vaistus, kurių tinkamumo vartoti terminas yra pasibaigęs, bei kitas chemines medžiagas namuose, didiname apsinuodijimų riziką. Paprasčiausiai išmesti į šiukšlių dėžę ar išpilti į kanalizaciją negalima ir vaistų, nes jei šias pavojingas medžiagas išpilsime į kanalizaciją, anksčiau ar vėliau jos pateks į vandentiekį ir padidins aplinkos užterštumą. Aplinkosaugos problemų gali kilti ir dėl to, kad iš šiukšlių dėžės šios medžiagos patenka į sąvartyną, o palaidoti po žeme pasenę vaistai ir kitos cheminės medžiagos skverbsis į aplinką. Be to, jomis gali apsinuodyti benamiai.
SAM primena, kad pasenusius vaistus gyventojai turėtų atnešti į vaistines, kuriose dirbantys specialistai vykdydami Farmacijos įstatymo nuostatas, juos nemokamai priims ir perduos įmonei, kuri tinkamai juos sutvarkys.
Nuo 2014 metų, kai siekiant užtikrinti, kad naikintini vaistai būtų nuolat surenkami iš gyventojų ir tinkamai sunaikinami, šiems darbams skiriamos biudžeto lėšos, nei ministerija, nei Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) nėra gavusi gyventojų skundų, kad vaistinės atsisako priimti naikintinus vaistus, tačiau jei taip nutiktų, VVKT prašo ją informuoti apie incidentą.
Panaudotų švirkštų, kurie laikomi pavojingomis medicininėmis atliekomis, taip pat negalima išmesti bet kur. Jei švirkštus pacientų namuose naudoja medicinos darbuotojai, jie negali palikti šių atliekų pacientų namuose. Iš pacientų namų suteikus paslaugą turi būti surenkami ne tik švirkštai, bet ir lašinės, panaudotos pirštinės ir kitos atliekos. Jų surinkimas iš medicinos įstaigų ir utilizavimas yra reglamentuotas ir kontroliuojamas.
Tais atvejais, kai vaistus susileidžia patys gyventojai, sukauptus švirkštus jie gali nemokamai atiduoti į savo savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Minėtos aikštelės nemokamai priima taip pat ir kitas buities pavojingąsias atliekas, įskaitant ir medicininius termometrus.
Vilniaus mieste, iš gyventojų, termometrus nemokamai surenka UAB "Grinda". Visiems suinteresuotiems asmenims galima kreiptis dėl išsamesnės informacijos — tel. 1355; (8 5) 215 2112; +370 650 99267. Kitų miestų gyventojai gali kreiptis į savivaldybes.
VILNIUS, balandžio 21— Sputnik. Šalčininkų rajone girta moteris peiliu sužalojo vyrą. Apie tai pranešė Policijos departamento spaudos tarnyba.
Incidentas įvyko antradienį apie 19:35 Turgelių seniūnijoje.
Patikslinta, kad moters kraujyje rasta 2,03 promilės alkoholio. Vyras paguldytas į ligoninę, įtariamoji uždaryta į areštinę.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas.
VILNIUS, balandžio 21— Sputnik. Antradienį vakare Švenčionių rajone surastas ir sulaikytas Alytaus pataisos namų atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantis nuteistasis Rainuoldas Zacharovas, savavališkai pasišalinęs iš darbo vietos, praneša Kalėjimų departamentas.
Zacharovas, įdarbintas valstybės įmonėje "Mūsų amatai", balandžio 19 dieną buvo nuvežtas į Vilnių atlikti baldų surinkimo darbus. Nuteistasis iš ten pasišalino.
Jis vakar grąžintas į bausmės atlikimo vietą. Nuteistąjį sulaikė Švenčionių rajono policijos pareigūnai.
Kaip pabrėžiama, bausmę atliekantys atvirosiose kolonijose asmenys turi teisę savarankiškai be apsaugos lankytis gydymo įstaigose, parduotuvėse, palikti pataisos namų teritoriją darbo arba darbo paieškos tikslais.
VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. Rusijos penktosios kartos kovinis lėktuvas "Su-57" bus pritaikytas mažų bepiločių orlaivių grupei valdyti. Juos naikintuvas neš ant savo išorinės ir vidinės pakabos, RIA Novosti sakė šaltinis orlaivių pramonėje.
Anot pašnekovo, borto įranga ir speciali programinė įranga jau pradėti kurti.
"Taip pat kuriamas stendas dronų sąveikos su naikintuvu-nešėju sistemai ir tarpusavyje realiu laiku išbandyti naudojant pusiau natūrinį modeliavimą", — pridūrė jis.
Kaip paaiškino šaltinis, "vienas naikintuvas "Su-57" vidiniame fiuzeliažo skyriuje galės gabenti daugiau nei tuziną žvalgybos ir kovinių ir elektroninės kovos bepiločių orlaivių". Įrenginiai, priklausantys grupės naudojimo koncepcijai, saugiais ryšių kanalais sąveikaus tiek su lėktuvnešio bortu, tiek tarpusavyje, sakė jis.
Daroma prielaida, kad "Su-57" numes bepiločių orlaivių grupę, pavyzdžiui, prieš patekdamas į priešo oro gynybos sistemos veikimo zoną. Dronai trukdys sistemos radarams, perkraus jos informacinius kanalus kaip apgaulę ir tiesiogiai atakuos priešlėktuvines sistemas kaip didelio tikslumo lėktuvų ginklus.
Agentūros pašnekovas neįvardijo dronų, kuriuos planuojama naudoti "Su-57", tipo.
Kaip šaltinis kariniame pramoniniame komplekse, apie kurį kovo pradžioje pranešė RIA Novosti, aviacijos ir kosmoso pajėgoms kuriamas daugiafunkcis nepilotuojamas kompleksas "Molnija", kurio reaktyviniai lėktuvai bus paleisti būriu iš, pavyzdžiui, lėktuvnešio, sunaikinti priešo oro gynybą ar vykdyti elektroninį karą.
Agentūros pašnekovas pažymėjo, kad komplekso pagrindas bus mažos bepiločiai orlaiviai, pagaminti pagal sparnuotosios raketos formą. Vieno sistemos aparato ilgis bus 1,5 metro, o sparnų ilgis - iki 1,2 metro. Įrenginio greitis deklaruojamas 600 - 700 kilometrų per valandą lygyje, kovinės galvutės arba naudingosios apkrovos masė sieks apie 5-7 kilogramus.
"Su-57" (anksčiau žinomas kaip PAK FA) yra penktos kartos Rusijos naikintuvas, skirtas sunaikinti visų tipų orą, žemę ir paviršių. Pirmąjį skrydį jis atliko 2010 metais. "Su-57" pasižymi dideliu manevringumu, naujausia aviacijos technika ir prastu matomumu (slapta technologija).