Gydomoji arbata, archyvinė muotrauka

Siūloma reglamentuoti netradicinės medicinos paslaugas

31
(atnaujinta 15:32 2018.05.17)
Numatoma reglamentuoti tik tas papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, kurios galimai gali sukelti didelę ir vidutinę riziką žmogaus sveikatai, pavyzdžiui, gydymas dėlėmis, žirgų terapija

VILNIUS, gegužės 17 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija parengė ir teikia derinti institucijoms bei suinteresuotoms grupėms įstatymo projektą, kuriuo siūloma aiškiai reglamentuoti alternatyviųjų ir papildomų sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nustatyti jų teikimo kriterijus, kad šios paslaugos atitiktų aukščiausius kokybės reikalavimus, rašoma ministerijos pranešime spaudai.

Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, iki šiol nėra įteisintos sąvokos, kurios apibrėžtų praktikas, susijusias su poveikiu žmogaus sveikatai ir "netelpa" į įprastai valstybėje pripažįstamos medicinos sampratą.

Pasak Šešelgio, žmonės šiomis paslaugomis naudojasi, todėl svarbu užtikrinti, kad jos būtų teikiamos saugiai, kokybiškai ir realiai padėtų žmonėms. Tad natūralu, kad atsižvelgiant į kitų ES šalių patirtį Lietuva siekia aiškaus šios veiklos reglamentavimo.

Deja, iki šiol netradicinės medicinos praktikos nebuvo reglamentuotos, o vykdantiems šią veiklą vis dar tenka deklaruoti, kad jie vykdo ne sveikatinimo veiklą, o kitas veiklas, pavyzdžiui, švietėjišką, kūno puoselėjimo ar panašiai. Tai yra nenormalu, tad būtina šią sritį labai aiškiai reglamentuoti, kad žmonės galėtų gauti kokybiškas paslaugas.

Operacija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Варвара Гертье

Daugeliui žmonių, pasak viceministro, rūpi, kaip galima sau padėti nevartojant tablečių, tad ieškoma papildomų, alternatyvių savo sveikatos stiprinimo, gerinimo bei atstatymo būdų.

Taip pat, SAM Netradicinės medicinos iniciatyvų koordinavimo skyriaus vedėjos Jūratės Martinonienės teigimu, numatoma reglamentuoti tik tas papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, kurios galimai gali sukelti didelę ir vidutinę riziką žmogaus sveikatai, pavyzdžiui, gydymas dėlėmis, žirgų terapija.

Reglamentavus papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugas, jos nebus finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Už jas, kaip ir iki šiol, žmonės turės susimokėti patys. Lietuvoje šiuo metu yra sudarytos galimybės gauti iš profesionalų medikų kokybiškas gydymo paslaugos, kurias apmoka valstybė, todėl papildomas paslaugas žmonės turės apmokėti savo lėšomis.

31
Tegai:
alternatyvioji medicina, Sveikatos apsaugos ministerija, Lietuva
Dar šia tema
Sveikatos ministras: Lietuvos gyventojų mityba yra nesubalansuota
Senjorų laukia nemokamos treniruotės vasaros "Sveikatos akademijoje"
Vilniaus maratonai ne visiems suteikia sveikatos
Sveikatos ministras ketina įteisinti gimdymą namuose
Bekontaktis mokėjimas

Koronaviruso pandemija pakeitė kai kurių gyventojų mokėjimo įpročius

(atnaujinta 09:53 2021.01.17)
Tuo tarpu grynaisiais pinigais buvo mokama šiek tiek rečiau, tačiau šiam atsiskaitymo būdui vis dar teko labai svarbi vieta

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Padaugėjo Lietuvos gyventojų dėl COVID-19 pandemijos dažniau mokančių negrynaisiais pinigais, rašoma Lietuvos banko pranešime.

Atlikto tyrimo duomenimis, didėja ne tik mokėjimo kortelių, bet ir mobiliųjų telefonų naudojimas atsiskaitymams. 

Apklausa vykdoma devintus metus iš eilės stebint ir vertinant Lietuvos gyventojų mokėjimo įpročius. Naujausios apklausos duomenimis, mokėjimo kortelę su bekontakčio mokėjimo funkcija turėjo 79 proc., o 2019 m. – 65 proc. mokėjimo korteles turinčių respondentų. Kad bekontakčio atsiskaitymo funkcija yra patogi, manė 86 proc. turinčiųjų mokėjimo kortelę (2019 m. – 79 %).

Mokėjimo paslaugų teikėjų sukurtomis mobiliosiomis programėlėmis naudojosi 54 proc. sąskaitą turinčių apklaustųjų). Nuo 23 iki 29 proc. padidėjo vartotojų, teigiančių, kad naudojasi mobiliosiomis programėlėmis mokėjimo pavedimams atlikti (siųsti), dalis.

Išmaniaisiais telefonais mokėjimams prekybos vietose atlikti naudojasi 11 proc. respondentų.

"Pandeminės aplinkybės paspartino inovatyvių mokėjimo būdų populiarėjimą. Be abejo, prie to prisidėjo ir birželio mėn. nuo 25 iki 50 Eur kilsteltas bekontakčių atsiskaitymų kortele limitas. Vis dėlto itin drastiškų kasdienių gyventojų mokėjimo įpročių pokyčių nebuvo, nes tai lėtai kintantis dalykas. Juo labiau kad, esant netikrumo situacijai, daliai žmonių buvo svarbu turėti ir grynųjų pinigų", – sako Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyresnysis ekonomistas Evaldas Karčauskis.

Tuo tarpu grynaisiais pinigais buvo mokama šiek tiek rečiau, tačiau šiam atsiskaitymo būdui vis dar teko labai svarbi vieta. Dieną prieš apklausą tik grynaisiais pinigais mokėjo 29 proc. apklaustųjų (2019 m. – 34 %), 34 proc. visų respondentų mokėjo grynaisiais ir mokėjimo kortele ar išmaniuoju telefonu (2019 m. – 30 %), o 16 proc. – tik mokėjimo kortele ar išmaniuoju telefonu.

Tegai:
pandemija, pinigai
Kelias žiemą

Lietuvoje temperatūra nukrito iki 27 laipsnių šalčio

(atnaujinta 14:19 2021.01.17)
Sinoptikai pastebi, kad nepaisant didelių šalčių, iki temperatūros rekordų respublikoje vis dar labai toli

VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, kai kuriose Lietuvos vietose temperatūra per naktį nukrito iki 27 laipsnių.

Tačiau sinoptikai pažymėjo, kad respublika vis dar toli nuo rekordiškai šaltų orų.

Šalčiausia temperatūra sekmadienį buvo Šeduvoje (-27,5 laipsnio), Kybartuose (-27,3 laipsnio), Ukmergėje (-26,9 laipsnio) ir Biržuose (-25,7 laipsnio). Šilčiausia yra Telšiai (-20,4 laipsniai) ir pakrantė (Klaipėda ir Nida — nuo -20,5 iki minus 18,5 laipsnio).

Pažymima, kad paskutinis šalčio rekordas buvo užfiksuotas 1940 metų sausio 17 dieną Vilniuje — tada temperatūra nukrito iki minus 37,2 laipsnio Celsijaus.

Sinoptikai taip pat pastebėjo, kad minus 23-25 ​​laipsniai šalčio vidutiniškai Lietuvoje buvo užfiksuoti apie 8:00 sekmadienį. Manoma, kad temperatūra tik mažės.

Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
žiema, Lietuva, orai