Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi  apdovanojo žydų gelbėtojus, nuotrauka iš įvykio vietos

Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo žydų gelbėtojus

56
(atnaujinta 13:00 2018.09.21)
Šiemet Lietuvoje minimos 77-osios Holokausto metinės, o rugsėjo 23 dieną sukanka lygiai 75 metai nuo to laiko, kai buvo sunaikintas Vilniaus getas

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Lietuvos piliečius, kurie, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis, per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus, rašo Prezidentūros spaudos tarnyba.

Šiemet Lietuvoje minimos 77-osios Holokausto metinės, o rugsėjo 23 dieną sueina lygiai 75 metai, kaip buvo sunaikintas Vilniaus getas. Valstybės apdovanojimai Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga skirti 39 žydų gelbėtojams. Daugumos jų jau nėra tarp gyvųjų, todėl apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Teisuolių vaikai, anūkai ir proanūkiai, kiti šeimų nariai. 

Pasak šalies vadovės, kas kartą, kai pagerbiame Holokausto aukų atminimą, prisimename ir jų gelbėtojus – didžiąją žmogiškumo, pasiaukojimo ir drąsos pamoką. Šios ceremonijos dalyviai yra gyvas ryšys tarp dabarties ir to meto, paženklinto žiaurumu ir ypatingu altruizmu.

Anot valstybės vadovės, šalis didžiuojasi kiekvienu tautiečiu, kuris baisioje karo metų tragedijoje išdrįso blogiui priešintis širdies gerumu. Ir tai buvo ne žodžiai, o veiksmas – apsisprendimas atverti namų duris ir pasidalinti savo gyvenimu, galbūt ir likimu. Baigties niekas nežinojo ir vis tiek rizikavo.  

Prezidentė valstybės vardu padėkojo visiems gelbėtojams ir paragino visada saugoti atmintį apie Teisuolius ir branginti jų paliktą šviesą.

Per Holokaustą žuvo apie 90% iš 208 tūkstančių Lietuvos žydų. Žudant žydus, Lietuvą okupavusiems naciams neretai talkindavo vietos kolaborantai.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik /
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
56
Tegai:
žydai, Pasaulio tautų teisuoliai, Dalia Grybauskaitė
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)