Kova su ŽIV, archyvinė nuotrauka

Pagerėjo Lietuvos gyventojų informuotumas apie ŽIV

14
(atnaujinta 17:21 2018.06.14)
Šiais metais atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad dauguma Lietuvos gyventojų gerai žino, jog žmonės gali užsikrėsti ŽIV per nesterilius švirkštus ir adatas

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad Lietuvos gyventojų informuotumas apie ŽIV plitimo būdus per pastaruosius penketą metų pagerėjo, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

2018 metais atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad dauguma (94 proc.) Lietuvos gyventojų gerai žino, jog žmonės gali užsikrėsti ŽIV per nesterilius švirkštus ir adatas.

Siekta išsiaiškinti gyventojų žinias apie perinatalinį (iš motinos vaikui) ŽIV perdavimo būdą. Apklausa parodė, kad beveik devyni iš dešimties (88 proc.) teisingai žino, kad ŽIV užsikrėtusi nėščioji gali perduoti ŽIV savo vaikui nėštumo ir gimdymo metu.

Prieš penkerius metus pastarąjį ŽIV plitimo būdą teisingai buvo įvardiję 8 proc. mažiau gyventojų. Vienuolika procentinių punktų pagerėjo gyventojų informuotumas apie tai, kad užsikrėtusi ŽIV moteris gali perduoti ŽIV per pieną žindydama kūdikį — atitinkamai nuo 54 proc. iki 65 proc. Apie perinatalinį ŽIV perdavimą moterys informuotos šiek tiek (3 proc. punktais) geriau nei vyrai.

Devyniais procentiniais punktais pagerėjo gyventojų žinios apie tai, kad žmonės gali apsisaugoti nuo ŽIV, kiekvienų lytinių santykių metu naudodami prezervatyvą.

Šešiais procentiniais punktais padaugėjo žinančių, kad iš pažiūros sveikai atrodantis žmogus gali būti užsikrėtęs ŽIV (pakilo nuo 80 proc. iki 86 proc.).

Apklausa parodė, kad kas antras Lietuvos gyventojas tvirtai žino, jog ŽIV neplinta per vabzdžių įgėlimus. Kita dalis mano priešingai, abejoja arba neatsakė. Taip pat penkiais procentiniais punktais pagerėjo gyventojų žinios (nuo 63 proc. iki 68 proc.), kad užsikrėsti ŽIV negalima valgant kartu maistą su užsikrėtusiu ŽIV žmogumi. Tačiau vis dar 3 iš dešimties mano, jog ŽIV šiuo būdu plinta. Likusieji abejoja.

Geriau apie ŽIV plitimo būdus yra informuoti aukštąjį išsilavinimą turintys, 30-49 metų amžiaus žmonės, gyvenantys didmiesčiuose. Reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa atlikta 2018 metų sausį. Apklausoje dalyvavo 1001 respondentas. Tyrimo rezultatai atspindi 15-74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų nuomonę.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje registruota 25-44 metų amžiaus grupėje; 6 iš dešimties visų registruotų ŽIV asmenų Lietuvoje ŽIV užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą.

Tai, kad ŽIV infekcija pastaruosius porą metų vėl sparčiau pradėjo plisti tarp narkotikus vartojančių asmenų, rodo, jog narkomanijos prevencijos intervencijos šalyje yra nepakankamos. 

Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV)
© Sputnik /
Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV)
14
Tegai:
ŽIV, apklausa, Lietuva
Temos:
Medicina ir sveikata (226)
Dar šia tema
Lietuvoje leidžiama anonimiškai atlikti greituosius ŽIV testus
Vyriausybė užkerta kelią ŽIV gydymo ankstyvoje stadijoje projektui
Pasirūpink savo sveikata — atlik nemokamą ŽIV ir hepatito testą