Trakų pilis, archyvinė nuotrauka

Vasaros pradžią skelbia senoji sostinė Trakai

43
(atnaujinta 17:40 2018.06.06)
Šį savaitgalį miestas bus kupinas gerų emocijų – kviečia miesto šventė "Trakų vasara 2018. Su gimtadieniu, Lietuva"

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Miesto gyventojų ir svečių laukia intensyvus, margas, muzikalus, kupinas ošimo, ūžimo ir galingo vilnijimo savaitgalis, praneša portalas "Made in Vilnius".

Renginių gausa ir įvairovė primins neslopstančią Galvės ežero mūšą. Šventės vyksmas apims visą miestą, o didžiausias šurmulys užplūs Vytauto ir Karaimų gatves, apžvalgos aikštę priešais Salos pilį. Šiųmetėje šventėje vyks net keli meno festivaliai, spalvingi jaunimo renginiai, laukia gausybė pramogų, Rotušės turgus, skanus maistas, įspūdingas vakaro koncertas pilies fone, kurį vainikuos šviesos, ugnies ir lazerių šou — vaizdas ir garsas, verti milijono.

Mieste bus ribojamas eismas, todėl siūloma judėti pėsčiomis, bet bus ir alternatyvų. Šventės dienomis važinės "Tuk tukai", apžvalginis traukinukas, vos už vieną eurą bus galima išsinuomoti dviratį. "Lietuvos geležinkeliai" specialiai Trakų šventei padidino traukinių reisų skaičių iš Vilniaus į Trakus. Birželio 2-3 dienomis iš Vilniaus į Trakus vėliausiai bus galima vykti 22:00 valandą, o iš Trakų grįžti atgal 22:45 valandą. Be to, birželio 2 dieną po įspūdingų fejerverkų norintieji galės iš Trakų autobusų stoties išvažiuoti 1 val. 15 min. pro Lentvarį į Vilnių.

Birželio 2-ąją 10:00 prie Trakų kultūros rūmų kvies vaikų šventė "Egzotinė šalis", o nuo 13:00 teatralizuota eisena nuvingiuos Vytauto gatve iki Rotušės aikštės prie Šv. Jono Nepomuko koplytstulpio. Trakų krašto meno kolektyvai čia surengs mažąją dainų šventę, juos scenoje pakeis tarptautinio muzikos ir šokių festivalio "4Unity&Art" dalyviai. Tuo tarpu prie savivaldybės pastato įsikūręs jaunimo "kampas" įsuks į savo veiklas, vyks pokalbiai su Garieliumi Liaudansku Svaru, o krašto apsaugos savanorių pajėgos čia pat pademonstruos pasalos operaciją.

Vytauto gatvėje įsikurs gausybė pramogų, lauks specialūs policijos ugniagesių pasirodymai. Virs tarptautinio vaikų futbolo, kanupolo, palūdimio tinklinio turnyrų, orientavimosi bei kitų varžybų kovos, Trakų "Žalgirio" jachtklubas vėl kvies gėrėtis jachtų regata "Galvės taurė 2018". Pilies apžvalgos aikštėje su "Concept" treniruokliu bus galima virtualiai išbandyti Galvės irklavimo trasą, leistis į virtualų skrydį oro balionu. Su laisvlaikio galimybėmis supažindins šalies kurortų ir kurortinių teritorijų atstovai.

Miestą nuo 13:30  pilies apžvalgos aikštėje drebins pučiamųjų instrumentų orkestrų festivalis "Ataria vamzdžiai". Čia pat vakaro koncerte nuo 20: koncertuoja jungtinės muzikos pajėgos: X Faktoriaus nugalėtojai "120",,,Mambembe feat. Denise Fontoura"(Lietuva- Senegalas-Brazilija), "Freaks on floor", „Poliarizuoti stiklai". Lygiai vidurnaktį nakties tamsą perplėš šviesos, ugnies ir lazerių šou, kurio centre lyg milžiniškas brangakmenis žėrės Trakų pilis.

Birželio 3 dieną nuo 14:00 pilies apžvalgos aikštėje kviečia dar vienas — tautinių mažumų kolektyvų festivalis "Čia mūsų gimtinė, čia mūsų namai" festivalis. Jame be lietuvių dalyvaus žydų, karaimų, rusų, lenkų, tototrių, romų, baltarusių, graikų, armėnų dainų ir šokių ansambliai.

"Senoji sostinė Trakai visada svetingai sutinka svečius. Tikimės, kad ir šį savaitgalį netrūks geros nuotaikos, pramogų, malonių susitikimų, šilto buvimo kartu. Tikrai nebus kada nuobodžiauti — šventės programa plati, įvairi, veiksmo pilna visame mieste — reikia net pagalvoti, ko nepraleisti. Nuoširdžiai kviečiu į Trakus, kupiną įvairovės, gausos ir spalvų mūsų miestą ", — sakė Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė.

43
Tegai:
miesto šventė, Trakai, Lietuva
Liūtai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 8-osios šventės

(atnaujinta 17:49 2020.08.07)
Prieš dešimt metų šią dieną Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, tačiau romantikai rugpjūčio 15-ąją gali švęsti Tarptautinę orgazmo dieną

Rugpjūčio 8 yra 220-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 221-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 145 dienos.

Tarptautinė orgazmo diena

Tarptautinė orgazmo diena kasmet rugpjūčio 8 dieną švenčiama nuo 1998 metų Šventės šūkis — Vientisas pasaulio orgazmas. Tai energijos, ekstazės, malonumo diena. Šventę raginama švęsti visame pasaulyje — nuo Aliaskos iki Zimbabvės (nuo šalčiausios vietos iki karščiausios ir nuo A iki Z). Kaip švęsti? Vienam ar dviese, ar grupėmis, kaip tik patinka.

Šventės iniciatorius biseksualas Aleksas Hirka teigia, kad šią dieną verta dovanoti seksualias dovanas, kaip dovanos dovanojamos per Kalėdas; vaidinti įvairius vaidmenis, persirengiant kaip per Helovyną; prisiekti meilę kaip per Valentino dieną.

Terminas "orgazmas" (aukščiausias lytinio pasitenkinimo laipsnis) kilo iš graikiško žodžio "orgao" — degti aistra. Orgija kažkada buvo vadinamos romėnų ir graikų apeigos, skirtos dievams, dažniausiai vyno ir pramogų dievui Bakchui arba Dionisui garbinti. Tų puotų metu buvo mėgaujamasi visais malonumais, nieko nesivaržoma, todėl galiausiai žodis "orgija" pradėtas vartoti ištvirkavimo prasme.

Mokslininkai teigia, kad žmonės ir delfinai — vieninteliai, kurie mylisi dėl malonumo. Nepaisant to ilgiausiai trunka kiaulės orgazmas — net 30 min. Liūtai poruojasi iki 50 kartų per dieną. Jokio malonumo sueities metu nejaučia katės patelė, išgyvena vien skausmą.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1864 metais Vilniaus generalgubernatoriaus įsaku panaikinti Bernardinų ir Pranciškonų vienuolynai.

1992 metais Lietuvos krepšininkai Barselonos olimpinėse žaidynėse iškovojo bronzos medalius.

2010 metais Lietuvoje praūžęs škvalas pasiglemžė 4 žmonių gyvybes, pridarė didžiulių nuostolių šalies ūkiui. Ypač nukentėjo Alytaus ir Varėnos rajonai bei Kauno miestas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1786 metais pirmą kartą įveiktas aukščiausias Europos kalnas Monblanas — į jį įkopė Mišelis Gabrielis Pakardas (Michel-Gabriel Paccard), lydimas tarno Žako Balmato (Jacques Balmat).

1937 metais gimė JAV kino ir teatro aktorius Dastinas Hofmanas (Dustin Hoffman). Už vaidmenis juostose "Kramer prieš Kramerį" bei "Lietaus žmogus" jis apdovanotas JAV kino meno akademijos "Oskarais".

1963 metais Didžiojoje Britanijoje įvyko vadinamasis "Didysis traukinio apiplėšimas" — nusikaltėlių grupė sustabdė iš Glazgo į Londoną vykusį pašto traukinį ir pagrobė 2,6 mln. svarų.

2000 metais 13 žmonių žuvo ir daugiau kaip 90 buvo sužeisti per bombos sprogimą vienoje iš Maskvos požeminių perėjų.

Savo vardadienius šiandien švenčia Daina, Dainė, Dainius, Dainys, Dainora, Elidas, Elidijus, Tulgirdas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Bėgimas, archyvinė nuotrauka

Tyrimas atskleidė, kokią reikšmę sveikai gyvensenai teikia Lietuvos gyventojai

(atnaujinta 13:09 2020.08.07)
Paaiškėjo, kad didesnę reikšmę sveikai gyvensenai teikia moterys ir vyresni nei 55 metų apklausos dalyviai

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Paprašyti dešimtbalėje sistemoje įvertinti, kiek jiems svarbi sveika gyvensena, Lietuvos gyventojai vidutiniškai jai "rašo" aštuonetą – 7,8 balo, o sveiką gyvenseną kaip asmeniškai labai svarbų prioritetą nurodo 41 proc. respondentų – jie skyrė 9 arba 10 balų.

Tokius rezultatus rodo tyrimų bendrovės "Rait" liepos mėnesį atlikta apklausa, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Tik kiek daugiau nei penktadalis (21 proc.) apklaustųjų sveikos gyvensenos svarbą įvertino mažesniu balu nei 7, o aukščiausią balą – dešimt – skyrė ketvirtadalis. Tyrimas rodo, kad vidutiniškai didesnę reikšmę sveikai gyvensenai teikia moterys ir vyresni nei 55 metų apklausos dalyviai.

Paprašyti įvardinti, kokių sveikos gyvensenos praktikų jie asmeniškai laikosi, didžiausia dalis (89 proc.) respondentų nurodė asmeninę higieną, 7 iš 10-ies minėjo saikingą alkoholio vartojimą arba jo atsisakymą, du trečdaliai (66 proc.) išskyrė sveiką mitybą, dar beveik tiek pat – fizinį aktyvumą.

Tyrimą inicijavusio Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo vadovė Gražina Belian pažymėjo, kad sveikos gyvensenos aktualumą sustiprino ir koronaviruso pandemija.

"Apklausa parodė, kad sveika gyvensena yra vis svarbesnė Lietuvos žmonėms. Tikėtina, kad jos aktualumą sustiprino ir šiuo metu visame pasaulyje kilusi sveikatos krizė, tačiau pastaraisiais metais augantis visuomenės rūpestis sveika mityba, fiziniu aktyvumu, žalingų įpročių atsisakymu taip pat buvo labai matomas: iš bėgikų ir dviratininkų skaičiaus gatvėse, populiarėjančių sveikatos temų žiniasklaidoje", – sako Belian.

Visgi tuo pačiu ji pažymi, kad kai kurie tyrimo dalyvių atsakymai atspindi rimtas visuomenės sveikatos problemas. Pavyzdžiui, mažiausiai respondentų apklausoje minėjo, kad rūpinasi savo psichine sveikata. 

"Su emocine sveikata susijusios temos Lietuvoje išlieka skaudi problema – kai kuriose visuomenės grupėse kalbėtis apie tai vis dar tabu. To pasekmes, deja, matome sergamumo depresija, savižudybių statistikoje. Tai sveikatos aspektas, kuriam privalome skirti daug dėmesio", – sako Belian.

Tyrime taip pat siekta išsiaiškinti, kiek šalies gyventojai pasitiki įvairių sveikatos ekspertų patarimais ir rekomendacijomis. Daugiau nei pusė – 56 proc. – apklausoje dalyvavusių žmonių teigė, kad pasitiki šalies sveikatos apsaugos sistemoje dirbančių specialistų (medikų, mokslininkų, sveikatos srities tarnautojų) pateikiama su sveikata susijusia informacija. Tai, kad tokia informacija nepasitiki, sakė tik kiek daugiau nei dešimtadalis (12 proc.). Trečdalis laikėsi neutralios pozicijos. 

Didžiausią visuomenės pasitikėjimą sveikatos klausimais yra įgiję gydytojai ir medicinos specialistai – jų pateikiamų rekomendacijų sakė klausantys 79 proc. apklausos dalyvių. 60 proc. pasitiki mokslininkais ir akademikais, 38 proc. – šeimos draugais ir artimaisiais.

Tyrimų bendrovė "Rait" reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko šių metų liepos 7-15 dienomis. Jos metu iš viso apklausti 1086 žmonės.

Tegai:
sveikata, gyventojai, Lietuva