Plastiko atliekos, archyvinė nuotrauka

Po 30 metų pasaulio vandenynuose gali būti daugiau plastiko atliekų negu žuvų

27
(atnaujinta 16:48 2018.02.06)
ES paruošė naują plastiko strategiją, kuri padės apsisaugoti nuo plastiko atliekų tvano, kuo daugiau jų surenkant, perdirbant ir vėl panaudojant gamybai

VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Nuogąstavimai, kad po 30 metų pasaulio vandenynuose gali būti daugiau plastiko atliekų negu žuvų, nėra laužti iš piršto: augant vartojimui, nuolat gausėja šių aplinką teršiančių atliekų, ir tai kelia vis daugiau problemų, praneša Aplinkos apsaugos ministerija.

Šioms problemoms spręsti Europos Sąjungos mastu pagal žiedinės ekonomikos principus yra parengta ES plastiko strategija. Ši strategija numato mažinti aplinkos taršą plastiko atliekomis, kuo daugiau jų surenkant, perdirbant ir vėl panaudojant gamybai. Ji išskiria plastiko gamybos, vartojimo ir atliekų tvarkymo stadijas ir numato pagrindinius ES įsipareigojimus (veiksmų planas ir terminai), pereinant prie žiedinio jų naudojimo. 

Pasak aplinkos viceministro Daliaus Krinicko, visoms ES šalims keliamas tikslas iki 2030 metų perdirbti daugiau nei 50% susidariusių plastiko atliekų ir užtikrinti, kad visos jo pakuotės būtų pakartotinai naudojamos ar perdirbamos, o ši veikla būtų pelninga.

Palyginti su popieriumi, stiklu ar metalais, daug mažiau plastiko yra pakartotinai panaudojama ir perdirbama. Du trečdaliai jo atliekų arba sudeginama (39%), arba pašalinama sąvartynuose (31%). Plastikas dažniausiai panaudojamas tik vieną kartą, todėl jis netenka 95% savo vertės, o ES dėl šios priežasties prarandama nuo 70 iki 105 milijardų eurų.

Plastiko strategija pati savaime padėties nepakeis. Reikia bendrų pastangų — pradedant jo gamintojais bei vartotojais ir baigiant perdirbėjais. ES plastiko sektorius yra didžiulis. Jame dirba 1,5 milijono žmonių, o jo apyvarta 2015 metais siekė 340 milijardų eurų. 

Europos Komisija, pradėdama įgyvendinti Europos plastiko strategiją, kviečia visus ES šalių, tarp jų ir Lietuvos, viešojo ir privačiojo sektoriaus dalyvius, suinteresuotas įmones ir pramonės asociacijas iki šių metų birželio 30 dienos elektroniniu paštu grow-env-rplasticspledge@ec.europa.eu pateikti savanoriškus įsipareigojimus prisidėti prie bendro tikslo — iki 2025 metų naujuose gaminiuose panaudoti 10 milijonų tonų perdirbto plastiko. Išsamesnės informacijos galima rasti čia

27
Tegai:
plastiko atliekos, Europos Sąjunga (ES)
Dar šia tema
Lietuva dalyvavo Interpolo operacijoje dėl neteisėto atliekų išvežimo
Lietuviai pamažu prisideda prie aplinkos tausojimo