Tarybiniai kariai, archyvinė nuotrauka

Gylys ragina neskubėti griauti sovietinius paminklus

35
(atnaujinta 10:48 2018.05.15)
Buvęs užsienio reikalų ministras Povilas Gylys mano, kad sovietinių monumentų griovimas skatina naujų "balvonų" stiprinimą visuomenės sąmonėje

VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. Buvęs užsienio reikalų ministras Povilas Gylys ragina neskubėti griauti paminklų šalyje.

"Neskubėkime statyti paminklų. Tuomet po kurio laiko bus mažiau norinčių juos griauti", — rašo Gylys Facebook.

Anot jo, "paminklų griovimo instinktas stipriausias yra sielose, kurios nėra realiai išsivadavusios iš smerkiamos ideologijos gniaužtų".

Kaip pavyzdį buvęs ministras pateikia bolševizmą. Pasak Gylio, "tik iš pirmo žvilgsnio paradoksalu yra tai, kad bolševikinės mąstysenos neatsikratę žmonės yra kategoriški ir aktyvūs tarybinės praeities paminklų vartymo šalininkai". Politikas mano, kad viso to priežastis yra tokių žmonių vidinis diskomfortas.

Antakalnio kapinės, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

"Tačiau griaudami akmeninius "balvonus", jie, to nesuvokdami, stiprina dvasinius "balvonus" savyje ir savo aplinkoje", — tvirtina Gylys.

Buvęs ministras pataria tokiems žmonėms pasirūpinti "bolševikinio mąstymo liekanų nykimu savo ir visuomenės sąmonėje".

Be to, Gylys primena, kad istorija rutuliojasi cikliškai, todėl pastačius paminklą šiandien, jis taip pat gali būti nugriautas ateityje, kaip šiuo metu naikinami sovietų paminklai.

"Jūs teisus, griaunam savo istoriją, o ji būna ir bloga ir gera, o istorija turi būti neutrali", — palaikė politiką komentatorius Eugenijus Minkevičius.

Šiuo metu Vilniuje vyksta kova dėl paminklų Antakalnio kapinėse. Vilniaus savivaldybė pareikalavo, kad Lietuvos visuomeninė organizacija "Užmiršti kareiviai" iki balandžio mėnesio pašalintų paminklinius akmenis nuo Raudonosios ir Rusijos imperijos kariuomenių karių kapų Antakalnio kapinėse. Anksčiau Lietuvos kultūros departamentas kreipėsi su prašymu pašalinti tuos du paminklinius akmenis į Vilniaus savivaldybę, nurodęs, kad demontavimo klausimas yra pagrįstas abejonėmis identifikuojant palaikus.

35
Tegai:
tarybinis paminklas, paminklai, Povilas Gylys, Lietuva
Dar šia tema
Demontuotas paminklas tarybiniams aktyvistams
Marijampolės rajone vėl išniekintas paminklas tarybiniams aktyvistams
Ambasadorius atsisakė pripažinti, kad šalyje griaunami tarybiniai paminklai