Maisto produktai

Lietuvos bankas: šalyje gali šoktelėti maisto produktų ir šildymo kainos

59
(atnaujinta 19:30 2018.09.10)
Prastą derlių dėl sausringos vasaros ūkininkai stengsis kompensuoti aukštesnėmis kainomis, o dėl didėjančios gamtinių dujų paklausos pasaulyje gali padidėti šildymo kainos

VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Metų pabaigoje gali šoktelėti daržovių, duonos ir mėsos produktų kainos, o kitų metų pradžioje — šildymo, praneša Lietuvos banko spaudos tarnyba.

Prognozėmis pasidalijo Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnysis ekonomistas Paulius Morkūnas.

Specialistas pažymėjo, jog nors infliacija šalyje sulėtėjo, tačiau nemalonų siurprizą gali pateikti gamtos "išdaigos". Dėl kaitros šiemet tiek Lietuvoje, tiek ir daugelyje kitų Europos šalių buvo prastas grūdinių augalų derlius. Tai sudaro prielaidas brangti grūdams ir duonos produktams. Jeigu brangs šios prekės, dėl didesnių pašarų kainų gali pakilti ir mėsos produktų kainos. Pasak Morkūno, toks pat kaip grūdinių augalų derliaus scenarijus galimas ir kalbant apie daržovių kainas.

Dėl didėjančios gamtinių dujų paklausos Azijoje ir Europoje ir kitų veiksnių pakilo šių dujų importo kainos, todėl nuo kitų metų pradžios dujos gali brangti. Be to, šiais metais kietasis kuras yra vidutiniškai 20 procentų brangesnis nei pernai, todėl tai, specialisto teigimu, kartu su brangesnėmis gamtinėmis dujomis galimai prisidės prie šildymo kainų padidėjimo vartotojams.

Banko specialialisto vertinimu, paslaugų kainos šalyje kyla nuosekliai. Šiemet pastebimas šiek tiek lėtesnį paslaugų kainų didėjimą nei pernai, tačiau tam didžiausią įtaką turi trumpalaikiai veiksniai. Pavyzdžiui, keleivių vežimo oro transportu paslaugos pastaruoju metu yra kur kas pigesnės nei buvo pernai, tačiau kitų paslaugų kainų augimas ir toliau yra tolygus.

"Tokią paslaugų kainų kitimo tendenciją lemia sparčiai kylantis vidutinis darbo užmokestis. Tikėtina, kad paslaugų kainos ir toliau turėtų augti panašiu tempu, kadangi įtampa darbo rinkoje kol kas neblėsta", — pažymo Morkūnas.

Pasak specialisto, šiemet maždaug penktadaliu nei praėjusią vasarą brangesnis dyzelinis kuras ir apie 15 procentų brangesnis benzinas. To priežastis — išliekusi įtampa tarp JAV ir Irano, kuri buvo vienas svarbiausių veiksnių, dėl kurių šiemet šoktelėjo pasaulinės naftos žaliavų kainos.

59
Tegai:
kainų augimas, derlius, maisto produktų kainos, Lietuva
Dar šia tema
Baltarusijos prezidentas Lukašenko surinko bulvių derlių savo sklype
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: liepos 15-osios šventės

(atnaujinta 22:45 2020.07.14)
Liepos 15 yra 196-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, nuo šios dienos iki metų galo lieka 169 dienos

Šią dieną 1410 metais Žalgirio mūšyje Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė sutriuškino Kryžiuočių ordiną, o 1933 m. Steponas Darius ir Stasys Girėnas iš Niujorko lėktuvu "Lituanica" pakilo į skrydį per Atlanto vandenyną.

Vardadienius švenčia Enrikas, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija.

Katalikai šią dieną mini Šv. Bonaventūrą. Jis buvo filosofas scholastikas, teologas, pranciškonas. 1257 metais — Pranciškonų ordino generolas, o nuo 1273 metų — kardinolas ir popiežiaus legatas Lione. Su šv. Tomu Akviniečiu laikomas vienu žymiausių visų laikų teologų. 1482 metais paskelbtas šventuoju, o 1588-aisiais — Bažnyčios mokytoju.

Tegai:
kalendorius
Megan Markl, archyvinė nuotrauka

Megan Markl buvo pastebėta vilkinti lietuvių kūrėjų suknelę

(atnaujinta 19:28 2020.07.14)
Beverli Hilse baltą berankovę suknelę dėvinti Sasekso kunigaikštienė vėl patraukė spaudos dėmesį

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Išskirtinai elegantišku stiliumi garsėjanti princo Hario žmona Megan Markl dėmesiu pagerbė ir Lietuvos mados pasaulį.

Moteris buvo pastebėta Beverli Hilse vilkinti lietuvių kūrėjų "Magic Linen" kurtą baltą lininę suknelę. 

Kunigaikštienės pasirinkimą teigiamai įvertino ir užsienio šalių spauda. Apie balto lino suknelę dėvinčią Megan parašė keletas mados žurnalų, įskaitant "Elle" ir "Cosmopolitan". 

Savo sėkme pasidalino ir patys "Magic Linen". 

"Negalėtume dar labiau džiaugtis! Gražioji Sasekso kunigaikštienė Megan Markl buvo pastebėta vilkinti mūsų suknelę "Toscana"!" — Facebook rašė jie.

Įsigyti tokią suknelę sau gali leisti kone kiekviena moteris — ji kainuoja apie 70 eurų.

Tegai:
Megan Markle