Maitinimas, archyvinė nuotrauka

SAM paskelbė mokyklų ir darželių maitinimo reitingą

60
(atnaujinta 13:02 2018.05.23)
Ekspertų pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad nors daugumoje įstaigų maitinimas yra tinkamas, tačiau yra ir tokių, kuriose situacija prasta ir vaikai gauna nesubalansuotą maistą

VILNIUS, gegužės 23 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) bei Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) baigė vizitus ugdymo įstaigose — mokyklose ir darželiuose, kur mobili ekspertų komanda apsilankydavo netikėtai ir vertindavo vaikams tiekiamo maisto kokybę.

Iš 30 patikrintų ugdymo įstaigų 7 buvo įvertintos aukščiausiu balu — dešimtuku. Tai Trakų rajono Lentvario lopšelis-darželis "Šilas", Lentvario lopšelis-darželis "Svajonėlė", Alytaus šv. Benedikto gimnazija, Širvintų "Atžalyno" progimnazija, Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija, Kėdainių rajono Vilainių mokykla-darželis "Obelėlė" bei Kėdainių lopšelis-darželis "Pasaka".

Tėvai gali kontroliuoti vaikų maitinimą ugdymo įstaigose >>

Tačiau buvo ir tokių įstaigų, kurios surinko vos 3 ar 5 balus iš dešimties galimų. Tarp prasčiausiai įvertintų — Panevėžio "Aušros" gimnazija, Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazija, Vilniaus Trakų Vokės darželis, Alytaus rajono Miroslavo gimnazija.

Mobiliosios ekspertų komandos pirmininko, SAM Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjo Almanto Kranausko teigimu, vaikų maitinimo situacija ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose yra ganėtinai gera.

"Tam turėjo įtakos jau 2011 metais SAM nustatyti ir beveik kas metai tobulinti privalomieji reikalavimai, kuriais siekta visuose įstaigose, kur ugdomi vaikai, įgyvendinti sveikos mitybos principus. Tai suteikia vilčių, kad vaikai nuo mažens bus įpratinti maitintis sveikiau, tad auganti karta turės mažiau, kiek tai priklauso nuo ugdymo įstaigos, sveikatos sutrikimų, įgis žinių apie sveiką mitybą, kuriomis dalinsis ir šeimoje", — sako Kranauskas.

Jo teigimu, komisija atkreipė dėmesį, kad tos ugdymo įstaigos, kurios maitinimą organizuoja per išorinį paslaugos teikėją, vaikams dažniau pateikia mažiau vertingą maistą, o jo kaina būna didesnė. Tuo tarpu tų įstaigų, kurios pačios gamina, maisto kokybė yra geresnė ir lengviau valdoma.

Taip pat, pasak A. Kranausko, dažnai vaikams tiekiama per mažai vaisių ir daržovių, retai būna viso grūdo duonos, sveikų aliejų, maistinių skaidulų, trūksta pieno produktų (varškės, sūrio, jogurto), tuo tarpu — daug cukrų, bulvinių patiekalų, sočiųjų riebalų (t. y. sviesto bei mėsos riebalų).

Vis dėlto dauguma ugdymo įstaigose pastebėtų problemų artimiausiu metu turėtų būti išspręstos. Tuoj po šio patikrinimo Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintas naujas vaikų maitinimo tvarkos aprašas įpareigoja įstaigas tiekti daugiau vertingo maisto, pasirūpinti jo patiekimo estetika, atnaujinti indus, tiekti daugiau daržovių, vaisių ir pieno produktų, viso grūdo duonos, riboti cukraus, druskos bei riebalų kiekius, taip pat yra daug kitų naujų nuostatų.

Be to, SAM pasirašė susitarimą su Lietuvos vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija, dalyvaujant Švietimo ir mokslo ministerijai bei Lietuvos dietologų draugijai, dėl naujų, sveikų ir įdomių patiekalų bei valgiaraščių vaikų įstaigoms sukūrimo. Kartu bus pateikti estetiško maisto patiekimo pavyzdžiai, ugdantys maitinimosi kultūrą. Taip pat rengiami privalomieji kokybės kriterijai maisto produktams, perkamiems ugdymo įstaigoms viešųjų konkursų būdu. Visa tai turėtų atnešti naują kokybę vaikų maitinimo organizavime.

60
Tegai:
vaikų maitinimas, maitinimas, mokyklos, vaikų darželiai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuva
Dar šia tema
Seimas planuoja skirtis nemokamą maitinimą visiems pradinukams
Prie maisto kokybės tikrinimo akcijų prisijungia darželiai ir mokyklos
Greit bus pagerintas maitinimas ligoninėse ir švietimo įstaigose
Ugniagesiai, archyvinė nuotrauka

Per 3 paras ugniagesiai gelbėtojai užgesino 75 gaisrus ir atliko 83 gelbėjimo darbus

(atnaujinta 17:45 2020.09.21)
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pranešime teigiama, kad gaisrų metu išvengta aukų

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Per praėjusias 3 paras ugniagesiai gelbėtojai užgesino 75 gaisrus ir atliko 83 gelbėjimo darbus, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Pabrėžiama, kad žūčių gaisruose išvengta.

"Šeštadienį, 17.30 val., Rietave atvira liepsna degė kuro sandėlis. Gaisras kilo korinio popieriaus gaminimo ceche sprogus katilui. Ugnis persimetė ir į šalia esantį pjuvenų sandėlį. Iki atvykstant ugniagesiams iš patalpų išėjo 7 įmonės darbuotojai. Gaisro metu buvo apgadintas pastato vidus ir stogas, aprūko sienos ir apie 400 kv. m lubų. Įmonės ekskavatorius iš sandėlio išvežė apie 50 t pjuvenų, kurios buvo perlietos vandeniu", — teigiama pranešime.

Greitosios pagalbos mašina
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tos pačios dienos vakarą Joniškio rajone, Ziniūnų kaime, liepsnojo UAB "Audruvis" arklidžių viduje esanti katilinė.

Pažymima, kad gaisro metu sudegė didžioji dalis katilinės, iš arklidžių buvo saugiai išvesti 25 žirgai.

Taip pat Švenčionių rajone, Pabradėje, atvira liepsna degė vieno aukšto mūrinis pastatas, kuriame buvo 6 sandėliukai. Pažymima, kad gaisro metu sudegė pastato stogas, apdegė dalis malkų, sudegė automobilis "Audi 80". Iš garažo spėta ištraukti automobilį "Opel Vectra".

"Penktadienį, 10.38 val., Radviliškio rajone, Gražionių kaime, buvo užsidegusi elektros pastotė. Gaisro metu išsilydė elektros kabelių instaliacija ir saugikliai, aprūko sienos ir durys", — rašoma pranešime.

Taip pat pranešama apie įvykius Vilniaus rajone: degė medinis namas, Rudaminos seniūnijoje iš nuvirtusio automobilio išgelbėtas prispaustas vairuotojas.

Tegai:
gaisrai, ugniagesiai gelbėtojai, ugniagesiai
Dar šia tema
Nuo spalio ketinama nebeleisti rengti masinių renginių
Linkevičius papasakojo apie Tichanovskajos susitikimą su ES ministrais
Pievam archyvinė nuotrauka

Rugsėjo 22 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 14:36 2020.09.21)
Dvyniams, kaip ir Mergelėms rytoj nepatariama sudaryti verslo sutarčių, tačiau meilės fronte žadami pokyčiai bei naujos pažintys, Žuvims patariama neskolinti ir nesiskolinti pinigų, priešingu atveju nukentėsite finansiškai

Rytojus bus kupinas padidėjusio socialinio aktyvumo. Visą dieną tiek aplinkiniai, tiek jūs patirsite nenugalimą norą kištis į kitų žmonių reikalus, net jei niekas to neprašys. Duokite draugiškų patarimų, priekaištų dėl neteisingo elgesio, išsakykite savo nuomonę, nes rytoj toks elgesys daugeliui atrodys įprastas. Na, kadangi mažai tikėtina, kad nuomonės sutaps, bet koks bandymas reikalauti savo gali sukelti karštas diskusijas. Kad išvengtumėte konfliktų, žvaigždės pataria elgtis apdairiai, užuot kėlus sunkų spaudimą vartojant diplomatijos kalbą.

Avinas (03.21-04.20) Tinkama diena plėtoti partnerystę, stiprinti ryšius ir kontaktus. Kelionės ir derybos bus produktyvios. Gera pradėti naują verslą, sudaryti sandėrius, padėti pirmąjį akmenį kuriant bet ką. Parodyta pradėti remontuoti, statyti namą.

Jautis (04.21-05.21) Jei norite, kad šis laikotarpis vystytųsi palankiai, turite perimti iniciatyvą į savo rankas. Prisiminkite: vanduo neteka po gulimu akmeniu! Kai kurie šio ženklo atstovai turės naują meilę ar įdomią pažintį. Tinkamas laikas apsipirkti. Palepinkite save dovana, apie kurią seniai svajojote.

Dvyniai (05.22-06.21) Galite gauti viliojančių darbo pasiūlymų. Derybos bus sėkmingos ir galėsite pasiekti norimų rezultatų. Vienintelis įspėjimas: neužsiimkite rizikingu verslu, jų laikas dar neatėjo. Meilės fronte galimi netikėti pokyčiai.

Vėžys (06.22-07.22) Diena prabėgs be didesnių nusivylimų. Profesinėje srityje gali atsirasti įdomių perspektyvų, sulauksite įdomių pasiūlymų. Bet reikia veikti greitai. Jei pradėsite neribotą laiką vilkinti sprendimo priėmimą, galite praleisti savo šansą. Šiandien jūsų šūkis yra "pasitikėjimas savimi".

Liūtas (07.23-08.23) Neleiskite ginčytis ir išsiaiškinti santykių su kolegomis, artimaisiais ir aplinkiniais žmonėmis. Jei sugebėsite susivaldyti, tada netrukus jūsų reikalai eis į kalną, o jei nepavyks, tada konfliktas gali įgauti užsitęsusį pobūdį ir visų pirma turės blogą poveikį. Jūsų šios dienos šūkis: "Ramu, tik ramu!"

Mergelė (08.24-09.22) Būkite atsargūs dėl naujų verslo pasiūlymų, kad ir kokie perspektyvūs jie jums atrodytų. Saugokitės spąstų: prieš priimant galutinį sprendimą verta pasitarti su artimaisiais. Diena bus sėkminga viskuo, kas susiję su meile, asmeniniu gyvenimu ir naujomis pažintimis.

Svarstyklės (09.23-10.22) Palanki diena pramogoms, taip pat susitikimams verslo derybose. Jūs galite susitvarkyti su viskuo! Gali būti, kad eisite į kokį nors pramoginį renginį, kuriame gali susidaryti nemaloni situacija. Būkite subtilus, kitaip jūsų elgesys nepelnytai ką nors įžeis.

Skorpionas (10.23-11.21) Šią dieną gali kilti nemažai kliūčių, kurias įveikti bus gana sunku. Stenkitės nesinervinti dėl smulkmenų ir nesipykti. Kai tik pradėsite nebesivaldyti, iškart pajusite nesusipratimo ir pasipriešinimo atmosferą.

Šaulys (11.22-12.21) Pabandykite pažvelgti į pasaulį su optimizmu. Didelė tikimybė padaryti klaidų, tačiau jas pastebėsite ir ištaisysite, kol jos dar nekels problemų. Negalima įžeisti artimųjų savo neatidumu ar įniršio metamais žodžiais — šiuo laikotarpiu jie yra ypač pažeidžiami.

Ožiaragis (12.22-01.20) Galite pervertinti savo fizinę jėgą, o tai kenkia jūsų sveikatai. Pasirūpinkite savimi ir artimaisiais. Nukreipkite savo dėmesį į namus, šeimą, šeimos ryšius. Darbas lauks. Negailėkite šiltų žodžių, dovanų ir dėmesio šeimos žmonėms ženklų.

Vandenis (01.21-02.19) Galimas nedidelis kivirčas su mylimu žmogumi ar vyresniu šeimos nariu. Šį nesutarimą nesukels esminiai skirtumai, o tiesiog nenoras klausytis ir girdėti vienas kito. Būkite atsargūs, kai susitiksite su naujais žmonėmis.

Žuvys (02.20-03.20) Žvaigždės nusprendė surengti jums egzaminą, nuo kurio priklausys tolesnė įvykių raida. Būkite dėmesingi aplinkiniams vykstantiems įvykiams. Vieniši ženklo atstovai turės galimybę susipažinti su įdomiu asmeniu. Neskolinkite ir nesiskolinkite, kitaip gali kilti finansinių sunkumų.

Tegai:
horoskopas
Megan Markl ir princas Haris su sūnumi

Megan Markl ir princo Hario sūnus vienu žodžiu pradžiugino senelį

(atnaujinta 17:59 2020.09.21)
Susijaudintas princas Čarlzas negalėjo sulaikyti emocijų per šeimos pokalbį per vaizdo konferenciją, skirtą jo jauniausio sūnaus gimtadieniui

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Princo Harrio ir jo žmonos Megan Markl įpėdinis nudžiugino princą Čarlzą: mažasis Archie senelį pavadino vienu žodžiu — "pa".

Neseniai princas Haris atšventė savo gimtadienį šeimos apsuptyje kartu su žmona ir mažu sūnumi. Tai nesutrukdė jam susiskambinti su karališkąja šeima ir užpūsti žvakes ant gimtadienio torto, kurį paruošė Megan Markl. Tačiau visas dėmesys tą dieną buvo sutelktas ne į šios progos herojų, o į jo mažąjį įpėdinį.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", mažasis Megan Markl ir princo Harrio sūnus palietė princą Čarlzą: pokalbio su šeima metu mažylis senelį pavadino taip lauktu žodžiu — "pa".

Šaltinių teigimu, išdidus Čarlzas vos sugebėjo neparodyti emocijų ir dar kartą pajuto, kaip pasiilgo anūko.

Reikėtų pažymėti, kad tai ne pirmas Archie žodis: pirmą kartą mažylis pradėjo kalbėti vasaros pradžioje ir jau pradžiugino tėvus žodžiais "mama" ir "tėtis", taip pat "knyga" ir "šuo".

Priminkime, kad po atsisakymokarališkųjų titulų Kembridžo hercogai persikėlė į Kanadą, o paskui apsigyveno JAV.

Tegai:
karališkoji šeima, Princas Haris, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos