Yandex Taxi, archyvinė nuotrauka

Estija ir Latvija nesidomėjo "Yandex.Taxi", kol Lietuva nepriminė apie grėsmę

64
(atnaujinta 22:48 2018.08.11)
Latvijos ir Estijos kibernetinio saugumo ekspertai "Yandex.Taxi" veikla susidomėjo tik po Lietuvoje atlikto tyrimo

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Po kibernetinio saugumo ekspertų perspėjimų, Lietuvos duomenų apsaugos inspekcija kreipėsi į kolegas Nyderlanduose, Latvijoje, Estijoje ir Suomijoje, prašydama informacijos apie tai, kaip "Yandex.Taxi" tvarko klientų asmeninius duomenis, teigiama LRT reportaže.

Tuo metu Latvijos ir Estijos kibernetinio saugumo ekspertai susidomėjo "Yandex.Taxi" veikla tik po Lietuvoje atliktų tyrimų, tačiau ir po to estai tik ragina vartotojus atidžiai sekti, kokias programėles naudoja.

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Raimondas Andrijauskas teigia, kad estų duomenų saugumu besirūpinantys pareigūnai atsakė jokių pažeidimų nenustatę. "Yandex.Taxi" programėlė Estijoje ir Latvijoje populiaresnė nei Lietuvoje. Neoficialiai, daugiau nei tris mėnesius veikianti "Yandex" Taline jau aplenkė taip pat pavėžėjimo paslaugas teikiančią "Uber" ir atsilieka tik nuo estų įmonės "Taxify". Rygoje "Yandex.Taxi" veikia jau kone pusmetį. Tyrimus, kur keliauja vartotojų duomenys, latvių kibernetinio saugumo ekspertai pradėjo tik po lietuvių įspėjimų. 

Vilniuje per dvi savaites "Yandex.Taxi" darbo paslauga sudomino keliasdešimt tūkstančių vartotojų. Lietuvos saugumo ekspertai nuolat primena nenaudoti šios programėlės, nes "ji reguliariai jungiasi prie serverių Rusijoje, ir gali kaupti kone visus kliento išmaniajame telefone esančius duomenis, o jie gali patekti ir į Maskvos rankas".  

"Didžiausią pagrindą tyrimui galėtų sudaryti informacija, kad programėlė veikia asmeniui nežinant, t.y. veikia "backgroundiniu" (foniniu — Sputnik) režimu, tai reiškia, kad nežinant jungiasi prie tam tikrų serverių ir perduoda duomenis. Natūralu, kad asmenys apie tai nežino. Tai įžvelgiame kaip galimą pažeidimą", — sako Andrijauskas.

Lietuvoje iškilo skandalas dėl "Yandex.Taxi", kai Seimo narys, koservatorius Audronius Ažubalis pareiškė, kad servisas gali sukelti grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui. Pasak jo, programėlė gali rinkti asmens duomenis, kuriuos Rusija gali panaudoti "hibridiniame kare" prieš Lietuvą.

Po to Vilniaus meras Remigijus Šimašius paprašė Lietuvos konkurencijos tarybos ištirti "Yandex.Taxi" reklamą ir bent jau laikinai ją uždrausti. Administracija teigia, kad bendrovė reklamuoja savo paslaugas įvairiais būdais, bet tariamai dar nepateikė miesto administracijai prašymo išduoti leidimą keleivių vežimui automobiliu.

Kaip sakė "Sputnik Lietuva" bendrovės atstovai "Yandex.Taxi" pagal "Lietuvos telekomunikacijų įstatymą" yra informacinė paslauga užsisakyti kelionę internetu, todėl paraiškai nereikia specialių licencijų, nes užsakymus vykdo vietiniai oficialūs vežėjai.

64
Tegai:
Yandex.Taxi, Latvija, Estija
Dar šia tema
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras ragina nenaudoti "Yandex.Taxi"
Estija, priešingai nei Lietuva, ramiai vertina "Yandex.Taxi"
Lietuvoje saugumo pareigūnams patarta nenaudoti "Yandex.Taxi"