Taupyklė ir pinigai, archyvinė nuotrauka

SAM: vartotojai turi būti budrūs įsigydami brangias medicinos priemones

39
(atnaujinta 15:16 2018.03.16)
Specialistai ragina žmones prieš įsigyjant brangią medicinos priemonę įsitikinti, ar tikrai gaminys jiems reikalingas ir tinkamas, pasitarti su gydytoju, nes rizikuojama ne tik prarasti pinigus, bet ir pakenkti savo sveikatai

VILNIUS, kovo 16 — Sputnik. Ne visos įmonės paiso reikalavimo, jog draudžiama platinti medicinos priemones ne prekybos patalpose, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Anot Lietuvos teisės aktų, jų taip pat negalima platinti medicinos priemonių pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, renginiuose, kurie vyksta įvairiose kavinėse, mokyklų patalpose ir panašiose erdvėse.

"Šiais metais gavome vartotojų skundų dėl ne prekybos patalpose platinamų medicinos priemonių, kurių pagrindu atlikome neplaninį tikrinimą ir nustatėme, kad įmonė kavinės patalpose Vilniuje rengė pristatymą, siūlydama dalyviams įsigyti lazerinės terapijos priemones Motus. Įmonės atstovė pristatymo metu išvardijo daugybę susirgimų, kuriems gydyti skirta ši priemonė. Pavyzdžiui, "valyti" kraują, šalinti sąnarių uždegimą, odos problemas, gydyti deformuotą kauliuką, podagrą, venų varikozę, sumušimus, patempimus, diabetinę opą, rožę, grybelį, infekcinesligas bei kitus susirgimus", — pasakojo Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Be to, pasak Akreditavimo tarnybos vadovės, demonstravo nuotraukas prieš gydymą ir po jo. Įmonės atstovė atkreipė dalyvių dėmesį į vaistų daromą neigiamą poveikį, išleidžiamas dideles pinigų sumas gydymui bei informavo, kad naudodama lazerinės terapijos priemonę Motus ji ir jos šeima nebevartoja vaistų.

Dirbtinis plaučių ventiliacijos aparatas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Смирнов

Ribokienė pabrėžė, jog pristatymo metu buvo leista naudotis lazerinės terapijos priemonėmis, tačiau dalyviai nebuvo supažindinti su naudojimo instrukcijomis ir jose nurodytomis naudojimo kontraindikacijomis — nenaudoti esant vėžiniams susirgimams ar turint širdies stimuliatorius, o tai potenciali grėsmė žmonių sveikatai. Įmonė teikė klaidinančią informaciją pirkėjams, kad lazerinės terapijos priemonė Motus, kurios kaina 2 599 eurai, atitinka medicinos priemonėms keliamus reikalavimus. Beje, perkant šią priemonę buvo siūlomos dovanos, o įsigyjant pristatymo metu — ženkli nuolaida arba galimybė įsigyti prekę išsimokėtinai.

Tad įvertinus pristatymo metu siūlomos įsigyti lazerinės terapijos priemonės naudojimo instrukcijas, ženklinimą, įmonės pateiktus atitikties dokumentus, nustatyta,  kad minėtas lazeris neatitinka medicinos priemonėms keliamų reikalavimų ir negali būti teikiamas į Lietuvos rinką bei naudojamas. Už nustatytus teisės aktų pažeidimus nuspręsta įmonei surašyti administracinio nusižengimo protokolą.

"Vartotojai turi būti labai budrūs bei atidūs pirkdami medicinos priemones. Visų pirma, privalu įsitikinti, ar tikrai tokia prekė reikalinga ir tinkama. Esame gavę  nemažai skundų dėl įvairių masažuoklių, čiužinių, lazerinių aparatų, skirtų individualiam naudojimui, kuriuos žmonės įsigijo prieš tai neįsitikinę šių gaminių tinkamumu. Dažnas tik pajutęs sveikatos pablogėjimą kreipėsi į gydytojus, kurie nurodė nedelsiant nutraukti tolesnį medicinos priemonės naudojimą", — sako Ribokienė.

Ekspertė atkreipia dėmesį, kad ne pagal paskirtį naudojama ir netinkama konkrečiam žmogui medicinos priemonė gali pakenkti žmogaus sveikatai. Priemonės paskirtis, šalutinis poveikis nurodomas jos naudojimo instrukcijose, todėl prieš perkant gaminį vartotojas turėtų paprašyti susipažinti su šia informacija.

Akreditavimo tarnyba dažnai apgina šalies piliečių teisėtus reikalavimus, įsigijus netinkamą medicinos priemonę. Visgi specialistai prašo žmonių prieš įsigyjant brangią medicinos priemonę įsitikinti, ar tikrai gaminys jiems reikalingas ir tinkamas, pasitarti su gydytoju, nes rizikuojama ne tik prarasti pinigus, bet ir pakenkti savo sveikatai.

"Nepasiduokite vilionėms įsigyti brangų gaminį, kuris neva padės nuo daugybės susirgimų bei negalavimų. Būkite budrūs ir visų pirma įsitikinkite, kad siūloma prekė atitinka medicinos priemonėms keliamus reikalavimus ir kad  ja galima saugiai naudoti. Iškilus abejonių, kreipkitės patarimo", — ragina Ribokienė.

Turint informacijos apie ne prekybos vietose platinamas medicinos priemones, žmonės prašomi apie tai informuoti Akreditavimo tarnybą.

39
Tegai:
gydytojo konsultacija, medicinos priemonės, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Medicina ir sveikata (390)
Dar šia tema
Uždaryta daugiau kaip 3,5 tūkst svetainių, prekiavusių klastotais medikamentais
Sausio 16-oji

Kokia šiandien diena: sausio 16-osios šventės

(atnaujinta 18:49 2021.01.15)
Šią dieną 1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą

Sausio 16 yra 16-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 349 dienos.

2021 metų sausio 16 dieną saulė saulė teka 08:34, leidžiasi 16:24, dienos ilgis — 7 val. 50min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Marcelis, Norgailas, Norgailė.

Sausio 16-oji Lietuvos istorijoje

1891 metais gimė poetas, vertėjas Nadas Rastenis. Mirė 1980 m.

1891 metais gimė Stanislovas Puzinas, lietuvių poetas. Mirė 1936 m.

1897 metais gimė Kazys Juršys, aktorius, režisierius. Mirė 1967 m.

1906 metais gimė poetas Jonas Gutauskas. Mirė 1986 m.

1917 metais gimė ilgametis Lietuvos operos solistas Vladas Česas. Mirė 2008 m.

1922 metais gimė publicistas, dramaturgas Anatolijus Beriozovas. Mirė 1986 m.

1932 metais gimė dailėtyrininkas Stasys Budrys. Mirė 1970 m.

1941 metais įkurta Lietuvos Mokslų akademija ir jos biblioteka.

1991 metais Vilniuje palaidotos Sausio 13-osios aukos.

2009 metais prie Seimo rūmų įvyko mitingas, kuris baigėsi kruvinomis riaušėmis. Mitinge įvairių profesijų atstovai iš visos šalies protestavo prieš valdžios taupymo planus, slegiančius pačius skurdžiausius visuomenės sluoksnius.

2012 metais 26-oji rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinė premija skirta poetei Elenai Karnauskaitei už eilėraščių rinkinį "Pasaulio krašte".

Sausio 16-oji pasaulio istorijoje

1547 metais karūnuotas Rusijos caras Ivanas IV (Rūstusis).

1778 metais Prancūzija pripažino JAV nepriklausomybę.

1909 metais britų tyrėjas Ernestas Šakletonas atrado magnetinį Pietų polių.

1920 metais JAV uždrausta gaminti ir pardavinėti alkoholį.

1933 metais Niujorke gimė garsi amerikiečių eseistė ir novelistė Siuzan Zontag.

1964 metais Kaire susitikę trylikos arabų tautų lyderiai nutarė suvienyti karines pajėgas, sprendžiant arabų problemas su Izraeliu.

1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą.

1987 metais atsistatydino Kinijos komunistų partijos lyderis Hu Jaobangas, prisiimdamas kaltę už politines klaidas per studentų neramumams.

1990 metais Bulgarijos vyriausybė suteikė opozicijai teisę spausdinti laikraščius.

1992 metais Aukščiausiasis Teismas išteisino Graikijos premjerą Andreasą Papandreu 210 mln. dolerių iššvaistymo byloje.

1999 metais keli tūkstančiai Bagdado gyventojų Irake, pažymėdami Persijos įlankos karo aštuntąsias metines, išėjo į gatves, skanduodami antiamerikietiškus šūkius ir degindami JAV vėliavas.

2009 metais sulaukęs 91-erių metų amžiaus savo namuose Filadelfijos priemiestyje mirė garsus amerikiečių tapytojas Endriu Vajetas. 1948 m. dailininkas nutapė savo žymiausią paveikslą "Kristinos pasaulis" (Christina's World).

2012 — būdamas 89 metų mirė paskutinis buvęs Ispanijos diktatoriaus Franco ministrų kabineto narys Manuelis Fraga.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Vaikas mokosi prie kompiuterio, archyvinė nuotrauka

Vaikams sunkumų patiriančių šeimų siūloma leisti mokytis mokyklose

(atnaujinta 23:11 2021.01.15)
Tai būtų aktualu vaikams, gyvenantiems šeimose, kurios neturi pakankamai lėšų, socialinių įgūdžių ar motyvų tam, kad vaikams sudarytų tinkamas ugdymuisi namuose sąlygas

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Vyriausybei siūloma vaikams, kurie patiria sunkumų nuotolinio mokymo metu, sudaryti sąlygas mokytis nuotoliniu būdu pačiose mokyklose, praneša Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

Tokią rekomendaciją pateikė Patariamoji ekspertų taryba prie Vyriausybės.

Ekspertų tarybos teigimu, tai būtų aktualu vaikams, gyvenantiems šeimose, kurios neturi pakankamai lėšų, socialinių įgūdžių ar motyvų tam, kad vaikams sudarytų tinkamas ugdymuisi namuose sąlygas.

Savivaldybių administracijos organizuotų, kad tokiems vaikams, kurie neturi sąlygų mokytis namuose arba kuriems dėl kitų priežasčių reikalinga kita pagalba, būtų užtikrintas nuotolinis ugdymas, priežiūra ir maitinimas švietimo įstaigose.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jau įtraukė šią priemonę į rengiamą pagalbos priemonių paketą, skirtą kompensuoti per pandemiją patirtus mokymosi praradimus.

Šiuo metu bendrojo ugdymo  programose dalyvaujantiems mokiniams ugdymas yra organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomus mokinius, pirminiame profesiniam mokyme, vykdomam kartu su socialinių įgūdžių programa, besimokančius mokinius. 

Taip pat išimti taikoma pradinio ugdymo programos vaikus, kuriems savivaldybių administracijos užtikrina vaikų nuotolinį ugdymą, priežiūrą ir maitinimą įstaigose, kai tėvai privalo darbą atlikti darbo vietoje ir negali užtikrinti vaikų priežiūros namuose.

Jei Vyriausybė ekspertų siūlymui pritars, šis pakeitimas įsigaliotų nuo sausio 20 dienos.

Mokiniams reikia mokymosi pagalbos

Ministerija atliko bendrojo ugdymo mokyklų mokinių apklausą, kurios metu paaiškėjo, kad apie 25 tūkst. mokinių reikalinga mokymosi pagalba: papildomai konsultuoti, aprūpinti kompiuterine įranga, užtikrinti interneto ryšį, stiprinti motyvaciją. Maždaug pusei šių mokinių yra skirtas nemokamas maitinimas, o šeimos gauna socialinę paramą.

Paaiškėjo, kad pusei šių mokinių reikalingos papildomos įvairių dalykų konsultacijos. Maždaug tiek pat turi problemų su kompiuterine įranga ir interneto ryšiu. 

Ketvirtadalis šių mokinių neturi motyvacijos mokytis, o kas dešimto vaiko tėvai iš viso nebendrauja su mokykla.

Tegai:
mokykla, vaikai
Dar šia tema
Planuojate sportuoti mokyklos aikštyne? Nepamirškite taisyklių
Po Naujųjų metų mokyklos toliau dirbs nuotoliniu būdu