Laikrodis, archyvinė nuotrauka.

Rudenį paaiškės, ar ES atsisakys laikrodžių sukiojimo

67
(atnaujinta 11:00 2018.08.20)
Rudenį paaiškės, ar dauguma europiečių bei specialistų norėtų, kad Europos Sąjunga atsisakytų laikrodžių sukiojimo

VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Šią savaitę Europos komisija baigė  konsultacijas su ES valstybėmis dėl laiko sukiojimo dukart per metus ir rezultatus žada skelbti rudenį, skelbia LRT.

Tuomet ir paaiškės, ar dauguma europiečių bei specialistų norėtų, kad Europos Sąjunga atsisakytų laikrodžių sukiojimo. Norint pakeisti nusistovėjusią tvarką reikėtų daugumos valstybės narių balsų.

Valanda į priekį, valanda atgal – taip laikrodžius Lietuvoje sukiojame jau 15 metų. 3 dešimtmečius laikrodininku dirbantis Vismantas Laurinavičius pastebi, kad dėl tokių sukiojimų prietaisai dažnai genda, o nuostoliai gali atsieiti mažiausiai nuo 30 eurų.

Atsižvelgdama į Europos Parlamento, Lietuvos ir Suomijos prašymus, Europos Komisija klausė gyventojų, ar jie norėtų, kad bendrija atsisakytų laiko sukiojimo. Ilgiau nei mėnesį atlikta internetinė apklausa sulaukė didelio susidomėjimo – į apklausą įsitraukė daugiau nei 4,5 mln. dalyvių iš visos ES.

Jeigu bendrija nuspręstų laikrodžių nesukti, visoje ES skirtųsi tik laiko juostos. Skirtingas laiko keitimas bendrai rinkai būtų žalingas dėl didesnių sienos kirtimo kainų, nepatogumų keliaujant, mažesnio darbuotojų produktyvumo.

Jei laiko keitimo būtų atsisakyta, Lietuva norėtų, kad pirmenybė būtų teikiama nuolatiniam vasaros laikui.

Lietuvoje vasaros laikas pradėtas taikyti 1981-1989 metais. Jis buvo panaikintas 2000 metais, tačiau nuo 2003-iųjų sausio 1 dienos vėl buvo įvestas antrosios laiko juostos laikas, taikant vasaros laiką.

Vasaros laikas kasmet įvedamas daugumoje Europos ir Šiaurės Amerikos šalių. Šios tvarkos šalininkai sako, kad ilgesni šviesūs vasaros vakarai leidžia sutaupyti energijos, skatina žmones būti lauke, mažina eismo nelaimių, nusikalstamumo riziką.

Kritikai teigia, kad kasmetinis ritualas erzina žmones, galimi trumpalaikiai sveikatos sutrikimai, jie pasigenda akivaizdžių ekonominės naudos įrodymų.

Lietuva EK ir ES narėms yra išsiuntusi raštą su savo pozicija dėl laiko kaitaliojimo į vasaros ir žiemos laiką peržiūros reikalingumo. Šis klausimas jau ne kartą buvo keltas ir ES transporto, infrastruktūros bei komunikacijų tarybose. Šią temą susitikimuose su kitų ES valstybių vyriausybių vadovais ir aukšto rango ES pareigūnais ne kartą kėlė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

67
Tegai:
laiko sukiojimas, laikas, Europos Sąjunga, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva siūlo sustabdyti laikrodžio rodykles