Armenas Gasparianas, archyvinė nuotrauka

Gasparianas: teismo procesas Sausio 13-osios byloje gali tęstis amžinai

67
(atnaujinta 15:28 2018.06.02)
Po 27 metų Lietuvos teismas priartėjo prie esminio klausimo, kur yra atskaitos taškas, kai tuo tarpu visi normalūs žmonės būtent nuo to būtų pradėję, pareiškė politikos ekspertas ir žurnalistas Armenas Gasparianas

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Teismo procesas dėl 1991-ųjų metų sausio 13-osios įvykių Vilniuje gali tęstis amžinai, pareiškė politikos ekspertas ir žurnalistas Armenas Gasparianas.

"Kiek suprantu, jie dabar nesutaria istoriniu klausimu — kam priklausė yra Lietuvos Respublika, kokiu pagrindu ji buvo TSRS sudėtyje, kiek visa tai buvo teisėta, ir kieno pozicija pagal tarptautinę teisę galų gale yra teisinga, tai yra, ar sąliginė TSRS pozicija ar JAV, kuri to nepripažino ", — sakė Gasparianas.

Žurnalistas pabrėžia, kad po 27 metų diskusijų Lietuvoje užduotas esminis šios istorijos klausimas buvo "ką laikyti atskaitos tašku".

"Kiek supratau iš nenuoseklių komentarų, jie net negali to apibūdinti. Kertinis akmuo dabar yra klausimas, ar tinkamai elgėsi nuteistieji, atsižvelgiant į tai, kad jie neteisingai traktuoja Lietuvos istoriją.", — sakė ekspertas.

Anksčiau kaltinamųjų interesus atstovaujantys Lietuvos advokatai teigė, kad jų klientai vykdė įsakymą ir nežinojo respublikos istorijos. Gasparianas dar kartą pabrėžė, kad priklausomai nuo to, kaip istorija bus interpretuojama Lietuvoje, šis teismo procesas gali tęstis amžinai.

"Jei Lietuva neigia plebiscito faktą. Jei Lietuva neigia, kad jos sostinė atsirado tik po įstojimo, aš jums noriu priminti, kad šio miesto ten neturi būti, nes tai ne Vilnius, o Vilna. Lietuvos gyventojų procentas ten buvo itin  mažas, didžiąją visuomenės dalį sudarė lenkai, žydai, rusai. Žydai buvo išžudyti 1941-aisias, jų ten neliko. Aš atsiprašau, bet Kaunas —  kas tai? Kaunas tai Kovno. Ar ši istorija yra dalis koncepcijos, kurią jie pasakoja Lietuvoje, ar ne? ", — apibendrino žurnalistas.

Pasak Gaspariano, su tokiu požiūriu į istoriją gali būti teisiamas už akių bet kuris asmuo, nes "Lietuvoje mojuos prieš akis savo istorijos vadovėliu ir sakys, kad pas mus taip parašyta."

1991 metų sausio 13-osios įvykių tyrimas

Vilniaus apygardos teisme vyksta daugiau nei 60 kaltinamųjų dalyvavimo 1991 metų sausio 13-osios įvykiuose prie Vilniaus televizijos bokšto bylos poėdžiai. Lietuvos generalinė prokuratūra kaltina sovietų karius šaudymu į protestuotojus.1990 metais Lietuvos Aukščiausioji taryba paskelbė respublikos nepriklausomybės atkūrimą, tačiau TSRS valdžios institucijos nusprendė, kad šis sprendimas prieštarauja Konstitucijai.

© Sputnik
Žurnalistas Armenas Gasparianas.

1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestų akcijos. Sausio 13-osios naktį sovietinių šarvuotų transporto priemonių kolonija nukreipta į Vilniaus centrą link televizijos centro pastato. Dėl ginkluoto konflikto 14 žmonių žuvo, daugiau kaip 600 sužeista.

Klausymai dėl šių įvykių bylos Lietuvoje vyksta nuo 2016 metų.

Rusijoje jie mano, kad teismo procesas vyksta "laikantis blogiausių baudžiamosios justicijos tradicijų".

67
Temos:
Sausio 13-osios byla (91)
Dar šia tema
Kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nežinojo istorijos, pareiškė Lietuvos advokatai
Sausio 13-osios bylos politizacija pasiekė absurdo lygį
Pokalbis šalia Sausio 13-osios laužo
RF URM pavadino bylą dėl sausio 13-osios įvykių "gėdingu šališku teismu"
Pasienietis, archyvinė nuotrauka

Pasieniečiai sulaikė, įtariama, Jungtinėje Karalystėje vogtą automobilį

(atnaujinta 20:50 2020.10.21)
Patikros metu paaiškėjo, kad šios transporto priemonės kaip, įtariama, pavogtos nuo spalio pradžios ieškojo Jungtinės Karalystės teisėsauga

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Kalvarijos pasieniečiai sulaikė į Lietuvą automobilvežiu gabentą visureigį "BMW X5", praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Incidentas įvyko antradienį. VSAT pareigūnai ties Kalvarijos savivaldybės Salaperaugio kaimu, kelyje Suvalkai–Marijampolė, patikrinti sustabdė ką tik iš Lenkijos įvažiavusį automobilvežį "Mercedes-Benz" su priekaba. Šios transporto priemonės paženklintos lietuviškais registracijos numeriais.

Automobilvežį, kuriuo iš Vakarų Europos buvo gabenamos keturios naudotos mašinos, vairavo 54-erių Klaipėdos rajono gyventojas. Jis yra samdomas transporto priemonių gabenimu užsiimančios įmonės darbuotojas.

Pasieniečiams tikrinant gabentų automobilių dokumentus paaiškėjo, kad 2012 metais pagamintas "BMW X5" paženklintas kitais transporto priemonei priklausančiais angliškais valstybiniais registracijos numeriais. Nuo iš dalies išardyto visureigio taip pat buvo nuluptas lipdukas su kėbulo identifikaciniais numeriais. VSAT pareigūnai nustatė, kad šio visureigio kaip vogto nuo spalio pradžios ieško Jungtinės Karalystės teisėsaugininkai.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Visureigis nukeltas nuo automobilvežio ir saugomas Kalvarijos pasienio užkardoje.

Vairuotoją pasieniečiai apklausė ir leido jam tęsti kelionę bei gabenti kitus automobilius su tvarkingais dokumentais.

VSAT duomenimis, iš viso šiemet pasieniečiai sulaikė 56, įtariama, vogtas transporto priemones.

Tegai:
vogtas automobilis, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Vilkaviškio rajone policija sučiupo neblaivų pasienietį prie vairo
Pasieniečiai sulaikė Kauno rajono gyventoją gabenusį 7500 pakelių cigarečių kontrabandą
Lietuvos pasieniečiai rado 20 tūkst. cigarečių kontrabandą vagone po akmens skalda
Vilniaus TV bokštas, archyvinė nuotrauka

Vilniaus TV bokšte siūloma steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą

(atnaujinta 21:39 2020.10.21)
Dėl Europos kibernetinio saugumo centro steigimo valstybės narės turėtų apsispręsti šių metų lapkritį

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui teikti paraišką ES institucijoms Lietuvoje steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą, praneša KAM spaudos tarnyba.

Šis centras turėtų tapti pagrindiniu ES instrumentu Europos kibernetinio saugumo iniciatyvoms skatinti bei kibernetinio saugumo tyrimams ir technologijoms plėtoti. Šiuo metu ES Taryboje bei Europos Parlamente dar vyksta derybos dėl centro steigimo reglamento, tikimasi, kad naujoji ES institucija veikti turėtų pradėti kitais metais.

Krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio teigimu, Lietuvos kandidatūros kėlimas yra logiškas žingsnis įvertinus pastarųjų metų Lietuvos pažangą kibernetinio saugumo srityje.

"Manome, kad Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centro steigimas Lietuvoje prisidėtų ne tik prie tarptautinio Lietuvos įvaizdžio stiprinimo, bet ir prie regiono modernių technologijų aplinkos kūrimo, regione veikiančių telekomunikacijų ir kibernetinio saugumo institucijų bendradarbiavimo plėtros, kompetencijų ir atsparumo kibernetinėms grėsmėms didinimo", — sako ministras.

Šį centrą siūloma steigti Vilniaus televizijos bokšte. Vyriausybė taip pat pritarė, jog sėkmės atveju Lietuva įsipareigotų centrui bent penkerių metų laikotarpiui neatlygintinai suteikti šias patalpas. Planuojama, kad centre turėtų dirbti nuo 30 iki 50 žmonių.

Iki šių metų spalio pabaigos Lietuva turi išsiųsti oficialią paraišką ES institucijoms. Balsavimas dėl centro vietos numatytas gruodžio mėnesį.

Paraiškas centro steigimui taip pat ketina teikti Belgija, Ispanija, Lenkija, Liuksemburgas ir Rumunija. Lietuva savo kandidatūrai pirmiausia siekia Šiaurės ir Baltijos valstybių paramos.

Tegai:
televizijos bokštas, Vilnius
Dar šia tema
Lietuvos kariai pasiskundė dėl "dezinformacijos" Baltarusijos žiniasklaidoje
Visuomenei bus pristatytas Vilniaus televizijos bokšto rekonstrukcijos projektas
Moteris su kauke

Epidemiologas suabejojo ​​galimybe visiškai sunaikinti koronavirusą  

(atnaujinta 21:48 2020.10.21)
Pasak jo, šiuo metu yra nedaug tikimybės, kad koronavirusas bus visiškai nugalėtas, žmonija gali kontroliuoti ligą tik sukūrusi vakciną nuo COVID-19

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Vargu ar naujas koronavirusas bus visiškai sunaikintas, žmonija turės amžinai su juo gyventi. Tačiau vakcina padės pagerinti sergamumą COVID-19, trečiadienį pareiškė britų epidemiologas, Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos profesorius Džonas Edmundsas (John Edmunds), rašo RIA Novosti autorė Natalija Kopilova.

Pasak mokslininko, šiuo metu yra nedaug tikimybės, kad koronavirusas bus visiškai nugalėtas, žmonija gali kontroliuoti ligą tik sukūrusi vakciną nuo COVID-19.

Tuščia mokyklos klasė
© Sputnik / Алексей Майшев

"Mes turėsime amžinai gyventi su šiuo virusu. Yra labai mažai galimybių, kad jis bus sunaikintas", — sakė jis.

"Jei vakcinos yra už kampo, tada aš manau, kad turėtume stengtis, jog sergamumas būtų kuo mažesnis, nes vakcinas galime naudoti artimiausiu metu", — sakė jis Parlamento Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdyje.

Sergamumo situaciją galima pagerinti atradus ir panaudojus vakciną nuo koronaviruso: "Manau, kad mes tikrai turėsime vakcinų, kurios padės mums įveikti šią epidemiją netolimoje ateityje".

Kalbėdamas apie tai, kada vakcina gali būti prieinama JK gyventojams, mokslininkas padarė prielaidą, kad tai bus padaryta iki žiemos pabaigos. "Žiemos pabaigoje tai tikrai įmanoma", — sakė Edmundsas.

JK yra viena iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių pasaulyje. Per pastarąsias kelias savaites COVID-19 dažnis šalyje labai išaugo.

Per pastarąsias 24 valandas patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius Jungtinėje Karalystėje išaugo 21 331, kasdien mirčių nuo COVID skaičius siekia vidutiniškai 200, skaičiuojant nuo birželio 5 dienos.

Iš viso koronavirusas nuo pandemijos pradžios šalyje patvirtintas 762 542 žmonėms, 43 967 mirė.

Tegai:
Didžioji Britanija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Centras "Vektor" papasakojo apie vakcinos nuo COVID-19 bandymus su gyvūnais  
Virusologas įvardijo kategoriją žmonių, kuriems nepadės vakcina COVID-19