Lukiškių kalėjimas, archyvinė nuotrauka

Europos Taryba nepatenkinta Lietuvos kalinių teisių užtikrinimu

202
(atnaujinta 15:09 2018.02.03)
Europos Taryba atliko Lietuvos kalėjimų patikrą dar 2016 metų rugsėjį ir giria valdžią už pastangas mažinti kalinių skaičių, tačiau kalinių gyvenimo sąlygas kalėjimuose reikia gerinti

VILNIUS, vasario 3 — Sputnik. Europos Tarybos komisija 2016 metų rugsėjo 5-15 dienomis tikrino Lietuvos kalinių teisių užtikrinimo  sistemą.

Palyginti su ankstesniu vizitu Lietuvoje pastebėta pažanga, ypač įtariamųjų teisių užtikrinimas policijos sulaikymo metu. Tačiau Europos Taryba liko nepatenkinta nuteistųjų gyvenimo standartais.

Išvadoje rašoma, kad Lietuvos valdžios institucijos turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad sulaikyti asmenys būtų apsaugoti nuo blogo elgesio. Jems turi būti užtikrintos būtiniausoios teisės: susitikimas su advokatu, teisę į gydytoją ir į tai, kad apie jų sulaikymą būtų pranešta giminaičiams.

Sveikindami Lietuvos teisėsaugos institucijų pastangas mažinti kalinių skaičių, Europos Taryba pabrėžia, kad iki šiol nepasikeitė oficialūs minimalios vienam suaugusiam nuteistam kaliniui tenkančios gyvenamosios erdvės standartai.

Daugiausiai susirūpinimo Europos Tarybos komisijai kelia smurto mastas Alytaus ir Marijampolės kalėjimuose. Daroma išvada, kad padėtis šiose įstaigose, palyginti su ankstesniu vizitu, tapo dar blogesnė.

"Kaip ir anksčiau, smurtas tarp kalinių paaiškinamas keliais svarbiais reiškiniais: didelio kalinių skaičiaus apgyvendinimas ankštose patalpose, neformalios kalinių hierarchijos egzistavimas, neteisėtų narkotikų ir neteisėtai gabenamų mobiliųjų telefonų gausa, ir paskutinis, bet ne mažiausiai svarbus, laisvės atėmimo įstaigų darbuotojų mažas skaičius, kurio nepakanka norint užtikrinti kalinių saugumą", — rašoma pranešime.

Komisijos nariai patikros metu gavo kelis kalinių skundus dėl  Alytaus ir Marijampolės kalėjimo darbuotojų elgesio. Kaliniai teigė, kad prižiūrėtojai panaudoja pernelyg didelę fizinę jėgą.

Taip pat savo išvadoje Europos Tarybos komisija pabrėžė, kad visiškai nepasikeitė sąlygos psichikos sveikatos gydymo įstaigose. Tačiau komisijos nariams didelį įspūdį padarė Rokiškio psichiatrijos ligoninės atnaujinimo lygis ir tuo pat metu labai prastos ligonių laikymo sąlygos Vilniaus psichikos sveikatos centre.

Lietuvos atsakymas

Savo atsakyme Lietuvos institucijos pabrėžė, kad 2017 metų gegužės 25 dieną šalyje įsigaliojo Baudžiamojo kodekso 50 straipsnio pakeitimai, nustatantys, kad sulaikytam asmeniui užtikrinama galimybė dar iki pirmosios apklausos be pašalinių susitikti su gynėju.

Pataisos pareigūnai nuo gruodžio gaus didesnius atlyginimus >>

Laisvės atėmimo įstaigose yra teikiamos tik pirminio lygio (ambulatorinės) asmens sveikatos priežiūros paslaugos (šeimos medicina, odontologija, psichiatrija, slauga). Tais atvejais, kai pacientui reikalingos antrinio lygio (ambulatorinės arba stacionarinės) sveikatos priežiūros paslaugos, šioms paslaugoms suteikti pacientas yra vežamas į Laisvės atėmimo vietų ligoninę arba artimiausią viešąją asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Tokioms konsultacijoms kiekvieną savaitę vidutiniškai nuvežama apie dešimt pacientų.

202
Tegai:
kalėjimas, kalinys, teisės, Europos Taryba, Lietuva
Dar šia tema
Teisingumo ministerija kontroliuos kiekvieno kalėjimo viešiuosius pirkimus
Lietuvos kalėjimuose galima auginti barzdą
Korupcija įtariami Kalėjimų departamento pareigūnai nušalinti nuo pareigų
Дата 28 ноября, литовский

Kokia šiandien diena: spalio 28-osios šventės

(atnaujinta 17:02 2020.10.27)
Nuo spalio 28 dienos iki metų galo lieka 64 dienos, dienos ilgumas — 09 val. 39 min. Savo gimtadienį šią dieną švenčia Petras Gražulis, jam sukanka 62 metai

Spalio 28 yra 301-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 302-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 64 dienos.

2020 metų spalio 28 dieną saulė teka 07:13, leidžiasi 16:52, dienos ilgumas — 09 val. 39 min.

Simajudas, Vėlių paminėklai

Šią dieną nuo seno lietuviai rengdavo didžiausią turgų. Tai rudens derliaus nuėmimo pabaigtuvės. Buvo tikima, kad šią dieną reikia pakurti pirtį ir palikti ją nakčiai, nes tuomet joje maudosi vėlės. Lietuviai pagonys tikėjo, kad mirusiųjų vėlės lankosi savo gyventose vietose, o dažniausias jų lankymosi metas – vėlyvas ruduo. Spalio 28-oji — pirma iš tokių vėlių svečiavimosi švenčių. Kitos dvi — Visų šventųjų diena (11.01) ir Vėlinės (11.02). Neveltui kažkada spalio ir lapkričio mėnesius lietuviai netgi vadino "vėlinių", ir "vėlių" mėnesiais.

Atėjus krikščionybei, Vėlių minėjimo šventė sutapatinta su šv. Simono ir Šv. Judo varduvėmis, dar kitaip vadinamu Simajudu. Simonas, vadinamas uoliuoju, ir Judas-Tadas (nepainioti su Judu Iskarijotu išdavikas!) buvo Jėzaus Kristaus apaštalai.

Katalikai šią dieną mini šv. apaštalus Simoną ir Judą (Tadą)

Šv. Simonas (I a.) evangelistų dar vadinamas kanaaniečiu arba zelotu (taip vadindavo vienos žydų sektos narius, kuriai Simonas priklausė iki buvo Kristaus pašauktas). Jis buvo vienas iš dvylikos pirmųjų Kristaus mokinių.

Šv. Judas (Tadas) laikomas šv. Jokūbo Jaunesniojo broliu. Jis yra patekusių į beviltišką padėtį globėjas. Judui (Tadui) priskiriamas Judo laiškas, parašytas apie 80 metais.

Ši diena istorijoje

1793 metais — gimė pirmasis lietuviškai rašęs istorikas, rašytojas bei švietėjas Simonas Daukantas. Mirė 1864 metais.

1913 metais — gimė dailininkė Marija Cvirkienė.
1939 metais — Gedimino pilyje iškelta trispalvė. Vilniaus kraštas išvaduotas iš Lenkiškos okupacijos. Vilnius ir Vilniaus kraštas atiteko Lietuvai.

2014 metais — eidamas 76-uosius metus mirė lietuvių rašytojas Romualdas Granauskas.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Almana, Almanas, Almė, Almilė, Almis, Daukanta, Daukantas, Daukintė, Gaudrė, Gaudrimas, Gaudrius, Sima, Simanas, Simas, Simona, Simonas, Skirmantas, Simonas, Tadas, Tadė.

Savo gimtadienį šią dieną švenčia garsus politikas, neseniai vėl perrinktas į Seimą Petras Gražulis .

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Kalnai

Spalio 28 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:14 2020.10.27)
Dvyniams seksis meilės reikaluose, jei šie bus švelnesni mylimam žmogui, Mergelėms rekomenduojama vengti aktyvios, fizinės veiklos dėl didelės traumų tikimybės, Žuvims derėtų nekonfliktuoti su artimais žmonėmis

Bus sunkiau nei bet kada būti diplomatiškam, ypač su viršininkais, ir beveik neįmanoma imti pavyzdį ar veikti pagal kito asmens nurodymus. Todėl šios dienos patarimas turi būti mažiau linkęs patraukti savo viršininko ar tų jūsų šeimos narių dėmesį, kurie nėra linkę pakinkyti jus dirbti. Priešingu atveju neišvengiami konfliktai: rytoj lengviau nei įprasta kirsti iš peties ar įžeisti aštriu žodžiu. Bet viskas, kam rytoj atversite  savo širdį ir sielą, pavyks stebėtinai greitai ir aiškiai, ir netgi atneš finansinės naudos.

Avinas (03.21-04.20) Dabar labiau nei bet kada nus malonu gyventi. Todėl, jei jau seniai norėjote ką nors nusipirkti, susitikti su kuo nors ar kažkur nuvykti, tuomet nedelskite. Be to, ši diena palanki naujiems santykiams. Jei kas nors jums patinka - neatsisakykite pasimatymų.

Jautis (04.21-05.21) Profesinėje srityje, kaip ir asmeninėje, likimas neparengė jums jokių intrigų. Ši diena yra tinkama poilsiui ir ilgoms kelionėms. O kasdieniame gyvenime turėtumėte būti atsargūs. Bėda laukia ten, kur jos nesitiki.

Dvyniai (05.22-06.21) Diena bus sėkminga, jei visame kame laikysitės sąžiningų taisyklių. Kai tik padarysite ką nors nedoro, tuoj pat sulauksite bausmės. Ir tai gali pakenkti jūsų reputacijai. Su mylimu žmogumi turite būti meilesni ir parodyti daugiau fantazijos bendro laiko praleidimo metu.

Vėžys (06.22-07.22) Pabandykite sutelkti dėmesį į profesinius reikalus. Net jei jums teks didžiulis darbas, galėsite lengvai pasiekti savo tikslą. Jei manote, kad dabar sunku susidoroti su kokiais nors klausimais, nedvejodami kreipkitės pagalbos į labiau patyrusius kolegas.

Liūtas (07.23-08.23) Viskas gerai! Gyvenkite šia diena. Tačiau neturėtumėte daryti rizikingų finansinių operacijų. Galimi net dideli finansiniai nuostoliai. Šiuo laikotarpiu vairuodami automobilį turite būti atsargesni. Neatmetami nesklandumai dėl kelio patikrinimo.

Mergelė (08.24-09.22) Sėkmė lydės jus, jei būsite pakankamai kantrūs ir neskubėsite. Kelyje turėsite laiko išspręsti svarbius klausimus su nedidelėmis problemomis. Tačiau tuo pačiu metu šiuo laikotarpiu padidės traumų rizika, todėl neturėtumėte užsiimti ekstremaliu sportu ir pramogomis.

Svarstyklės (09.23-10.22) Gana sunki diena bendraujant su kolegomis ar partneriais. Seni nebaigti darbai paprastai atsiranda būtent šią dieną ir reikalauja daugiau laiko ir energijos nei bet kada anksčiau. Diena tinkama keliauti,  persikelti į naują vietą.

Skorpionas (10.23-11.21) Ši diena neparuošia jums nemalonių staigmenų. Galbūt šiandien jus nuneš kažkoks kūrybinis procesas, pomėgiai, sportas. Fizinis aktyvumas ir teigiamos emocijos yra naudingos. Galite sėkmingai apsipirkti.

Šaulys (11.22-12.21) Šis laikotarpis nėra labai tinkamas pradėti kažką naujo. Jei jaučiate, kad jūsų veiksmai neduoda norimo rezultato, geriau sustokite. Venkite rimtų išlaidų. Jūs neturėtumėte imti paskolų ir skolinti pinigų. Saugokite savo sveikatą ir venkite bet kokio piktnaudžiavimo.

Vakcina nuo koronaviruso EpiVacCorona
 
© Sputnik / Пресс-служба Роспотребнадзора

Ožiaragis (12.22-01.20) Ši diena sėkminga tiems, kurie nusprendė pakeisti savo gyvenimo būdą ir pradėti gyventi pagal griežtą režimą. Labai svarbu rūpintis savo sveikata, jei nėra medicininių kontraindikacijų, tada apsilankykite sporto salėje, sporto salėje, sveikai maitinkitės ir atsikratykite žalingų įpročių. Jei tai neįmanoma, bent jau būkite dažniau gryname ore.

Vandenis (01.21-02.19) Šiuo laikotarpiu turėtumėte susilaikyti nuo naujų pažinčių. Tai ypač pasakytina apie virtualų bendravimą forumuose ir  socialiniuose tinkluose. Faktas yra tas, kad dabar esate labai patiklus, jums bus sunku kritiškai įvertinti realybę. Todėl galite tapti apgaulės auka.

Žuvys (02.20-03.20)  Šiai dienai galite priimti dalykus, kurių ilgai nenorėjote prisiimti. Jei kas nors paprašys patarimo ar pagalbos, jūsų intuicija bus pati geriausia. Santykiai su vienu iš šeimos narių gali pasunkėti, todėl susilaikykite nuo principinių klausimų aptarimo.

Tegai:
horoskopas