Morkos ir braškės, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai nustatė, kokie produktai padės atsikratyti depresijos

106
(atnaujinta 16:06 2018.02.26)
Tyrimų duomenimis, tam tikra dieta padeda išvengti psichikos sutrikimų

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Reguliarus šviežių vaisių, daržovių ir produktų iš neskaldytų grūdų vartojimas gali padėti išvengti depresijos ir kitų psichikos sutrikimų, atitinkamo mokslinio tyrimo rezultatai paskelbti mokslas portale EurekAlert.

JAV mokslininkų grupė amerikiečių šešerius metus stebėjo beveik tūkstantį pagyvenusių žmonių. Eksperimento dalyviai buvo suskirstyti į tris grupes: pirmoji laikėsi DASH dietos — vartojo daržoves, vaisius, neriebius produktus, antroji laikėsi Viduržemio jūros regiono dietos, o trečioji — tradicinės Vakarų dietos.

"Depresija paplitusi tarp vyresnio amžiaus žmonių ir dažniau paplitusi tarp žmonių su atminties problemomis, aukštu kraujo spaudimu ar didele cholesterolio koncentracija kraujyje, o taip pat tarp žmonių, patyrusių insultą. Tokie žmonės labiau linkę vartoti vaistus, o ne kovoti su liga kitais būdais, todėl mes nusprendėme įrodyti, kad gyvenimo būdo ir mitybos pokyčiai gali tapti veiksmingu būdu sumažinti depresijos riziką", — sakė vienas iš tyrimo autorių medicinos mokslų daktaras Lorelas Čerejanas.

Remiantis stebėjimo rezultatais, eksperimento dalyviai, vartoję šviežius vaisius ir daržoves, o taip pat produktus iš neskaldytų grūdų, buvo mažiausiai linkę sirgti depresija. Labiausiai linkę susirgti depresijai pasirodė tie, kas nuolat valgė raudoną mėsą.

Dabar mokslininkai planuoja ištirti, kokie smegenų pokyčiai įvyko šios stebuklingos dietos dėka.

106
Tegai:
atsikratyti depresijos, dieta, moksliniai tyrimai, mokslininkai
Temos:
Medicina ir sveikata (362)
Dar šia tema
Mokslininkai papasakojo apie paracetamolio pavojų
Mokslininkai nustatė, kad susituokę žmonės yra laimingesni nei vienišiai
Mokslininkai įvardijo artėjančios mirties požymius
Automobiliai Vilniuje

Ketvirtadalis Lietuvos gyventojų neturi automobilio

(atnaujinta 10:13 2020.09.19)
Pastaruoju metu nuosavo automobilio poreikis mažėja, nes atsiranda vis daugiau alternatyvių transporto rūšių

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad ketvirtadalis Lietuvos gyventojų neturi nuosavo automobilio, praneša draudimo bendrovė "Gjensidige".

Turimais duomenimis, šalyje šios transporto priemonės neturi 25 proc. žmonių, todėl jie naudojasi viešuoju transportu, pavežėjų, automobilius ir paspirtukus nuomojančių įmonių paslaugomis, renkasi kitas transporto priemones arba automobiliuose sėdasi į keleivio vietas.

"Nors kasdienį gyvenimą be automobilio įsivaizduoti sunku, tačiau išties nemaža visuomenės dalis Lietuvoje išverčia be šios transporto priemonės. Tikėtina, kad vis daugiau žmonių atranda alternatyvas nuosavam automobiliui — naudojasi elektriniais paspirtukais, trumpalaikės automobilių nuomos ar pavežėjų paslaugomis", — teigia draudimo bendrovės "Gjensidige" Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Jos teigimu, tikėtina, kad nuosavo automobilio svarbą sumažino ir COVID-19, nes dalis šalies gyventojų dirba iš namų, rečiau vyksta į masinio susibūrimo vietas.

Pasak "Bolt" vadovo Lietuvoje Andriaus Pacevičiaus, daugėja keliaujančiųjų su pavežėjais skaičius.

"Visoje Europoje gyventojai transportui į darbą ir atgal skiria vidutiniškai apie 38 minutes per dieną. Turbūt dažnas miestietis yra paskaičiavęs, kiek savo kelionės laiko praleidžia eismo spūstyse. Be to, dauguma žmonių, vykstančių į darbą asmeniniu automobiliu, visą dieną jo nenaudoja — 95 proc. laiko automobilis stovi prie namų, darbo ar miesto parkingo aikštelėje", — sako jis.

Pranešime teigiama, kad didžiuosiuose Lietuvos miestuose nuosavo automobilio neturi 29 proc. gyventojų, mažesniuose miestuose — 24 proc., miesteliuose ir kaimuose — 22 proc. žmonių.

Tegai:
Lietuva, automobilis
Dar šia tema
Vilniuje prasidėjo Europos judumo savaitė
Nepaisant ekonomikos sunkumų dėl COVID-19, lietuvių indėliai bankuose sparčiai augo
Vilkikai, archyvinė nuotrauka

Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje susikaupė sunkvežimių eilės

(atnaujinta 10:46 2020.09.19)
Anksčiau Aleksandrui Lukašenkai paskelbus, kad jis uždari sieną su Lietuvą, pasieniečiai iš abiejų pusių skelbė, kad sienos kirtimas vyksta įprastu režimu

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Į Baltarusiją per Medininkų pasienio punktą vykstančių eilėje, Pasienio kontrolės punktų direkcijos duomenimis, laukia apie 260 vilkikių.

Anksčiau Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovas Rustamas Liubajevas žiniasklaidai sakė, kad eismo srautai per sieną su Baltarusiją per naktį sulėtėjo.

Medininkų pasienio kontrolės punkte išvykimo iš Lietuvos į Baltarusiją laukia 185 krovininiai automobiliai — tai maždaug 13 valandų laukimo. Šalčininkų pasienio kontrolės punkte eilėje susikaupė 79 vilkikai, vairuotojams teks palaukti apie 9 valandas.

Ketvirtadienį Baltarusijos lyderis paskelbė priverstinį "valstybės sienos uždarymą iš Vakarų — su Lietuva ir Lenkija", taip pat sustiprino sienos su Ukraina apsaugą.

Vėliau, penktadienį Sputnik Lietuva rašė, kad Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje esantys postai veikia įprastu režimu. Oficialus Baltarusijos valstybės sienos komiteto atstovas Antonas Byčkovskis teigė, kad Baltarusijos valstybės sienos apsauga vykdoma sustiprintos pasienio tarnybos ir sienos kontrolės režimu, naudojant taktinius rezervus.

Šaltinis Baltarusijos vyriausybinėse agentūrose, susipažinęs su situacija, teigė, kad siena uždaryta "dėl neteisėtos veiklos ir galimo kėsinimosi į teritorinį vientisumą", o įstatymų besilaikantiems piliečiams jos kirtimo tvarka nesikeičia.

Nuo pat Baltarusijos protestų pradžios Lietuva aktyviai dalyvauja kaimyninės šalies reikaluose, atvirai palaiko Baltarusijos opoziciją ir ragina surengti naujus rinkimus.

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
pasienis, Baltarusija, Lietuva