Asociacijos Užmiršti kariai vadovas Viktoras Orlovas, archyvinė nuotrauka

Paieškininkai tikisi teisingo Vilniaus sprendimo tarybinių karių antkapių atžvilgiu

87
(atnaujinta 08:44 2018.03.24)
Lietuvos kultūros paveldo departamentas reikalauja, kad asociacija "Užmiršti kariai" nugriautų paminklus Raudonosios ir Rusijos imperijos kariuomenės kariams iki kovo 31 dienos

VILNIUS, kovo 23 — Sputnik. Lietuvos karo istorijos asociacija "Užmiršti kariai" pateikė Vilniaus savivaldybei dokumentus dėl dviejų tarybinių ir carinės Rusijos karių kapų antkapių įrengimo, ir tikisi, kad Vilniaus valdžia leis jų nenugriauti, pasakojo RIA Novosti organizacijos vadovas Viktoras Orlovas.

Antakalnio kapinės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

"Mūsų veiksmai paprasti, nes pagal įsakymą iki kovo 31 dienos turime arba demontuoti visus antkapius, arba iš naujo įregistruoti projektą. Pirmadienį mes vėl pateiksime dokumentų paketą, be to, turime tai padaryti pagal 2012 metų Vilniaus valdžios taisykles. Pagal šias taisykles papildomai derinti veiksmus su Kultūros ministerija, Užsienio reikalų ministerija nereikalaujama. Nors pirmasis projektas taip pat buvo įregistruotas pagal senąsias taisykles", — sakė Orlovas.

Pasak Orlovo, asociacija taip pat raštu kreipėsi į Vilniaus valdžios administraciją, prašydama atidėti savivaldybės įsakymo nugriauti antkapius vykdymo datą. "Mes atsiuntėme laišką dėl to, kad šis klausimas vis dar nagrinėjamas teisme, o teismo posėdis numatytas gegužės 15 dieną. Jei demontuosim ne mes, o kas nors kitas, ką nagrinėti teisme? Nėra logikos", — sakė jis.

"Tikimės Vilniaus valdžios sveiko proto ir geros valios šiuo klausimu… Mes taip pat dedame viltis į teismą", — sakė Orlovas

Kaip anksčiau pasakojo Orlovas, Lietuvos kultūros paveldo departamentas reikalauja, kad  Lietuvos karo istorijos asociacija "Užmiršti kariai" nugriatų paminklus Raudonosios armijos ir Rusijos imperijos kariuomenės kariams.

Praėjusių metų gegužę paieškininkai pastatė du paminklus kryžių vietoje, užrašai nuo lentelių ant kryžių buvo perkelti ant granito.

Priespauda prasidėjo praėjusių metų birželį su motyvacija, kad ant vieno iš paminklų tariamai yra tarybinis simbolis — penkiakampė žvaigždė. Tačiau pagal Lietuvos Respublikos įstatymus penkiakampės žvaigždės kontūras nėra laikomas uždraustų simbolių demonstravimu. Prie pastarųjų priskiriami žvaigždė su pjautuvu ir kūju, raudona žvaigždė ir taip toliau. Pentagramos neraudžia nei vienas įstatymas dėl tarybų simbolikos demonstravimo Lietuvoje.

Lietuvos paieškininkai, laikydamiesi istorinio teisingumo, palaidojo Rusijos imperijos kariuomenės karius po stačiatikių kryžiaus simboliu, o Raudonosios armijos karius — po pentagrama — penkiakampe žvaigžde be jokių tarybinių simbolių. Tačiau tai iškart sukėlė aštrius išpuolius iš departamento pusės.

Dėl to gruodžio mėnesį organizacijai buvo skirta 1,5 tūkstančio eurų bauda už tai, kad jos nariai tariamai "savavališkai" pastatė du paminklus centrinėse karinėse kapinėse.

87
Tegai:
"Užmiršti kariai", Viktoras Orlovas
Vasario 26-oji

Kokia šiandien diena: vasario 26-osios šventės

(atnaujinta 17:36 2021.02.25)
Vasario 26 yra 57-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 308 dienos

Šiandien saulė teka 07:19, leidžiasi 17:46, dienos ilgumas 10 val. 27min.

Mėnulis (delčia) teka 01:43 val., leidžiasi 10:32 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aleksandras, Aurimė, Izabelė, Jogintas, Sandra, Valburga.

Vasario 26-oji Lietuvos istorijoje

1806 metais gimė gydytojas ir kultūros veikėjas Kazimieras Vilčinskis. Jis savo lėšomis leido ir spausdino "Vilniaus albumą" Paryžiuje bei Londone. Mirė 1895 m.

1885 metais gimė Aleksandras Stulginskis, Lietuvos visuomenės ir valstybės veikėjas, 1918 metų Vasario 16 Lietuvos Valstybės atkūrimo akto signataras, antrasis Lietuvos prezidentas. Mirė 1969 m.

1902 metais gimė poetas, kunigas, vienuolis jėzuitas Pranciškus Masilionis. Mirė 1980 m.

1943 metais gimė politikė, pirmoji Lietuvos ministrė pirmininkė po Nepriklausomybės atkūrimo (1990–1991 m.) Kazimira Danutė Prunskienė.

1998 metais įvyko prezidento Valdo Adamkaus inauguracijos iškilmės.

2012 metais eidamas 80-uosius metus mirė skulptorius Lionginas Virbickas.

Vasario 26-oji pasaulio istorijoje

1531 metais žemės drebėjimo aukomis Portugalijoje tapo dešimtys tūkstančių žmonių, sugriauta didesnė Lisabonos miesto dalis.

1797 metais Anglijos bankas pirmą kartą apyvarton išleido vieno svaro banknotus.

1815 metais Napoleonas Bonapartas pabėgo iš tremties Elbos saloje.

1871 metais Prancūzija ir Vokietija pasirašė Versalio taikos sutartį.

1935 metais pirmą kartą viešai pademonstruotas radaro veikimas.

1936 metais Adolfas Hitleris Saksonijoje atidarė pirmąją "Volkswagen" automobilių gamyklą.

1952 metais Vintstonas Čerčilis paskelbė, jog Didžioji Britanija pasigamino atominę bombą.

1995 metais Kinija ir JAV pasirašė susitarimą, padėjusį išvengti prekybos karo; Kinija įsipareigojo gerbti autorines teises, prekybinius firmų ženklus bei patentus.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Lietuva išlieka ES šalių pagal mirštamumą nuo COVID-19 dešimtuke

(atnaujinta 21:02 2021.02.25)
Remiantis ECDC duomenimis, per pastarąsias dvi savaites Lietuvoje buvo nustatyta 79,81 atvejo milijonui gyventojų

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvoje per pastarąsias 14 dienų sergamumas COVID-19 buvo žemesnis už ES vidurkį, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenys.

ES šalių vidurkis buvo 283,62 atvejo šimtui tūkstančių gyventojų, o Lietuvoje — 261,05 atvejo.

Lietuva užima 15 vietą tarp ES šalių. Latvijoje sergamumas yra 509,47 atvejo, o Estijoje — 703,47.

Kalbant apie mirštamumą, per pastarąsias 14 dienų Lietuvoje buvo nustatyta 79,81 atvejo milijonui gyventojų. Taigi, pagal šį rodiklį Lietuva užima 9 vietą.

Latvijoje mirčių skaičius yra 106,41, Estijoje — 51,92.

Čekija pirmauja pagal sergamumą ES (1 120,03 atvejo 100 tūkst.), o didžiausias mirštamumas užfiksuotas Slovakijoje — 239,29 atvejo.

Tegai:
koronavirusas, COVID-19, mirtingumas, Lietuva