Šuo, archyvinė nuotrauka

"Atsargiai, piktas šuo": kaip Lietuvoje saugomi sovietinių karių kapai

73
(atnaujinta 17:01 2018.08.07)
Kaimo namo savininkas, kuris gyvena netolėse nuo sovietų karių palaidojimo vietos Kražiuose, sugalvojo pririšti savo šunį pačiame memoriale, papasakojo kraštotyrininkas Aleksandras Ržavinas

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Rygos kraštotyrininkas Aleksandras Ržavinas atrado nuostabų vaizdą prie sovietų karių kapo Lietuvoje, Kražių miestelyje: tiesiai prie paminklo pririštas šuo, kuris, greičiausiai, saugo kaimynystėje esantį namą, ir netgi stovi lentelė "Atsargiai, piktas šuo!", — rašo Sputnik Latvija.

Apie neįprastą radinį Ržavinas pasakojo Facebook ir paskelbė vaizdo įrašą, kuriame jis užfiksavo vaizdą.

Pasak kraštotyrininko, tokiu būdu kaimyninio namo savininkas nusprendė apsaugoti savo kiemą iš tos pusės, kuri yra greta memorialo.

"Žinoma, kad nereiktų statyti tvoros", — ironizuoja Ržavinas.

Kraštotyrininkas pastebėjo ir teigiamą momentą — mažai tikėtina, kad vandalai norės įsilaužti į tokias kapines.

"Tik ką apie tokią "apsaugą" pasakys palaidotų kareivių artimieji? Taip pat įdomu, ką Rusijos ambasada Lietuvoje ir Rusijos užsienio reikalų ministerija apie tai galvoja. Ir ką lietuviai pasakytų, jei kas nors ant lietuviškų memorialų Rusijoje pririšinėtų šunis?" — domėjosi Aleksandras Ržavinas.

Tinklalapyje "Sovietų karių laidojimo vietos Lietuvos Respublikoje" paskelbta, kad Kražiuose palaidoti 1944 metais žuvę 302 kariai. 88 vardai iš jų yra žinomi.

Sovietų kariuomenės paminklų apsaugą Lietuva apsunkina tuo, kad Lietuvoje ir Rusijoje nėra tarpvyriausybinio susitarimo, kuris nustatytų tokių kapaviečių statusą Lietuvos teritorijoje.

Tarybų Sąjungos karių, žuvusių Lietuvos teritorijoje1941-1945 metais, laidojimo vietos yra daugiau nei dvidešimt šalies miestų ir gyvenviečių. Iš viso čia palaidota daugiau nei 80 tūkstančių tarybinių karių, kurie paaukojo savo gyvybę kovoje su fašizmu.

73
Tegai:
sovietų karių kapai, Lietuva
Dar šia tema
Udalcovas: Rusija pasirengusi atsakyti Lietuvai apie paminklus
Lietuvos rusų sąjunga kritikuoja valdžią dėl rusų karių paminklinių akmenų
Niekas nepamirštas: Vilniaus gatvėmis žygiavo "Nemirtingasis pulkas"
Bikinis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 5-osios šventės

(atnaujinta 19:15 2020.07.03)
Liepos pirmasis sekmadienis Lietuvoje paskelbtas Globėjų diena, šiemet taip liepos 5-oji, ir būtent šią dieną prieš daug metu pasaulyje pasirodė pirmaisi bikinis

Liepos 5 yra 186-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (šiemet, keliamaisiais metais — 187-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 179 dienos.

2017 metais Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatyme liepos pirmasis sekmadienis paskelbtas Globėjų diena. Šiemet globėjams skirta visa savaitė — nuo birželio 29 dienos iki liepos 5 dienos.

Šiuo metu Lietuvoje vaikus globoja 3 839 šeimos, ir jose auga 4 936 vaikai.  

Katalikai šią dieną mini Šv. Antaną Mariją Zakarijų (1502–1539). Kunigas, rūpestingos ir turtingos motinos našlės pastangomis mokėsi, studijavo mediciną Paduvoje. Grįžęs ėmė laisvalaikiu mokyti vargšus paauglius tikėjimo. Dirbo negailėdamas savęs ir išsekęs anksti mirė.

Istorijoje ši diena pasižymėjo bikinio atsiradimu. Šią dieną 1946 metais Paryžiuje buvo pristatytas pirmas bikinis.

Liepos 5 dieną vardadienius mini Antanas, Butginas, Mantmilė, Karolina, Filomena.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Lietuvos vėliava, archyvinė nuotrauka

Priminimas: Valstybės dieną būtina iškelti Trispalvę

(atnaujinta 20:29 2020.07.04)
Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Liepos 6-ąją būtinai reikia iškelti Lietuvos vėliavą prie savo namų.

Svarbu nepamiršti, kad valstybės vėliava turi būti keliama laikantis Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos, kurią reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 metų gruodžio 24 dienos nutarimas "Dėl Lietuvos Respublikos vėliavos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo". Šiuose norminiuose teisės aktuose yra detaliai reglamentuoti Lietuvos valstybės vėliavos naudojimo principai, nurodytos jos iškėlimo vietos ir progos, pateiktas valstybės švenčių ir kitų įsimintinų dienų sąrašas.

Vadovaujantis minėtu valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo straipsniais, Liepos 6-ąją Lietuvos valstybės dieną keliama prie, virš ar ant valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų, kitų įstaigų, įmonių ir organizacijų, nesvarbu, kokia jų nuosavybės forma, pastatų, taip pat gyvenamųjų namų. Atkreiptinas dėmesys, kad laikantis nustatytos tvarkos, Lietuvos valstybės vėliava iškeliama 07:00 valandą ir nuleidžiama 22:00 valandą.

Įsimintina, kad už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.

Kur Vilniuje švęsti Liepos 6-ąją? Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos renginiai — 2020 >>

Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo nustatytos tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą juridinių asmenų, išskyrus valstybės ir savivaldybių institucijas ir įstaigas, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, gyvenamųjų namų savininkams arba už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą atsakingiems asmenims nuo 10 iki 12 eurų (per metus pakartotinai padarytas tokio pobūdžio nusižengimas — baudą nuo 12 iki 16 eurų ir baudą valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims — nuo 10 iki 16 eurų (pakartotinai padarytas nusižengimas — baudą nuo 16 iki 30 eurų).

Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio, Lietuvos valstybės istorinė vėliava — 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio. Lietuvos valstybės vėliavos ir Lietuvos valstybės istorinės vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5. Kai trispalvė iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje — žalia, kairėje — raudona.

Mindaugo karūnavimo diena
© Sputnik /
Mindaugo karūnavimo diena
Tegai:
Valstybės diena, Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena, vėliava