Vaistai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai papasakojo apie paracetamolio pavojų

71
(atnaujinta 14:28 2018.02.26)
Paracetamolis yra plačiai naudojamas analgetikas, kuris turi karščiavimą mažinantį poveikį

VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Paracetamolio pagrindu pagamintų vaistų vartojimas gali pažeisti reprodukcines funkcijas ir sukelti vaisiaus vystymosi problemų. Šie duomenys paviešinti žurnale "EBioMedicine".

JAV mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 455 vyresni nei 18 metų savanoriai, o taip pat išanalizavo archyvinius 1880 Europos dvynių ir 1235 žmonių su afroamerikietiškomis ir ispaniškomis šaknimis tyrimo rezultatus.

Jie nustatė, kad pas visus pacientus, kurie vartojo vaistus paracetamolio pagrindu, pastebėtas lytinių hormonų išsekimas, lygiavertis organizmo senėjimui hormonų lygiu 35 metais.

Kaip teigiama straipsnyje, šis klinikinis vaizdas gali sukelti placentos disfunkciją ir sutrikdyti lytinę funkciją. Be to, paracetamolio vartojimas nėštumo metu gali sukelti embriono nervų sistemos vystymosi problemų.

Tuo pačiu metu Kalifornijos San Diego universitete nurodo, kad tyrimas buvo atliktas stebėjimo metodu ir parodė tik padidėjusią hormonų išsekimo riziką pacientams, vartojantiems šį vaistą. Tačiau norint kalbėti apie priežasčių ir pasekmių ryšį, reikia papildomų klinikinių tyrimų, kuriuose dalis savanorių vartos paracetamolį, o kiti — placebą.

Paracetamolis yra plačiai naudojamas analgetikas, kuris turi karščiavimą mažinantį poveikį. Vakarų šalyse šis vaistas vadinamas Acetaminophen (APAP).

71
Tegai:
moksliniai tyrimai, vaistai
Temos:
Medicina ir sveikata (378)
Dar šia tema
Lietuvos mokslininkai sukūrė rankų drebulį mažinantį prietaisą
Mokslininkai nustatė, kad druska gali sukelti silpnaprotystę
Mokslininkai nustatė, kad susituokę žmonės yra laimingesni nei vienišiai
Mokslininkai papasakojo, kada įprotis daryti asmenukes tampa liga
Mokslininkai įvardijo artėjančios mirties požymius
Vilniaus TV bokštas, archyvinė nuotrauka

Vilniaus TV bokšte siūloma steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą

(atnaujinta 20:40 2020.10.21)
Dėl Europos kibernetinio saugumo centro steigimo valstybės narės turėtų apsispręsti šių metų lapkritį

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui teikti paraišką ES institucijoms Lietuvoje steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą, praneša KAM spaudos tarnyba.

Šis centras turėtų tapti pagrindiniu ES instrumentu Europos kibernetinio saugumo iniciatyvoms skatinti bei kibernetinio saugumo tyrimams ir technologijoms plėtoti. Šiuo metu ES Taryboje bei Europos Parlamente dar vyksta derybos dėl centro steigimo reglamento, tikimasi, kad naujoji ES institucija veikti turėtų pradėti kitais metais.

Krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio teigimu, Lietuvos kandidatūros kėlimas yra logiškas žingsnis įvertinus pastarųjų metų Lietuvos pažangą kibernetinio saugumo srityje.

"Manome, kad Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centro steigimas Lietuvoje prisidėtų ne tik prie tarptautinio Lietuvos įvaizdžio stiprinimo, bet ir prie regiono modernių technologijų aplinkos kūrimo, regione veikiančių telekomunikacijų ir kibernetinio saugumo institucijų bendradarbiavimo plėtros, kompetencijų ir atsparumo kibernetinėms grėsmėms didinimo", – sako ministras.

Šį centrą siūloma steigti Vilniaus televizijos bokšte. Vyriausybė taip pat pritarė, jog sėkmės atveju Lietuva įsipareigotų centrui bent penkerių metų laikotarpiui neatlygintinai suteikti šias patalpas. Planuojama, kad centre turėtų dirbti nuo 30 iki 50 žmonių.

 Iki šių metų spalio pabaigos Lietuva turi išsiųsti oficialią paraišką ES institucijoms. Balsavimas dėl centro vietos numatytas gruodžio mėnesį.

Paraiškas centro steigimui taip pat ketina teikti Belgija, Ispanija, Lenkija, Liuksemburgas ir Rumunija. Lietuva savo kandidatūrai pirmiausia siekia Šiaurės ir Baltijos valstybių paramos.

Tegai:
televizijos bokštas, Vilnius
Dar šia tema
Lietuvos kariai pasiskundė dėl "dezinformacijos" Baltarusijos žiniasklaidoje
Visuomenei bus pristatytas Vilniaus televizijos bokšto rekonstrukcijos projektas
Ruduo, archyvinė nuotrauka

Spalio 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 20:18 2020.10.21)
Spalio 22 dienos horoskopas pataria Dvyniams vengti kivirčų ir skandalų, Vandeniams — daryti tai, kas patinka, Liūtams — kurti veiksmų planą bei ginti savo poziciją

Avinas (03.21-04.20) 

Nepaisant tam tikrų sunkumų, diena bus vaisinga. Greitai išspręsite ne tik savo, bet ir kitų problemas. Gerai žinodami, ko norite pasiekti, jūs negaišite laiko.

Žmonėms bus sunku su jumis bendrauti: kartais sakysite nemalonius dalykus, nemanysite, kad reikia sušvelninti pastabas.

Jautis (04.21-05.21) 

Bus proga apie daug ką kalbėti su žmonėmis, kurių nuomonė jums svarbi. Laiku gausite naudingos informacijos, todėl priimsite teisingą sprendimą. Galimi netikėti susitikimai su senais pažįstamais, jei norite, galite atkurti senus ryšius. Gali būti, kad žmogus, kurį kažkada labai mylėjote, primins apie save.

Kad ir ką darytumėte, neskubėkite: kiekvienas jūsų žingsnis turėtų būti gerai apgalvotas. Stenkitės išvengti tiek emocinės, tiek fizinės perkrovos.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Daug galima pasiekti, bet tai nebus lengva. Galimas susidūrimas su stipriu priešu.

Pokalbiuose su artimaisiais pasistenkite būti itin subtilūs, tai padės išvengti kivirčų. Nepageidautina grįžti prie nemalonių praeities įvykių bei dviprasmiškų temų.

Vėžys (06.22-07.22) 

Bus daug mažų rūpesčių, smulkių problemų, kurioms reikės skirti dėmesio. Stenkitės išvengti stresinių situacijų, tačiau tai ne visada įmanoma. Nerimas kartais bus toks stiprus, kad sukels diskomfortą, dažnai kils ginčai.

Turite ginti savo poziciją: jei pasiduosite, greičiausiai gailėsitės.

Liūtas (07.23-08.23) 

Jums reikia veiksmų plano. Kuo geriau viską apgalvosite, kuo daugiau dėmesio skirsite smulkmenoms, tuo geriau. Bus sunku su kuo nors susitarti dėl bendrų veiksmų. Net tie, kurie anksčiau jus besąlygiškai palaikė, šiandien gali su jumis ginčytis.

Gali tekti perplanuoti numatytus susitikimus, atidėti darbą, kuriam tikėjotės srirti dėmesį. Nepaisant visų sunkumų, jūs elgsitės teisingai: padėtis nėra tokia bloga, kaip kartais gali atrodyti.

Mergelė (08.24-09.22) 

Ne pati maloniausia diena. Reikės koreguoti planus, keisti anksčiau priimtus sprendimus. Darbą, kurį planavote atlikti, reikės atidėti vėlesniam laikui.

Diena nebus lengva, todėl vakarą geriau praleisti namuose, su artimaisiais ar knyga.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Svarbu kuo anksčiau apibrėžti tikslus. Bus galimybė užbaigti anksčiau pradėtus darbus. Tai bus daug lengviau, nei tikėjotės.

Asmeniniuose santykiuose svarbu neleisti jokių egoizmo apraiškų. Čia harmonija įmanoma tik tuo atveju, jei stengsitės atsižvelgti į kitų žmonių interesus ir norus.

Skorpionas (10.23-11.21) 

Diena jums patiks: vyks daug įdomių dalykų, atsiras galimybė parodyti, ką galite. 

Sunkūs darbai negąsdins, jums pasiseks. Galite spręsti finansinius klausimus, apsilankyti vyriausybinėse organizacijose, susitvarkyti dokumentus. Galite sulaukti malonių staigmenų iš artimųjų, gerų žinių apie jūsų šeimos narius. Galimos permainos santykiuose su artimaisiais ir kitais jums brangiais žmonėmis.

Šaulys (11.22-12.21) 

Šiandien svarbu taupyti energiją. Galimas negalavimas, bendras sveikatos pablogėjimas. Todėl geriau nesiimti dalykų, reikalaujančių rimtų fizinių pastangų. Taip pat geriau susilaikyti nuo ilgų kelionių, jos gali būti per daug varginamos.

Skirkite laiko savo artimiesiams. Bus galimybė gerokai pagerinti santykius šeimoje, išspręsti kai kurias senas problemas.

Ožiaragis (12.22 - 01.20) 

Kritinė diena. Šiandien gana tikėtinos bėdos ar klaidos profesinėje srityje. Turite būti labai atsargūs su naujomis idėjomis ir pasiūlymais.

Gali kilti sveikatos problemų. Raskite laiko sau ir savo sveikatai. Jei norėjote kreiptis į gydytoją, bet abejojote, padarykite tai kuo greičiau.

Vandenis (01.21-02.19) 

Šiandien jums tiesiog reikia įdomių dalykų ir ryškių įspūdžių. Pilka rutina kenkia ne tik nuotaikai, bet ir savijautai.

Gera diena susitikti su senais pažįstamais. Bendravimas su jais suteiks daug naujų idėjų, padės kitaip pažvelgti į pastaruoju metu jus jaudinančias problemas.

Žuvys (02.20-03.20) 

Diena atvers naujas galimybes. Gaila, kad dėl nepasitikėjimo savimi ar tiesiog neaiškaus nerimo rizikuojate jas pražiopsoti. Tie, kurie nuspręs žengti svarbų žingsnį, nesigailės.

Artimieji kartais abejos jūsų idėjomis, stengsis sulaikyti jus nuo veiksmų. Vargu ar bus išvengta ginčų.

Tegai:
horoskopas
Briedis, archyvinė nuotrauka

Rygos policija visą dieną gaudė briedį, tačiau nesėkmingai

(atnaujinta 20:49 2020.10.21)
Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" pasinaudojo briedžių apsilankymu mieste socialinei reklamai ir paprašė piliečių būti atsargesnių prie geležinkelio bėgių

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Į Rygą nuklydęs briedis visą dieną bėginėjo nuo Valstybės policijos pareigūnų, praneša Sputnik Latvija.

Pranešimą apie tai, kad Grizinkalno parke buvo pastebėtas briedis, pareigūnai gavo 8:40 val. Iš ten briedis nužygiavo į Rygos centrinę stotį, kurios sargybiniai nesėkmingai bandė pagauti gyvūną ant platformų.

"Latvijas dzelzceļš" kameros užfiksavo, kaip briedis geležinkelio tiltu kirto Dauguvą, o jį lėtai sekė keleivinis traukinys.

Vėliau briedis dingo tarp medžių Zakusalos saloje, prie Latvijos televizijos pastato. Sutemus paiešką buvo nutarta nutraukti. Kur briedis dabar, pareigūnai nežino ir ragina gyvūną pastebėjusius piliečius pranešti apie tai policijai.

Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" panaudojo briedžio apsilankymą mieste socialinei reklamai, o socialiniuose tinkluose paskelbė gyvūno kadrus su kreipiniu: "Nebūk briedis, sulėtink prie bėgių!"

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius juokais parašė "Twitter", kad policija greičiausiai persekiojo briedį, nes jis vaikščiojo po miestą be kaukės.

Tegai:
briedis, Latvija, Ryga
Dar šia tema
Politologas: Latvijos gyventojai praranda susidomėjimą situacija Baltarusijoje
Latvija paliko Ukrainą be humanitarinės pagalbos, bijodama COVID-19
Latvijos prezidentas ragina jaunus žmones sugalvoti naujų žodžių, jei jų nepakanka