Tardymo izoliatoriuje

Lietuvoje nuteistieji iki gyvos galvos galės prašyti priešlaikinio paleidimo

34
(atnaujinta 10:54 2018.08.30)
Atlikęs 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės nuteistasis galės paprašyti nagrinėti priešlaikinio jo paleidimo galimybę, esant sąlygai, kad nusikaltėlis nėra pavojingas visuomenei ir pripažįsta savo kaltę

VILNIUS, rugpjūčio 30 — Sputnik. Vyriausybė pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms baudžiamųjų įstatymų pataisoms, leisiančioms peržiūrėti nuteistiesiems paskirtą įkalinimo iki gyvos galvos bausmę, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

Teisingumo ministerijos parengtais projektais siūloma nuteistajam, atlikusiam ne mažiau kaip 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, suteikti teisę pateikti teismui prašymą peržiūrėti jam paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę.

Jeigu teismas, įvertinęs visas bausmės švelninimui esminę reikšmę turinčias aplinkybes, nuspręstų tokį nuteistojo prašymą patenkinti, tuomet laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė būtų keičiama terminuota laisvės atėmimo bausme ir nustatomas konkretus šios bausmės atliktinas terminas, kuris negalėtų būti trumpesnis nei 5 ir ilgesnis nei 10 metų.

Jeigu toks nuteistojo prašymas būtų netenkinamas, jis į teismą dėl bausmės peržiūrėjimo pakartotinai galėtų kreiptis po dvejų metų.

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius papasakojo, jog  Lietuvos baudžiamojo kodekso pakeitimai nagrinėjami atsižvelgiant į Europos žmogaus teisių teismo (EŽTK) praėjusių metų sprendimą dėl žmogaus teisių pažeidimo šalyje.

"Pernai Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė sprendimą, kad Lietuva pažeidžia Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas, nenumatydama nuteistiesiems realios ir veiksmingai praktikoje taikomos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės švelninimo galimybės. Teismas tokius Lietuvos reglamentavimo trūkumus įvertino kaip nuteistųjų kankinimą", — sakė ministras.

Teismai, svarstydami nuteistųjų prašymus dėl griežčiausios bausmės sušvelninimo, turėtų nuodugniai įvertinti ir privalomai atsižvelgti į specialistų išvadas išsamiai apibūdinančias nuteistojo asmenybės ir kriminogeninių veiksnių pokyčius, pažangą mažinant nusikalstamo elgesio riziką, nuteistojo elgesį įkalinimo įstaigoje ir atliktos bausmės poveikį nuteistajam, ar nuteistasis tinkamai atlygino nukentėjusiems nusikaltimu padarytą žalą, ar visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi dėl padaryto nusikaltimo ir į kitas bausmės švelninimui esminę reikšmę turinčias aplinkybes.

Teismo posėdyje dėl bausmės peržiūrėjimo galės aktyviai dalyvauti ir nukentėjusieji bei jų atstovai, kurie taip pat galės išsakyti nuomonę dėl nuteistojo prašymo sušvelninti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, taip pat bus atsižvelgta ir posėdyje dalyvaujančių prokuroro ir bausmę vykdančios institucijos atstovų pozicijas.

Sprendimą dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo terminuoto laisvės atėmimo bausme galės priimti tik bausmės atlikimo vietos apygardos teismo trijų teisėjų kolegija. Pirmos instancijos teismo priimtas sprendimas galės būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

34
Tegai:
kalėjimas, Lietuva
Dar šia tema
Gautas pranešimas apie galimas riaušes Pravieniškių pataisos namuose
Žmona tris kartus bandė perduoti draudžiamus daiktus įkalintam vyrui
Pravieniškių kolonijoje trūksta prižiūrėtojų, neveikia vaizdo kameros
Nuo rudens teismo nuosprendžio laukiantys asmenys galės kalėti pataisos namuose