Vilnius

Vilnius tvirtina, kad po karo Lietuva buvo TSRS finansų donorė

70
(atnaujinta 22:39 2018.09.02)
Anksčiau Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas teigė, kad būtent Rusijos Federacija, o ne Lietuvos respublika turi teisę reikalauti daug milijonų kompensacijų iš Baltijos šalių už savo indėlį į jų vystymąsi

VILNIUS, rugsėjo 2 — Sputnik. Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pareiškė, kad Lietuva pirmąjį pokarinį dešimtmetį  po Antrojo pasaulinio karo buvo TSRS "piniginė donorė". Apie tai praneša LRT.

Šią išvadą organizacija padarė neva remdamasi ištirtais dokumentais. Kaip pavyzdį Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras pateikia 1948 metus, kai Vilnius neva pervedė į Maskvą daugiau nei 1,5 milijardo rublių. Kita vertus, organizacija pažymi, kad ir Lietuva gavo dotacijas iš TSRS, tačiau nutyli apie sumą. Taigi, dėl neaiškių Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro skaičiavimų pasirodė, kad, atskaičiavus paminėtus 1,5 milijardo dotacijas iš Maskvos, "okupuotoje" Lietuvos TSR neliko nė milijardo.

Istoriniai faktai

Tuo tarpu Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pareiškimas prieštarauja istoriniams faktams. Plačiai žinoma, kad po karo atkurti Lietuvą atvyko specialistai iš visos Tarybų Sąjungos. Netrukus po karo buvo pastatytos gamyklos, fabrikai, infrastruktūra, rekonstruoti ir sukurti nauji miestai ir kitos gyvenvietės.

Atviruose šaltiniuose yra duomenų, kurie patvirtina, kad prieš pat TSRS žlugimą Lietuva gamino prekių ir produktų už 13 tūkstančių JAV dolerių sumą vienam gyventojui, o suvartodavo 23,3 tūkstančio dolerių vienam gyventojui.

Kaip anksčiau pabrėžė Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas, Baltijos politikų pokalbiai apie "kompensacijas už okupaciją" iš Maskvos yra absurdas. Diplomatas priminė, kad įstojimo į TSRS sudėtį metu Lietuva buvo agrarinė šalis ir užėmė vieną iš paskutinių vietų pagal gyvenimo kokybę Europoje.

Pasak Udalcovo, didelio masto respublikos industrializacija prasidėjo kaip tik po Antrojo pasaulinio karo ir 1940-1990 metais iš sąjungos biudžeto į Baltijos šalių ekonomiką buvo investuota apie 65 milijardus dolerių.

Kaip pabrėžė diplomatas, būtent Rusija visada buvo didžiausia  Sąjungos biudžeto donorė, todėl turi teisę reikalauti, kad Lietuva kompensuotų išlaidas, tarp jų už lengvatinį mineralinių žaliavų ir energijos tiekimą iš Rusijos TSR, už daugiau nei 72 milijardų dolerių sumą.

70
Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, TSRS, Lietuva
Temos:
Ketvirtis amžiaus be TSRS (38)
Dar šia tema
Kiekvienas turės bent tris Rusijos vergus. Didžioji baltų svajonė
Edmundas Kasperavičius: mitai neleidžia Lietuvai vystytis
Estija ir Latvija nori išieškoti iš Rusijos žalą už "sovietinę okupaciją"
Kremlius nesutinka su terminu "sovietų okupacija"