Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, archyvinė nuotrauka

Udalcovas pasakė, kaip Lietuva pažeidžia žmogaus teises Sausio 13-osios byloje

164
(atnaujinta 20:47 2018.06.08)
Rusijos ambasadorius Lietuvoje pabrėžė, kad kaltinimas grindžiamas baudžiamųjų teisės aktų, kurie tada dar neegzistavo, straipsniais

VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Teismo procesas dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių Vilniuje bylos, ekspertų manymu, vyksta, pažeidžiant tarptautinę teisę ir vidaus baudžiamuosius įstatymus, pareiškė Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas interviu savaitraščiui "Express-nedelia", praneša RIA Novosti.

Diplomatas pabrėžė, kad proceso dalyviai kaltinami pagal straipsius, kurie neegzistavo tuo metu. Pasak jo, prokurorai taip ir nepateikė įrodymų, kad aukos žuvo nuo Tarybų Sąjungos karių rankų.

"Atskiro paminėjimo vertas Lietuvoje veikiantis teisinis draudimas išdėstyti kitas, oficialiam traktavimui neatitinkančias versijas apie prieštaringus epizodus Lietuvos šiuolaikinėje istorijoje.  Dėl to teisiamieji iš esmės neturi galimybės pilnai išreikšti savo poziciją, kad apsigintų teisme", — sakė Udalcovas.

Taip pat jis pabrėžė, kad teiginys apie tai, jog iš netoliese esančių namų stogų buvo atliktas šaudymas iš ikirevoliucinių Mosino šautuvų, o būtent tai patvirtina teismo medicinos ekspertizės išvados ir daugelis liudytojų, jo autoriui kainavo teismo tyrimą už "Tarybų agresijos neigimą".

Udalcovas papasakojo ir apie situaciją su tiesioginiu 1991 metų įvykių dalyviu, buvusiu Rusijos ir Tarybų karinių pajėgų karininku, Kaliningrado gyventoju Juriju Melemu, kuris yra areštuotas Lietuvoje. Pasak diplomato, teisiamasis kenčia nuo diabeto, tačiau Lietuvos valdžios institucijoms tai nėra priežastis keisti kardomąją priemonę teismo laikotarpiu.

Ambasadorius teismo procesą pavadino politizuotu ir pabrėžė, kad Rusija negali likti abejinga. Pasak Udalcovo, kaltinamieji yra buvę Tarybų valstybės ir partijų veikėjai, kariai ir TSRS specialiųjų padalinių pareigūnai, kurie atliko savo pareigą.

Interviu Udalcovas taip pat pakomentavo Lietuvos ir Rusijos pasienio bendradarbiavimą, pareiškęs, kad jis turi milžinišką potencialą.

1991 metų sausio 13-osios įvykių Vilniuje tyrimas

Teismo posėdžiai prasidėjo 2016 metais.

Sausio 13-osios byloje kaltinimai pareikšti 67 žmonėms, jie kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui.

Gegužės mėnesį Lietuvos generalinė prokuratūra pareikalavo įkalinti iki gyvos galvos buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą, buvusį Tarybų kariuomenės Vilniaus įgulos vadą Vladimirą Uschopčiką, buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą, Vilniaus oro desanto vyresnįjį inspektorių Vasilijų Kustro, buvusį  TSRS vidaus reikalų ministro pavaduotoją Nikolajų Demidovą ir Tarybų karį Vasilijų Saviną.

Tačiau, kaip pabrėžia advokatai, kaltinantieji nepateikė jokių šių žmonių kaltės įrodymų.

1990 metais Tarybų valdžia pareiškė, kad Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos nepriklausomybės paskelbimas prieštarauja Konstitucijai. 1991 metų naktį į sausio 13 dieną tarybinių šarvuočių kolona nuvyko į Vilniaus centrą. Susidūrimų metu šalia Vilniaus televizijos bokšto žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.  

Rusija mano, kad teismo procesas vyksta, "laikantis blogiausių baudžiamosios justicijos tradicijų".

164
Tegai:
Sausio 13-osios įvykiai, Sausio 13-osios byla, Aleksandras Udalcovas, Rusija, Lietuva
Temos:
Sausio 13-osios byla (82)
Dar šia tema
Kaltinamieji Sausio 13-osios byloje nežinojo istorijos, pareiškė Lietuvos advokatai
Prokuratūra siūlo įkalinti iki gyvos galvos buvusį TSRS ministrą Jazovą
Iš kaltinamųjų 1991 metų įvykių byloje gali išieškoti 11 mln eurų
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda kreipėsi į Teisėjų tarybą dėl nusižengusio teisėjo atleidimo

(atnaujinta 22:34 2020.05.25)
Šalies vadovas taip pat sustabdė teisėjo Striauko įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jo atleidimo iš pareigų

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda, susipažinęs su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato raštu ir prie jo pridėta administracinio nusižengimo bylos medžiaga, pasirašė dekretą, kuriuo kreipiasi į Teisėjų tarybą patarimo dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjo Mindaugo Striauko atleidimo iš pareigų, jam savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą, rašoma Prezidentūros pranešime.

Šalies vadovas taip pat sustabdė teisėjo Striauko įgaliojimus, kol bus priimtas sprendimas dėl jo atleidimo iš pareigų.

Sprendimas kreiptis į Teisėjų tarybą buvo priimtas Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui pateikus duomenų, jog pradėta administracinio nusižengimo byla dėl asmens vairavimo apsvaigus nuo alkoholio.

Pasak prezidento, teisėjų elgesiui turi būti keliami aukščiausi etikos standartai. Teisėjų reputacija privalo būti nepriekaištinga, dėl jų moralinių nuostatų negali kilti jokių abejonių.

Šalies vadovo teigimu, visi teisėjai turi jausti atsakomybę už savo profesijos garbę ir prestižą, nes nuo to priklauso visuomenės pasitikėjimas teismais.

Pagal Konstituciją dėl teisėjų atleidimo prezidentui pataria Teisėjų taryba.

Tegai:
teisėjai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
O kas teisėjai? Lietuvoje jau prasidėjo Seimo ir prezidento kova dėl kontrolės
Prezidentas priėmė keturių teisėjų priesaikas
Gėlės, archyvinė nuotrauka

Gegužės 26 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:32 2020.05.25)
Šią dieną viskas eis kaip iš pypkės. Problemų gali kilti dėl skubėjimo, nenuoseklių veiksmų komandoje, per didelių ambicijų

Avinas (03.21-04.20)

Stenkitės išlikti ramūs ir nesivelti į ginčus. Meilės reikaluose gali kilti įvairių rūpesčių ar net konfliktų. Bet jei nenorite sunaikinti esamų ryšių, susilaikykite nuo santykių aiškinimosi. Nukreipkite savo energiją priežasčiai pašalinti.

Venecijos kino festivalis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Jautis (04.21-05.21)

Šis laikotarpis gali būti vadinamas palankiu. Jums bus suteiktos galimybės, ir jūs turėsite jas panaudoti savo nuožiūra. Tačiau dabar stenkitės nepasiduoti tinginystei, nes būdami aktyvūs galite pasiekti gerų rezultatų. Jei dar nesutikote žmogaus, su kuriuo norėtumėte susieti savo gyvenimą, dar ne viskas prarasta.

Dvyniai (05.22-06.21)

Sėkmė lydės tuos, kurie aktyviai siekia savo tikslų. Tie, kurie nori "ramybės, tik ramybės", gali gerai atsipalaiduoti. Tiesa, pergalių nebus. Apskritai šis laikotarpis bus be nusivylimų ir nesėkmių.

Vėžys (06.22-07.22)

Daug kas spurdės tavo rankose, ir belieka tik paimti tai, kas perspektyviausia. Galbūt dabar turėsite galimybę pagerinti savo finansinę padėtį. Bet kokiu atveju, būsite visiškai patenkinti tuo, kaip viskas vyks.

Liūtas (07.23-08.23)

Dabar galite imtis naujų dalykų, net jei iš pirmo žvilgsnio jie atrodo visiškai neįmanomi. Palankus laikotarpis meilės reikalams. Todėl, jei norite užmegzti naujus santykius ar patobulinti esamus, imkitės iniciatyvos.

Mergelė (08.24-09.22) 

Profesiniais klausimais stenkitės nesiimti nereikalingos iniciatyvos. Galite susidurti su nesusipratimais ir nepritarimais. Tačiau neatsisakykite padėti, jei jūsų paprašys. Geras laikas naujoms pažintims.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Diena praeis gana ramiai, nesukeldama rimtų nesklandumų ir rūpesčių. Būtina suplanuoti tam tikrus veiksmus, tačiau tuo pačiu palikite laiko poilsiui. Nebijokite savarankiškai priimti atsakingų sprendimų, tačiau neignoruokite ir patyrusių specialistų patarimų. Susitikimas su draugais ir artimaisiais sukels daug teigiamų emocijų.

Skorpionas (10.23-11.21)

Jei planuojate atlikti svarbius dalykus, pasistenkite apsieiti be pašalinės pagalbos arba prisiimkite atsakomybę priimdami sprendimus. Klausydamiesi patarėjų, jūs pradėsite daryti klaidas. Tačiau širdies reikaluose gali būti malonių netikėtumų ir net kardinalių pokyčių į gerąją pusę.

Šaulys (11.22-12.21)

Dabar jums bus pilna jėgų užkariauti profesionalumo viršūnes, tačiau neskubėkite jų naudoti versle. Geriausia palaukti, kol vadovas duos jums konkrečią užduotį ir paaiškins, ką reikėtų atlikti. Bet jei jūs pats pradėsite imtis iniciatyvos, galite patirti nesėkmę.

Ožiaragis (12.22-01.20)

Yra tikimybė neįvertinti jėgų ir galimybių. Šiuo atžvilgiu pasirinksite netinkamą elgesio liniją ir pokalbio būdą. Geriau stebėkite ir analizuokite, kas vyksta. Bendraudami su pašnekovu, neatmeskite jo požiūrio kaip klaidingo.

Vandenis (01.21-02.19) 

Būtina parodyti maksimalią diplomatiją ir taktiškumą kitų atžvilgiu. Jei jums reikia pagalbos, neprašykite jos, palaukite tinkamesnio momento. Jis greitai ateis. Nepraraskite galimybės išplėsti savo verslą, užmegzti naudingų kontaktų ir aptarti perspektyvas su partneriais. Diena bus palanki viskam, kas susiję su meile.

Žuvys (02.20-03.20)

Šią dieną viskas eis kaip iš pypkės. Problemų gali kilti dėl skubėjimo, nenuoseklių veiksmų komandoje, per didelių ambicijų. Nustatykite prioritetus ir darykite viską tvarkingai.

Tegai:
horoskopas
Raudonoji aikštė, archyvinė nuotrauka

Ukrainoje sukurtas žaidimas su Hitlerio paradu Raudonojoje aikštėje

(atnaujinta 07:55 2020.05.26)
Tokie projektai prieštarauja tarptautinei teisei ir turėtų būti traktuojami kaip fašistinės ideologijos propaganda

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Ukrainos žaidimų kūrėjai "Starni Games" paskelbė vaizdo įrašą naujajai "Strategic Mind: Blitzkrieg" strategijai, kurioje parodyta, kaip Adolfas Hitleris rengia paradą Raudonojoje aikštėje po savo "pergalės mūšyje dėl Maskvos", rašo RIA Novosti.

Autoriai nurodo, kad žaidimo siužetas yra "alternatyvi istorija".

Filmuotoje medžiagoje parodyta, kaip naciai stovi virš Lenino mauzoliejaus, ant jų uniformų yra Trečiojo Reicho simbolika. Aprašyme "Steam" platformoje sakoma, kad žaidime yra tokios istorinės figūros kaip Hermanas Geringas, Ervinas Romelis, Francas Halderis ir kiti. "Blitzkrieg" pranešime raginama "parklupdyti visą Europą vadovaujant Vokietijos kariuomenei".

Į žaidimą jau buvo atkreiptas dėmesys Rusijoje. Kaip sakė radijo stoties "Govorit Moskva" Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius, tokie projektai prieštarauja tarptautinei teisei ir turėtų būti traktuojami kaip fašistinės ideologijos propaganda.

"Tai yra nusikalstama veika. Todėl tiems žmonėms, kurie reklamuoja tokį žaidimą, nedelsiant bus taikoma baudžiamoji atsakomybė", — pabrėžė jis.

Šiuo metu žaidimą gali nusipirkti Rusijos vartotojai.

Tegai:
Rusija, Ukraina