Pagerbtos romų genocido aukos

Pagerbtos romų genocido aukos

34
(atnaujinta 13:41 2018.08.03)
Vakar kartu su gedinčia Lietuvos romų bendruomene žuvusiųjų atminimą Panerių memoriale pagerbė ir Kultūros ministerijos atstovai

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. Rugpjūčio 2-ąją visame pasaulyje minima Romų genocido (holokausto) aukų atminimo diena, praneša Kultūros ministerija.

Vakar kartu su gedinčia Lietuvos romų bendruomene žuvusiųjų atminimą Panerių memoriale pagerbė ir Kultūros ministerijos atstovai.

1944 metų rugpjūčio 2 dieną Aušvico koncentracijos ir mirties stovykloje beveik trys tūkstančiai romų tautybės žmonių buvo numarinti dujų kamerose. Skaičiuojama, kad nacių okupacijos metais Lietuvoje žuvo kas trečias Lietuvos romas.  

Romai į Lietuvą, kaip į didelių laisvių valstybę, atvyko penkiolikto amžiaus viduryje. Nepriklausomybę atkūrusioje valstybėje 1918–1940 metais jie buvo visateisiai šalies piliečiai.

Šios bendruomenės, kaip ir visų kitų Lietuvos tautinių bendrijų, kultūrinis palikimas ir veikla yra neatsiejama mūsų kultūros dalis. Šalyje šiuo metu gyvena tik apie 2 tūkst. romų tautybės žmonių, bet jų veikla pastebima ir išsiskirianti kultūriniame gyvenime.

Romų muzikinę kūrybą populiarina Vilniaus rajone, Panevėžyje, Kaune susibūrę romų muzikos ir šokių kolektyvai, kasmet Šiauliuose vyksta romų jaunimo muzikos konkursas-festivalis "Tambūrinas". Balandžio 8 d. Lietuvoje švenčiama Tarptautinė romų diena. Jos metu vyksta įvairūs renginiai, koncertai, kuriuose kartu su romų kolektyvais koncertuoja ir žymūs Lietuvos atlikėjai.

Vakar Vilniaus Rotušėje pristatyta specialiai Romų genocido (holokausto) aukų atminimo dienai sukurta pjesė "SAMUDARIPEN. Mergaitė iš vagono". Kartu su populiariais Lietuvos meno pasaulio atstovais joje dalyvauja romų ansamblis "Sare Roma".

Šiuo metu yra įgyvendinamas Romų integracijos į Lietuvos visuomenę 2015–2020 metų veiksmų planas, kurio vieni iš svarbiausių uždavinių – skatinti tarpkultūrinį dialogą, didinti romų kultūros atvirumą ir visuomenės toleranciją.

Šalyje veikia 8 romų organizacijos, kurios rūpinasi romų bendruomenės socialiniais ir kultūriniais poreikiais, palaiko ryšius su kitų šalių romų organizacijomis, vykdo tarptautinius projektus ar dalyvauja juose.

Nuo 2014 metų Romų visuomenės centras koordinuoja Europos Tarybos ir Europos Komisijos programos ROMED įgyvendinimą Lietuvoje – rengiami romų tautybės kultūros tarpininkai, galintys tarpininkauti tarp romų bendruomenės ir valstybės institucijų. Romų visuomenės centras yra aktyvus Žmogaus teisių koalicijos narys, dalyvauja tarptautiniame judėjime "Youth in Action", yra Europos tinklo prieš rasizmą (ENAR) narys.

34
Tegai:
Holokaustas, Lietuva
Sunkvežimių eilė

Baltarusijos į Lietuvą negali patekti daugiau nei 700 sunkvežimių

(atnaujinta 14:27 2020.07.12)
Daugiausia sunkiųjų transporto priemonių sukaupta patikrinimo punkte "Kamenny Log" (greta Medininkų)

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Lietuvoje, pasienyje su Baltarusija sekmadienį susikaupė sunkvežimių eilės. Tai praneša Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Nuo 14:00 val. daugiau nei 730 sunkiasvorių transporto priemonių laukia įvažiavimo į Lietuvą.

Daugiausia sunkvežimių susikaupė patikrinimo punkte "Kamenny Log" (greta Medininkų), kur yra daugiau nei 360 automobilių. "Beniakonys" (Šalčininkai) eilėje laukia daugiau nei 160 sunkvežimių, o Raigardo (Privalka) — daugiau nei 210.

Lenkijos, Ukrainos kryptimis nėra eilių. Daugiau nei 50 sunkiasvorių sunkvežimių tikisi patekti į Latviją iš Baltarusijos. Jie yra elektroninės eilių sistemos laukimo zonoje priešais "Grigorovščina" ir "Urbany" kontrolinius punktus.

Tradiciškai eilės Lietuvos-Baltarusijos kryptimi susirenka savaitgaliais ir švenčių dienomis. Sudėtinga situacija pasienyje taip pat susiklosto, jei iš Lietuvos pusės yra kokių nors techninių gedimų. Ši atkarpa laikoma judriausia.

Tegai:
eilės, sunkvežimis, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Tamašunienė parodė diplomatams, kaip saugoma ES išorės siena
VSAT moderniomis priemonėmis kontroliuos dar 25 km sienos su Rusija
Vežimėlis oro uoste

Lietuvos oro usotai papasakojo kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu

(atnaujinta 11:59 2020.07.12)
Keliaujantiesiems visuomet patariama turėti savo ir kartu keliaujančių vaikų dokumentų kopijas arba saugoti jas el. pašto dėžutėje

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik.  Apie tai, kokiais dokumentais būtina pasirūpinti prieš kelionę ir kaip užtikrinti sklandžią vaikų keliavimo patirtį, dalinasi Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.

Pastaruoju metu dažniausiai keleivių užduodamas klausimas, ruošiantis kelionei su vaikais, susijęs su būtinaisiais dokumentais. Petraitienė priminė, kad skrydį planuojančiam nepilnamečiui pirmiausiai būtina turėti galiojantį asmens dokumentą: asmens tapatybės kortelę arba pasą. Vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas.

"Reikia priminti, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Turkijoje ar Egipte, asmens tapatybės kortelė negalioja, ten būtinas pasas. Prieš kelionę privalu  pasitikrinti, koks konkrečiai dokumentas priimamas atitinkamoje šalyje. Be to, neužmirškite, jog vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką, o kai kuriose ne ES šalyse reikalaujama, jog asmens dokumentas galiotų bent 12 mėn., tad jau planuojant kelionę lėktuvu, atkreipkite dėmesį ir į dokumentų galiojimo datą", — patarė ji.

Keliaujantiesiems visuomet patariama turėti savo ir kartu keliaujančių vaikų dokumentų kopijas arba saugoti jas el. pašto dėžutėje. Tai, pasak Petraitienės, išties pagelbėtų kelionėje netikėtai dokumentus praradus.

Tėveliams skrendant su įvaikintu vaiku, pareigūnai gali paprašyti pateikti įvaikinimo dokumentus, tad jų originalais ar kopijomis reikėtų pasirūpinti iš anksto.   

Skrendantiems savarankiškai arba su lydinčiu asmeniu

Prasidėjus vasaros atostogoms, dažnai sulaukiama klausimų apie galimybes nepilnamečiams keliauti savarankiškai. Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė patarė tokiais atvejais pirmiausia išsiaiškinti oro bendrovės taisykles: nuo kokio amžiaus vaikams jau leidžiama skristi vieniems ir ar yra teikiamos palydos paslaugos.

Kai kurios aviakompanijos siūlo pasinaudoti nepilnamečių palydos paslauga. Tai yra, sumokėję mokestį, tėvai prieš skrydį patiki vaiką aviakompanijos darbuotojams. Darbuotojai rūpinasi juo oro uoste bei kelionės metu, o po išlaipinimo perduoda pasitinkančiam žmogui. Tokiais atvejais reikia tiksliai žinoti, kas pasitiks vaiką atvykimo vietoje ir pasitinkantis žmogus turi pateikti asmens tapatybę įrodančius dokumentus oro uoste nepilnamečio palydą vykdančiam darbuotojui.

Kertant valstybės sieną, svarbu žinoti, kad nepilnamečiui savarankiškai vykstant į  Šengeno erdvei priklausančias valstybes būtina turėti tik galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Tačiau jei vaikas skrenda vienas į kitas šalis, reikia notaro patvirtinto vieno iš tėvų arba abiejų tėvų leidimo.

Priminta, kad jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas vyksta, pavarde, Lietuvos pasienio pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimą. Vykstant į šalį, kurioje reikia vizų, tėvai privalo gauti vizą ir vaikui, nepriklausomai nuo jo amžiaus.

Šalies oro uostuose — pagalba keliaujantiems su mažamečiais

Petraitienė priminė tėveliams, kurie į kelionę lėktuvu su vaikais ruošiasi pirmą kartą, jog Vilniaus ir Kauno oro uostai turi mažamečiams skirtus gultukus ir vežimėlius.

"Vilniaus oro uosto laipinimo galerijose, kitaip vadinamose "rankovėse", galima naudotis oro uosto vaikiškais vežimėliais. Tai itin patogu, kai išlipus iš lėktuvo norima nuvažiuoti pasiimti savo bagažo. Be to, Vilniaus ir Kauno oro uosto terminale, praėję aviacijos saugumo patikrą, keliaujantieji su vaikais gali naudotis vežimėliais, skirtais naudoti viduje – tai itin praverčia, kai vaikas nori miego arba netikėtai atidedamas skrydis", — sakė Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė.

Visuose šalies oro uostuose aviacijos saugumo patikros postuose taip pat galima pasinaudoti specialiomis kėdutėmis ir gultais kūdikiams, padedančiais vienu metu pasirūpinti ir kūdikiu, ir būtinomis keliavimo procedūromis. Taip pat visuose oro uostuose įrengti patogūs kūdikių maitinimo kambariai, yra žaidimų ir spalvinimui skirtų zonų, kad netektų nuobodžiauti prieš skrydį.

Tegai:
kelionės šeimoms su vaikais, vaikai, Lietuvos oro uostai