Vaikas su pinigais, archyvinė nuotrauka

Tėvelių dėmesiui: svarbiausi klausimai, susiję su išmokomis vaikui sausį

399
(atnaujinta 17:17 2018.01.14)
Kodėl vėluoja šalpos išmokos, kokio jos dydžio, kokiam laikui skiriamos – į šiuos į kitus klausimus atsako Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis Facebook transliacijos metu "gyvai" atsakė į dažniausius gyventojų klausimus apie išmoką vaikui ("vaiko pinigus"), kitas sausio mėnesį gaunamas išmokas ir Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą (SPIS).

Ką aprėpia SPIS

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paaiškina, kad žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose minima 7 milijonų eurų suma visiškai nėra tapati naujo funkcionalumo kūrimo kainai. 2017 metų gruodį priėmus Išmokų vaikams įstatymo pakeitimus, per labai trumpą laiką reikėjo atnaujinti modulį, skirtą universaliai išmokai vaikui, ir tai kainavo apie 3,5 tūkstančio eurų.

Ši sistema paleista dar 2005 metais ir nuo to laiko visos savivaldybės į ją veda duomenis apie daugybę rūšių išmokų. Nuo 2015 metų SPIS atverta gyventojams, kurie gali pateikti vis daugiau prašymų neišeidami iš namų, tiesiog prisijungę prie jos per elektroninės bankininkystės sistemą, su sertifikuotu elektroniniu parašu. Sistema keičiasi duomenimis su 80 registrų ir įvairių informacinių sistemų, per metus generuojama 1 200 000 dokumentų.

Ateityje SPIS planuojama plėtoti.

Šiuo metu sistemos pajėgumas padidintas ir bendradarbiaujant tarp institucijų išplėsti "vartai" į registrus, kurių reikia jungiantis dėl "vaiko pinigų". Prašymus dėl vaiko išmokų jau pateikė 58 tūkstančiai žmonių.

Vaiko pinigai: dažniausi klausimai

Aiškinantis, kam priklauso "vaiko pinigai" (universali ir papildomai skiriama išmoka vaikui), kokio jie dydžio, kokiam laikui skiriami, ministerija rekomenduoja visų pirma ieškoti atsakymo tarp dažniausiai užduodamų klausimų, kurie nuolat pildomi, gaunant naujų užklausų.

Jei prašymai dėl universalios išmokos vaikui (skiriamos visiems vaikams iki 18 metų, o besimokantiems pagal bendrojo ugdymo programą — iki 21 metų) pateikti, išmokos pasieks nurodytas sąskaitas vasario mėnesį, kadangi jie mokami už praėjusį mėnesį (iki 25 dienos).

Nuo prašymo pateikimo ir sprendimo priėmimo dienos turi praeiti ne daugiau kaip mėnuo iki išmokos skyrimo. Todėl tais atvejais, kai prašymas bus pateiktas sausio paskutinėmis dienomis, gali būti, kad išmoka bus skirta ir išmokėta jau kovą, tačiau skaičiuojama bus nuo teisės į išmokos atsiradimą dienos. Tai yra, jei 2018 metų sausio 1 dieną šeimoje jau buvo gimęs ar globojamas vaikas, "vaiko pinigai" bus paskaičiuoti ir išmokami nuo sausio — net tuo atveju, jei žmogus kreiptųsi po kelių mėnesių, nes išmoka gali būti grąžinama už 12 praėjusių mėnesių.

Tie, kurie gauna išmoką vaikui, kuri paskirta 2017 metais, neturi iš naujo jos prašyti, jei jos mokėjimo laikotarpis dar nepasibaigė. Ji bus mokama ir toliau (automatiškai pridedant 30 eurų už kiekvieną vaiką) iki paskirtos išmokos mokėjimo laikotarpio pabaigos, o po to reikės kreiptis dėl jos pratęsimo per SPIS arba į savivaldybę kaip ir anksčiau.

Ateityje planuojama universalią išmoką vaikui didinti, atsižvelgiant į valstybės biudžeto galimybes.

Kodėl vėluoja šalpos išmokos

Ministerija gauna nusiskundimų, kad sausį vėluoja šalpos išmokos. Ši problema nesusijusi su SPIS ir atsiranda dėl metų sandūroje vykstančių finansinių poreikių tikslinimų. Tradiciškai išmokos pasiekia sąskaitas nuo 10 dienos, o sausį Finansų ministerija perveda lėšas 11-12 dieną.

"Suprantame gyventojų nerimą ir norime patikinti, kad šioje srityje nėra įstatymų pakeitimų, kurie turėtų sukliudyti gauti išmokas tiems, kam jos paskirtos", — sakoma ministerijos pranešime.

Vadovaujantis LRV nutarimu patvirtintais Šalpos pensijų ir tikslinių kompensacijų skyrimo ir mokėjimo nuostatais šalpos išmokos mokamos už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 25 dienos.

Dėl vaiko priežiūros atostogų išmokos

Apdraustiesiems kyla klausimų dėl to, kodėl vaiko priežiūros išmokos vaikus iki dvejų metų auginantiems tėvams už gruodžio mėnesį, išmokėtos sausį, yra šiek tiek mažesnės.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patikina, kad tai tikrai nesusiję su papildomo neapmokestinamojo pajamų minimumo (PNPD) panaikinimu. Apmokestinant vaiko priežiūros išmokas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), taikomas NPD, tačiau, išmokant jas už praėjusius metus, GPM išskaičiuojamas netaikant NPD, todėl kasmet sausį (už gruodį) išmokamos vaiko priežiūros išmokos būna mažesnės.

Tačiau priklausantys pinigai niekur nedings, skirtumą tėvai susigrąžins, Valstybinei mokesčių inspekcijai pateikę metinę pajamų mokesčio deklaraciją.

Problemų dėl maisto paketų dalinimo nebus

Dėl didelių Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos apkrovų kurį laiką buvo sunkiau pateikti prašymus gauti maisto produktus, įsigyjamų iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis. Savivaldybės informuotos, kad turi teisę prašymų priėmimo terminą pratęsti nuo sausio 25 dienos iki vasario 2 dienos.

399
Tegai:
išmoka vaikui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuva
Dar šia tema
Seimas pritaria Išmokų vaikams įstatymo projektui
Kaukė, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kokių profesijų atstovams koronavirusas yra ypač pavojingas

(atnaujinta 10:54 2020.11.29)
Uoslės praradimas yra dažniausias koronaviruso simptomas, tačiau kai kuriems žmonėms tai yra ir svarbiausio darbo įrankio praradimas

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Kodėl koronavirusas pavojingas parfumeriams ir kuo jų patirtis gali būti naudinga nukentėjusiems nuo COVID-19, Sputnik radijui papasakojo kvepalų studijos "Aromaobraz" savininkė Veronika Bruchoveckaja.

Uoslės praradimas yra dažniausias koronaviruso simptomas. Daugumai žmonių ši problema yra tik nepatogumas, palyginti su kitomis galimomis pasekmėmis. Parfumeriams tai yra į svarbiausio darbo įrankio praradimas, pažymėjo Bruchoveckaja.

"Mes esame labiausiai pažeidžiama grupė, nes nosis yra viena iš parfumerio instrumentų. Nosis ir uoslės atmintis yra labai svarbios mūsų darbe. Dabar stengiamės daugiau dėmesio skirti savo imunitetui, kad nesusirgtume", — sakė parfumerė.

Pasveikimas nuo koronaviruso gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Siekdama palengvinti šį procesą, Bruchoveckaja pataria mokytis iš parfumerių, kurie privalo lavinti uoslę darbui. Anot jos, tam reikia įsiminti aromatus. Pradėti reikia nuo pažįstamų maisto ir prieskonių, kurie yra bet kurioje virtuvėje, kvapų: apelsinų, mandarinų, muskato, cinamono ir kt.

"Per dieną reikia sąveikauti su jais, imti ir uostyti, prisiminti, kaip jie kvepia, ir atkreipti dėmesį į kylančius jausmus. Jei per COVID-19 išnyko uoslė, galime atkurti smegenų nervinius tinklus ir padėti atsistatyti", - sakė Veronika Bruchoveckaja.

Tegai:
COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ES pradėjo derybas su "Sputnik V" vakcinos gamintoju
Papasakota apie galimus vakcinos nuo COVID-19 šalutinio poveikio simptomus
Paplūdimys Liepojoje, archyvinė nuotrauka

Tiriant plastiko taršą bus naudojami dronai ir palydovai

(atnaujinta 09:07 2020.11.29)
Naujos technologijos bus naudojamos Lietuvos ir Latvijos priekrantėse siekiant užfiksuoti taršos plastiku "karštuosius taškus"

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Siekiant efektyviau identifikuoti susirūpinimą keliančius plastiko taršos plotus Lietuvos ir Latvijos priekrantėje, bus pasitelkiami dronai bei palydovinė informacija, praneša Klaipėdos savivaldybė.

Planuojama, kad surinktą informaciją išanalizavę mokslininkai teiks savo siūlymus dėl inovatyvių taršos suvaldymo priemonių.

Šiltuoju metų laiku vasarotojai pastebi situacijas, kuomet paplūdimiuose būna apstu į krantą išmestų sankaupų, kurias sudaro jūrinė augalija, jūros dugno makrodumbliai ar vandens žydėjimą sukeliantys mikrodumbliai. Šios augalinės kilmės "salos" veikia tarsi savotiškas magnetas, pritraukdamos kitas vandenyje plūduriuojančias daleles – tarp jų ir plastiko. 

Mokslininkų manymu, surinkus ir pašalinus šias sankaupas iš vandens ir paplūdimių, teigiamas efektas būtų keleriopas. 

"Eliminuotume ne tik galimai perteklinę organiką siekiant sumažinti eutrofikaciją ir kenksmingus dumblius, bet ir tam tikrą kiekį plastiko. Taip pat sumažintume žmogaus sąlyčio su patogeniniais organizmais riziką – pastarieji kartu su plastiku gali būti pernešami didelius atstumus", – pažymi Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkas dr. Arūnas Balčiūnas.

Panašios priemonės eutrofikacijai mažinti jau skinasi kelią kitose Baltijos jūros regiono šalyse – jos taikomos Vokietijos ir Estijos paplūdimiuose. Lietuvoje yra svarstymų jas pasitelkti mažesniuose vandens telkiniuose, tačiau mokslininkams dar reikia išsiaiškinti, ar jos būtų veiksmingos pašalinant ir reikšmingą dalį plastiko šiukšlių iš jūros.

Atsakymų į rūpimus klausimus Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai ieškos drauge su Klaipėdos mokslo ir technologijų parku, Daugpilio universiteto agentūra „Latvijos vandens ekologijos institutas“ bei Aplinkos švietimo fondu Latvijoje (FEE Latvia)  - jie sutelkė savo jėgas startuojančiame projekte ESMIC (Plastiko taršos vertinimas, monitoringas ir mažinimas Latvijos-Lietuvos pajūryje taikant inovatyvias priemones ir sąmoningumo kėlimą).

Siekiant nacionalinėms, savivaldos bei kitoms organizacijoms pasiūlyti veiksmingus kovos su plastiko tarša būdus, pirmiausiai norima surinkti kuo daugiau tikslių duomenų apie šią problemą. Vandenyje ir ant kranto mokslininkai yra numatę imti mėginius, o taip pat žvalgyti dalį Baltijos jūros teritorijos dronais bei pasitelkdami palydovus. 

Projekto ESMIC rėmuose suplanuoti darbai įsibėgės vasarą, kuomet stebimas intensyviausias vandens žydėjimas.

Dr. A. Balčiūno teigimu, dronai arba bepiločiai orlaiviai vis dažniau naudojami stebint aplinką bei įvairius procesus – šios technologijos išsiskiria ekonomiškumu bei sparčiai tobulėja, atverdamos daugiau galimybių rinkti bei sisteminti aktualią informaciją. Be to, uostamiesčio mokslininkai jau daugiau nei dešimtmetį vandens žydėjimą Lietuvoje, o tuo pačiu ir pajūrio regione stebi, vertina ir tyrinėja pasitelkdami palydovų surenkamus duomenis – tai suteikia galimybę situaciją įvertinti platesniu mastu.

ESMIC projekto metu šios technologijos bus naudojamos Lietuvos ir Latvijos priekrantėse siekiant užfiksuoti augalinės kilmės sankaupas, o tuo pačiu – ir tikėtinos taršos plastiku "karštuosius taškus".

Pernai Neringoje buvo pasirašytas memorandumas dėl vienkartinių plastikinių gaminių vartojimo mažinimo, o 2020 m. sausį priimtas sprendimas, kuriuo kurorte vyksiančiuose renginiuose draudžiama naudoti vienkartinius plastikinius gaminius. Kvietimą mažinti vienkartinio plastiko naudojimą išgirdo Neringoje veikiantis verslas. Didelė dalis kurorto kavinių atsisakė vienkartinių plastiko indų, įrankių, šiaudelių.

Tegai:
Baltijos jūra, aplinkos tarša
Dar šia tema
Lietuvoje paskaičiuota, kada radiacija "avarijos BelAE" atveju pasiektų Vilnių
Lietuvoje įvedama nauja kelių rinkliavos sistema 
Dulkėtumui mažinti nustatyti reikalavimai padės saugoti aplinką nuo taršos