Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu

Izraelio premjeras raginamas atremti Holokausto istorijos iškraipymą Lietuvoje

65
(atnaujinta 17:46 2018.08.23)
Kaip teigia istorikas Efraimas Zurofas, premjeras, greičiausiai, niekada negirdėjo apie Lietuvos "laisvės kovotoją" Adolfą Ramanauską-Vanagą, tačiau dėl planuojamo savo vizito jis turėtų susipažinti su šio žmogaus asmenybe ir dabartiniu pasakojimu apie jo "didvyriškumą"

VILNIUS, rugpjūčio 23 — Sputnik. Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu, lankydamasis Lietuvoje su oficialiu vizitu, turi atminti, kokie iškraipymai egzistuoja šioje Baltijos respublikoje su požiūriu į Holokausto istoriją, rašo Izraelio istorikas, Saimono Vizentalio centro Jeruzalės filialo vadovas Efraimas Zurofas savo straipsnyje leidiniui "The Jerusalem Post".

Tai pirmasis Izraelio ministro pirmininko vizitas į Lietuvą.

Kaip pabrėžia Zurofas, premjeras, greičiausiai, niekada negirdėjo apie Lietuvos "laisvės kovotoją" Adolfą Ramanauską-Vanagą, tačiau savo vizito išvakarėse jis turėtų susipažinti su šio žmogaus asmenybe ir dabartiniu pasakojimu apie jo "didvyriškumą", kad  "suprastų rimtus Holokausto iškraipymo mastus Baltijos šalyse, ypač Lietuvoje".

"O tada, tikiuosi, vieną kartą ir visiems laikams jis (premjeras – Sputnik) galės išreikšti akivaizdų Izraelio pasipriešinimą jų (Baltijos šalių valdininkų – Sputnik) nuolatiniams bandymams perrašyti Holokausto istoriją ir skatinti melagingus gandus apie nacių ir komunistų nusikaltimų lygiavertiškumą", - rašo istorikas.

Kaip primena Zurofas, Ramanauskas-Vanagas buvo vadinamųjų Lietuvos "partizanų" vadas – bet ne tų partizanų, tarp kurių buvo daug žydų ir kurie drąsiai kovojo su naciais per Antrąjį pasaulinį karą, o taip pat parėmė tik Baltijos šalių pasipriešinimą nacių okupacijai. Čia kalbama apie "partizanus", kurie atėjus Tarybų valdžiai nuėjo į miškus, kad kovotų su komunistais.

"Nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais Ramanauskas-Vanagas ir kai kurie iš jo bendrininkų – "miško broliai" – šlovinami už kovą su TSRS ir garbinami kaip nacionaliniai didvyriai. Iš pirmo žvilgsnio, tokia politika yra akivaizdi, bet problema yra ta, kad gana daug šių kovotojų su komunistais prieš jų antitarybinius išpuolius dalyvavo Holokausto nusikaltimuose. Tai faktas, kuris – bent teorijoje – turėjo automatiškai atmesti jų šlovinimą", - teigiama straipsnyje.

"Konkrečiai, Ramanauskas savo memuaruose rašo, kad per pirmąsias savaites po nacių okupacijos jis vadovavo  "baltaraištininkų" grupei (lietuviai, savo noru koloboravę su naciais), kurie persekiojo žydus Druskininkuose. Ir nors nėra tiesioginių įrodymų, kad žudė jis pats, tai, kad jis vadovavo nusikaltėlių grupei, kuri naikino  žydus, yra negarbinga ir tikrai yra priežastis, dėl kurios nereikėtų jam suteikti "nacionalinio herojaus" vardo", - primena Zurofas.

Pasak istoriko, pernai jis pristatė savo istorines išvadas susitikime su Seimo komisija, kuri šiuos metus paskelbė Ramanausko metais, tačiau jos buvo atmestos nedelsiant. Pasak Zurofo, tai buvo padaryta "be atidaus apsvarstymo, tarsi pats spėjimas, kad Ramanausko praeitis buvo  abejotinos moralės, jis buvo pasiryžęs didžiulei išdavystei".

Istorikas prisiminė  vieną jo knygų bendraautorę – rašytoją Rūtą Vanagaitę, kuri bandė iškelti teisėtus klausimus apie "miško brolio" praeitį. Dėl to visi jos darbai dingo iš Lietuvos knygynų.

Kaip pabrėžia Zurofas, visą šį laiką Izraelis niekaip nereagavo. Nei šalies ambasadorius, nei pareigūnai neprieštaravo daugybei pagyrimu, kurie išduodami Lietuvos "herojams", kurie buvo nacių bendrininkai ir dalyvavo Holokauste. Priešingai, Izraelio ambasadorius Vilniuje nusprendė Ramanausko skandalo fone aplankyti  "miško brolio" dukrą – Auksutę Ramanauskaitę-Skokauskienę, buvusią Seimo narę bei "dešiniųjų ultranacių ikoną". Ambasadorius jai padovanojo gėlių gimtadienio proga ir pareiškė, kad Izraelis nesutinka su jo tėvo kritika.

"Nepaisant to, kad Lietuvos vyriausybė metų metus atvirai užsiima Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto istorijos perrašymu, aktyviai skatina "dvigubo genocido" teoriją (iš nacių ir komunistų pusės) ir bandė sumenkinti arba paslėpti labai didelį vietinių kolaborantų vaidmenį Lietuvos žydų sunaikinimo ir kituose Holokausto nusikaltimuose, mūsų valdžia niekada neprotestavo ir nebandė sustabdyti šios pavojingos tendencijos...  Izraelio vadovybei atėjo laikas atlikti Holokausto atminties gynėjų vaidmenį", - apibendrina Zurofas.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkst. žydų, daugiau nei 90 procentų Lietuvos žydų bendruomenės buvo sunaikinta nacių okupacijos metu.

65
Tegai:
Izraelis, Lietuva, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
Dar šia tema
"Išėmė iš radarų": Vanagaitė papasakojo, kad ją Lietuvoje ignoruoja
ES piliečiai atskleidė "baisią tiesą apie holokaustą". Dėl to jie persekiojami
Politologas: Klaipėdos deputatas Titovas — žmogus, kenčiantis dėl tiesos
Bekmanas: Baltijos valstybės pasirengusios pakartoti karo nusikaltėlių veiksmus
Lietuvos antifašistai pagerbė "miško brolių" nužudytų rusų atmintį
Miškas, archyvinė nuotrauka

Birželio 7 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 12:39 2020.06.06)
Pirmoji dienos dalis palanki bendravimui. Šis laikas ypač palankus įvairiausiems klausimams aptarti: pasiekti abipusio supratimo nebus sunku

Žmonės, kurie pastaruoju metu dažnai ginčijasi, ras bendrą kalbą ir pamirš nesutarimus. Popietė bus šiek tiek sunkesnė. Apie save primins senos problemos, o norint jas išspręsti, teks atidėti kitus reikalus.

Avinas (03.21-04.20)

Nebijokite sunkumų. Šiandien jūs turite pakankamai energijos ir išradingumo, kad galėtumėte su jais susidoroti. Šiandien teks dažnai atitraukti dėmesį nuo svarbių reikalų, tačiau tai netrukdys pasiekti norimo rezultato. 

Tinkama diena imtis iniciatyvos, pradėti kažką naujo. 

Jautis (04.21-05.21) 

Pirmoji dienos pusė bus sėkminga. Šiuo metu daug kam gali pasisekti. Stenkitės neskubėti ir, jei įmanoma, laikykitės anksčiau sudaryto veiksmų plano. Tai padės išvengti daugybės klaidų, pasiekti tai, ko jau seniai siekėte. Tikėtini sėkmingi sandoriai ir pirkimai.

Antroji dienos pusė bus sunkesnė, ne visi Jautis galės išlaikyti ramybę ir optimizmą.

Dvyniai (05.22-06.21)

Jūs esate kupinas energijos, tačiau kartais pervertinate savo stipriąsias puses ir imatės užduočių, kurios dabar greičiausiai nebus įvykdytos. Kai kurie Dvyniai lengvai duoda pažadus, negalvodami apie tai, kaip sunku bus juos tesėti.

Vakare bus proga pradžiuginti artimą žmogų, padaryti jam malonią staigmeną.

Vėžys (06.22-07.22)

Šiandien dažniau nei įprastai nerimaujate dėl smulkmenų, tačiau stenkitės to nerodyti kitiems. Kartais emocinis stresas tampa per didelis; tokiais atvejais gali prireikti supratingų žmonių palaikymo.

Venkite perkrovų popietę, jos gali sukelti nemigą.

Liūtas (07.23-08.23)

Palanki diena imtis iniciatyvos versle. Žmonės, nuo kurių daug priklauso, tikrai bus jūsų pusėje. Galite aptarti planus ateičiai, bendradarbiavimo perspektyvas.

Neatmetami sėkmingi sutapimai, kurie leis ką nors pakeisti į gerąją pusę santykiuose su artimaisiais.

Mergelė (08.24-09.22)

Neskubėkite. Diena bus sėkminga, jei nepriimsite skubotų sprendimų. Tai nebus lengva, ypač ryte. 

Šiandien, deja, esate linkęs pasitikėti netinkamiems žmonėmis. Net seni pažįstami, apie kuriuos anksčiau buvote geros nuomonės, gali nuvilti.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Diena nėra pati lengviausia. Tačiau nepasiduokite, jei pakeliui atsiranda kliūčių, elkitės ryžtingai ir pasiekite savo tikslą.

Gali atsirasti naujų idėjų, netikėtų drąsų planų. Apie save primins seni draugai, bendravimas su jais bus malonus ir naudingas. 

Rotušės aikštė Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Skorpionas (10.23-11.21)

Palanki diena. Turėsite galimybę susidoroti su daugeliu sunkių užduočių, išspręsti svarbias klausimus.

Daugeliui Skorpionų intuicija padės susidoroti su asmeninėmis problemomis, apsispręsti dėl ateities planų. Dienos pabaigoje laukite gerų naujienų. 

Šaulys (11.22-12.21)

Galimi nesusipratimai, neatmetami nesutarimai namuose. Bet jei nepasiduosite provokacijoms, tikrai rasite būdą, kaip įveikti visus sunkumus. 

Šį diena nebus vaisingiausia. Jums nereikėtų pervertinti savo jėgų. Geriau tiesiog atidėti rimtus užduočius ir ramiai pailsėti.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Verta nusiteikti optimistiškai. Daugelis Ožiaragiai šiandien linkę prisiminti nemalonius įvykius iš praeities; šis nenaudingas užsiėmimas tik atims energiją iš ženklo atstovų.

Šiandien net artimiausi žmonės ne visada jus palaikys, jie gali kritikuoti jus, išsakyti nemalonias, įžeidžiamas pastabas. Negalima atsakyti tuo pačiu. Konfliktai, priekaištai ir pretenzijos jums dabar nereikalingi.

Vandenis (01.21-02.19)

Ryte geriau neplanuoti ypač svarbių dalykų ir susitikimų. Šiuo metu jums bus sunkiau susikaupti, nei įprasta, bus didelė tikimybė klaidų ir klaidingų žingsnių.Vėliau situacija pastebimai pasikeis į gerąją pusę ir jus galėsite toliau judėti į priekį. 

Kai kurie Vandeniai atras talentų, kurie anksčiau nebuvo jiems žinomi.

Žuvys (02.20-03.20) 

Dienos pradžia žada malonius susitikimus, bendravimą su įdomiais žmonėmis. Jus pradžiugins ir įkvėps naujoms pergalėms geros naujienos.

Bus galimybė susirasti pagalbininkų ir bendraminčių, pasisemti naudingų patarimų iš kitų. Popietė bus sunkesnė. Emocinis fonas tampa įtemptas, jums sunku išlaikyti pusiausvyrą. Stenkitės išlikti ramūs ir nesivelti į ginčus.

Tegai:
horoskopas
Konteineriai apsauginių chalatų, arcchyvinė nuotrauka

Pasiruošimas antrajai COVID-19 bangai: Lietuvą pasiekė 60 tūkst. apsauginių chalatų

(atnaujinta 12:20 2020.06.06)
Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo, turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui

VILNIUS, birželio 6 – Sputnik. Ruošiantis galimai antrajai koronaviruso infekcijos bangai, Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) medicinos atsargų rezervas bus papildytas dar 60 tūkst. apsauginių chalatų, kurie šia savaitę traukiniu sėkmingai iš Kinijos pasiekė Lietuvą.

Apie tai praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Rotušės aikštė Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Šiuo metu iš Kinijos Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo. Jomis buvo aprūpintos penkios greitosios pagalbos stotys ir penkios pagrindinės su koronavirusu kovojančios ligoninės – Santaros klinikos, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė, Respublikinė Šiaulių ir Panevėžio Respublikinė ligoninės – bei jų atsakomybės regione esančios valstybinės įstaigos. 

Turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui. 

Nuo birželio 1 dienos visos šalies gydymo įstaigos yra įpareigotos pačios organizuoti AAP pirkimą ir sandėliavimą. Taigi, darbuotojų saugumu ir reikiamų priemonių įsigijimu turės pasirūpinti įstaigų steigėjai, pavyzdžiui, ligoninės arba savivaldybės.

Šiuo metu asmens apsaugos priemonės iš rezervo pagal poreikį skiriamos mobiliems punktams ir karščiavimo klinikoms.

Tegai:
Lietuva, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
EBPO įvertino Lietuvos kovos su COVID-19 strategiją
Maskvoje taikomas eksperimentinis COVID-19 gydymo metodas
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE

(atnaujinta 19:41 2020.06.06)
Visuomenės atstovai priminė valstybės vadovui apie apsaugos ES lygiu nuo grėsmių reikalavimą, kurį jis pats suformulavo

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Lietuvos visuomenės atstovai atviru laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir prašė imtis lyderystės prieš artėjantį ES Rytų partnetystės viršūnių susitikimą ir pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimą. Apie tai savo puslapyje Facebook papasakojo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Laišką pasirašė Nepriklausomybės akto Signatarai, partijų lyderiai, Seimo vicepirmininkai, beveik šešios dešimtys įvairias partijas atstovaujančių Seimo narių, keturios dešimtys profesorių ir mokslo daktarų, universitetų rektoriai, kiti mokslo, kultūros, švietimo, visuomenės lyderiai, rašytojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, verslininkai, merai ir savivaldos atstovai.

Atviro laiško autoriai ragina prezidentą pasiekti, kad visuose būsimuose ES susitarimuose ir sprendimuose dėl Baltarusijos, taip pat ir vyksiančiuose 2020 m. birželio mėn., ne tik Latvija ir Estija, bet ir visa Europos Sąjunga palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos iš Astravo atominės elektrinės nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas.

"Laiško autoriai priminė, kad šį reikalavimą suformulavo pats prezidentas savo 2019 m. rugsėjo 30 d. pareiškime "siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE", - rašo Pavilionis.

Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis. Kaip pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų". 

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Ekspertas: Minskas iš Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu
Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį