Misija Sibiras 2017 dalyviai, archyvinė nuotrauka

Neapykanta Rusijai yra svarbesnė: Vilnius sukėlė grėsmę "Misijai Sibiras"

282
(atnaujinta 11:39 2018.07.06)
Kaip rašo RuBaltic.ru, respublikos valdžia savo elgesiu pasiekė tai, kad iškilo klausimas dėl jaunų lietuvių kelionių į jų protėvių laidojimo vietas Sibire

VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Vilniaus politika, susijusi su sovietų karių kapavietėmis Lietuvos teritorijoje, kelia pavojų projekto "Misija Sibiras" ateičiai, praneša RuBaltic.ru.

Projektą 2000 metais pasiūlė Lietuvos jaunimo organizacijos, ir jį teigiamai įvertino Lietuvos užsienio reikalų ministerija, kuri susitarė su kolegomis iš Rusijos apie kasmetinius jaunų lietuvių apsilankymus į ištremtų lietuvių laidojimo vietas Sibire.

Kaip pabrėžiama leidinyje, šiandien Užsienio reikalų ministerija negali pradėti panašaus į "Misija Sibiras" projekto.

Проект Миссия Сибирь – 2017
© Photo : misijasibiras
"Misija Sibiras 2017"

"Pirma, kas iš Smolensko aikštės įsileis Vilniaus atstovus po to, ką sako dabartinis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius (ir tęsia savo kalbas) apie Rusiją?" — praneša RuBaltic.ru.

Antra projekto žlugimo priežastimi leidinys laiko Lietuvos poziciją — "pateikti save kaip nekaltą auką, kuriai visi skolingi, atsisėsti Rusijai ant kaklo ir priversti ją mokėti ir gailėtis". Be to, dabartinė Lietuvos vadovybė iš viso galėjo nepritarti idėjai kasmet siųsti jaunus lietuvius į Rusiją, nes jie gali "grįžti namo kaip paruošti Kremliaus agentai, kuriuos užkrėtė "minkštoji Sibiro galia"". 

"Nepaisant tragiškų priežasčių, dėl kurių Lietuvos jaunimas kasmet važiuodavo į Sibirą, lietuviškas projektas buvo teigiamai vertinamas ir Lietuvoje, ir Rusijoje. "Misija Sibiras" įveikė tautos išsiskyrimą: šventas tikslas rūpintis protėvių kapais ir išsaugoti jų atminimą suartino lietuvius ir rusus bendru žmonijos pagrindu", — rašo leidinys.

"Misija Sibiras" projekto dėka buvo aptariamas Rusijos ir Lietuvos tarpvyriausybinis susitarimas dėl karių bei represijų civilių aukų laidojimo vietų globos. Tačiau Lietuva užšaldė visas derybas.

Respublikos valdžia visais būdais neleidžia rūpintis Raudonosios armijos karių kapais. Taigi, Kultūros paveldo departamentas pareikalavo, kad Lietuvos karo istorijos asociacija "Pamiršti kareiviai" nugriautų paminklus ant Rusijos imperijos ir Raudonosios armijos kareivių kapų Vilniuje, Antakalnio kapinėse. Organizacijai skirta bauda už tai, kad tariamai palaikai buvo perlaidoti, nesudernus su valdžios institucijomis, tačiau įstatymas dėl perlaidojimo Lietuvoje buvo priimtas prieš dvejus metus, o incidentas įvyko prieš penkerius metus.

Проект Миссия Сибирь 2017
© Photo : misijasibiras
"Misija Sibiras 2017" dalyviai Rusijoje

Palangoje buvo pasiūlyta iškasti kapus, kur buvo palaidoti Raudonosios armijos kariai, ir perkelti jų palaikus iš centro į miesto pakraštį. Praėjusių metų rudenį Biržų rajono savivaldybė prie paminklų pastatė "aiškinamąsias lenteles", ant kurių užrašyta, kad "ideologiniai sovietinio laikotarpio įrašai neatitinka istorinės tiesos". Be to, Klaipėdoje kelis kartus buvo niekinamas paminklas Raudonosios armijos kareiviams.

Lietuvos valdžia bando pateikti rūpinimąsi Raudonosios armijos karių kapais kaip peiktiną ir teistiną dalyką, rašo RuBaltic.ru.

Lietuvos Seimo atstovai rengia įstatymo projektą "Dėl komunizmo propagandos ir kitų totalitarinių režimų viešose vietose draudimo", kurio auka gali tapti sovietiniai paminklai. Paskutiniame metiniame pranešime Lietuvos valstybės saugumo departamentas teigė, kad karių kapų priežiūra ir memorialų atkūrimas yra "Lietuvos įtraukimas į Rusijos geopolitinę erdvę".

Kaip pabrėžia leidinys, oficialus Vilnius neleidžia Maskvai pasirūpinti kapais Lietuvos teritorijoje, nes pagal naujas taisykles, bet koks užsienio kultūros paveldo objektų finansavimas gali būti atliekamas tik per objekto valdytoją — savivaldybę. Tačiau pagal Rusijos Federacijos įstatymus biudžeto lėšos negali būti perduotos kitoms valstybėms ir jų savivaldos institucijoms.

"Šiuo metu kyla abejonių dėl Lietuvos tautai svarbios akcijos ateities. Ir Lietuvos piliečiai dėl to gali kaltinti tik savo valdovus, kurių neapykanta Rusijai pasirodė esanti svarbesnė už istorinės atminties išsaugojimą, protėvių kapų priežiūrą, kartų ryšį ir naujųjų kartų lietuvių patriotinį ugdymą", — rašo leidinys.

Šiemet į "Misija Sibiras" ekspediciją pirmą kartą turėjo važiuoti dvi komandos. Tačiau dėl Lietuvos valdžios institucijų veiksmų Rusija nustojo išduoti vizas projekte dalyvaujantiems lietuviams, nurodydama, kad tai yra priverstinė priemonė.

Rusijos ambasada respublikoje, komentuodama projekto sustabdymą, pabrėžė, kad pastaruoju metu Vilniaus valdžios institucijos imasi veiksmų, kurių tikslas yra trukdyti panašiomis pastangomis apsaugoti sovietų karių laidojimo vietas valstybės teritorijoje.

282
Tegai:
Misija Sibiras, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvos URM tikisi, kad Rusija pakeis savo sprendimą dėl "Misijos Sibiras"
Rusija daugiau neišduoda vizų lietuviams pagal projektą "Misija Sibiras"
Prasidėjo atranka į ekspediciją "Misija Sibiras"
Fotofaktas: prezidentė papusryčiavo su "Misija Sibiras" dalyviais
"Misija Sibiras" atvirkščiai: Rusijos studentai prižiūrės karių kapines
Bikinis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 5-osios šventės

(atnaujinta 19:15 2020.07.03)
Liepos pirmasis sekmadienis Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena, šiemet taip liepos 5-oji, ir būtent šią dieną prieš daug metu pasaulyje pasirodė pirmaisi bikinis

Liepos 5 yra 186-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (šiemet, keliamaisiais metais — 187-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 179 dienos.

2017 metais Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme liepos pirmasis sekmadienis paskelbtas Globėjų diena. Šiemet globėjams skirta visa savaitė — nuo birželio 29 dienos iki liepos 5 dienos.

Šiuo metu Lietuvoje vaikus globoja 3 839 šeimos, ir jose auga 4 936 vaikai.  

Katalikai šią dieną mini Šv. Antaną Mariją Zakarijų (1502–1539). Kunigas, rūpestingos ir turtingos motinos našlės pastangomis mokėsi, studijavo mediciną Paduvoje. Grįžęs ėmė laisvalaikiu mokyti vargšus paauglius tikėjimo. Dirbo negailėdamas savęs ir išsekęs anksti mirė.

Istorijoje ši diena pasižymėjo bikinio atsiradimu. Šią dieną 1946 metais Paryžiuje buvo pristatytas pirmas bikinis.

Liepos 5 dieną vardadienius mini Antanas, Butginas, Mantmilė, Karolina, Filomena.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Lietuvos vėliava, archyvinė nuotrauka

Priminimas: Valstybės dieną būtina iškelti Trispalvę

(atnaujinta 20:29 2020.07.04)
Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 6-ąją būtinai reikia iškelti Lietuvos vėliavą prie savo namų.

Svarbu nepamiršti, kad valstybės vėliava turi būti keliama laikantis Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos, kurią reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 metų gruodžio 24 dienos nutarimas "Dėl Lietuvos Respublikos vėliavos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo". Šiuose norminiuose teisės aktuose yra detaliai reglamentuoti Lietuvos valstybės vėliavos naudojimo principai, nurodytos jos iškėlimo vietos ir progos, pateiktas valstybės švenčių ir kitų įsimintinų dienų sąrašas.

Vadovaujantis minėtu valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo straipsniais, Liepos 6-ąją Lietuvos valstybės dieną keliama prie, virš ar ant valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, pastatų, taip pat gyvenamųjų namų. Atkreiptinas dėmesys, kad laikantis nustatytos tvarkos, Lietuvos valstybės vėliava iškeliama 07:00 valandą ir nuleidžiama 22:00 valandą.

Įsimintina, kad už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.

Kur Vilniuje švęsti Liepos 6-ąją? Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiai — 2020 >>

Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo nustatytos tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų (per metus pakartotinai padarytas tokio pobūdžio nusižengimas — baudą nuo 12 iki 16 eurų ir baudą valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims — nuo 10 iki 16 eurų (pakartotinai padarytas nusižengimas — baudą nuo 16 iki 30 eurų).

Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio, Lietuvos valstybės istorinė vėliava — 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio. Lietuvos valstybės vėliavos ir Lietuvos valstybės istorinės vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Kai trispalvė iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje — žalia, kairėje — raudona.

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Valstybės diena, Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, vėliava