Numatomas CŽV kalėjimas

Lietuva atmetė idėją apskųsti EŽTT sprendimą dėl slapto CŽV kalėjimo

25
(atnaujinta 11:47 2018.08.23)
Pasak Lietuvos vyriausybės atstovo Strasbūro teisme, Vilnius neturi "teisinių kriterijų" JAV slapto kalėjimo bylos apeliacijai

VILNIUS, rugpjūčio 23 — Sputnik. Lietuvos Vyriausybė nusprendė neteikti apeliacinio skundo dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo, kad Lietuvoje veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas.

Apie tai praneša Lenkijos portalas TVN24 su nuoroda į Vyriausybės atstovės teisme Karolinos Bubnytės-Širmenės pareiškimus.

Pasak jos, nuspręsta, kad šį sprendimą skųsti Didžiajai kolegijai netikslinga, nes tam nėra teisinių kriterijų.

Bubnytė-Širmenė pabrėžė, kad nors Lietuvai kelia abejonių Strasbūro teismo taikytas įrodymų vertinimo standartas, tai negali būti skundo pagrindas.

CŽV kalėjimas Lietuvoje

Pavasarį Strasbūro teismas oficialiai pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo kankinami kaliniai. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis. Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaydah skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Po to Bubnytė-Širmenė pareiškė, kad teismo sprendimo įgyvendinimas yra praktiškai neįmanomas, nes "nėra įrodymų", kad Abu Zubaido egzistavo. Tuo tarpu, žiniasklaida praneša, kad dabar vyras yra Gvantanamo kalėjime.

Į skandalą atkreipė dėmesį JTO Žmogaus teisių komitetas ir rekomendavo Lietuvai imtis priemonių ištirti bylą. Organizacija pabrėžė, kad byla vis dar yra įslapinta, o ikiteisminis tyrimas nebaigtas, įtariamieji nerasti. Be to, JT atstovai susirūpino dėl informacijos, kad Lietuvos pareigūnai abejoja atitinkamo Europos žmogaus teisių teismo nuosprendžio privalomumu.

25
Dar šia tema
Politologas: Lietuva bijo JAV bausmės už duomenų apie CŽV kalėjimą atskleidimą
JT komitetas paragino Lietuvą visiškai išsklaidyti įtarimus dėl CŽV kalėjimo
Tylos įžadai užsitęsė: JT reikalauja, kad Lietuva atsakytų apie slaptą CŽV kalėjimą