Ekonomikos mokslų daktaras, profesorius, Rusijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos narys Nikolajus Meževičius

Ekspertas: Lietuvai gresia naujas Niurnbergo procesas kolaborantų slėpimą

151
(atnaujinta 20:16 2018.09.21)
Šioje respublikoje vokiečiai beveik neužsiėmė žydų žudymu per Antrąjį pasaulinį karą, pagrindiniai žudikai buvo patys lietuviai, mano ekonomikos mokslų daktaras, profesorius Nikolajus Meževičius

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Lietuvos piliečius, kurie, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis, per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus. Šie valstybiniai apdovanojimai Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga buvo įtekti 39 lietuviams. Dauguma iš jų jau mirė, todėl apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo jų vaikai, vaikaičiai ir kiti šeimos nariai.

Interviu Sputnik Lietuva ekonomikos mokslų daktaras, profesorius, Rusijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos narys Nikolajus Meževičius papasakojo, kad daugeliu atvejų, karo metu žydų kraujas buvo ant lietuvių rankų.

"Lietuvos TSR žydai gyveno visur, ir buvo tokie atvejai, kaip nurodyta literatūroje, kai gyvenvietėje buvo 50 procentų lietuvių ir 50 procentų žydų. Tuo metu 200 tūkstančių žmonių buvo nužudyti, o absoliučia dauguma atvejų šis kraujas ant lietuvių rankų. Vokiečiai nuo šio darbo šioje respublikoje buvo, apskritai, išlaisvinti arba beveik išlaisvinti, tik stebėdami proceso organizavimą. Ar buvo teisuolių? Taip, žinoma, buvo! Kaip ir bet kurioje šalyje, įskaitant pačią Vokietiją, teisuolių buvo. Bet ar jų buvimas yra pateisinimas to, kad genocide dalyvavo tūkstančiai, jei ne dešimtys tūkstančių žmonių?" — pasakė Meževičius.

Jo nuomone, Lietuvoje tie patys žmonės kovojo už nepriklausomybę ir šaudė į Raudonosios armijos karius.

"Todėl atskirti kovotojus už nepriklausomybę nuo kruvinių žudikų itin sudėtinga. Pavyzdžiui, Noreikos veikla. Ji dabar vadovėliuose pavadinta "netinkamu elgesiu", tai yra, žmogus asmeniškai žydų nežudė, jis pasirašė dekretą dėl geto įsteigimo Šiaulių rajone, na jis lyg ir nekaltas. Tokiu būdu Lietuva bandys sėdėti ant dviejų kėdžių vienu metu, bet viena kėdė anksčiau ar vėliau atves Lietuvą prie naujo Niurnbergo proceso", — pareiškė profesorius.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik /
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
151
Tegai:
kolaborantai, Niurnbergo procesas, Baltijos šalys, Lietuva
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (62)
Dar šia tema
Žydai pasmerkė Vilniaus meriją už Birželio 23-osios sukilimo metinių minėjimą
Izraelis papasakojo apie iškreiptą Lietuvos požiūrį į Holokaustą
Lietuvos antiherojai: kolaborantų giminaičiai neišsigando tiesos
Žurnalistė kritikavo Lietuvą už jos senelio — nacių bendrininko — išaukštinimą
Pareigūnas laiko šuniuką

Sustabdžius neblaivų BMW vairuotoją, pareigūnams teko pasirūpinti vyro augintiniu

(atnaujinta 09:55 2020.07.11)
Pasak pareigūnų, kadangi savininkui teko keliauti į areštinę, policijos pareigūnai pasirūpino keturkoju

VILNIUS, liepos 11 — Sputnik. Sustabdžius neblaivų BMW vairuotoją, policijos pareigūnams teko pasirūpinti vyro augintiniu. Apie tai savo Facebook paskyroje pranešė Lietuvos policija.

Klaipėdos rajone buvo sustabdytas BMW automobilis, kurį vairavo neblaivus (2,03 prom.) vyras.

"Ant keleivio sėdynės buvo įsitaisęs šis gražus mažylis. Kadangi savininkui teko keliauti į areštinę, pareigūnams teko pasirūpinti keturkoju", — rašoma policijos pranešime.

Šią nuotrauką interneto vartotojai pavadino "metų kadru". "Be komentarų — tai pati gražiausia Lietuvos policijos šių metų nuotrauka!", — rašė Facebook vartotoja Lina.

"Ah sustok akimirka žavinga... Kadras tirpdantis širdis. Šilta akimirka, kupina rūpesčio ir švelnumo, tam, kuris pats negali savimi pasirūpinti. Štai ką reiškia būti žmogumi", — paliko komentarą Vaida.

Tegai:
policija, Klaipėdos rajonas
Dar šia tema
Policijos pareigūnai sulaikė du asmenis, gabenusius didelį kiekį cigarečių
Vilniuje melagingai pranešta apie užminuotą Lazdijų ligoninę
Kauno rajone paauglys peiliu sužeidė vyrą, kuris užpuolė jo motiną
Orai, archyvinė nuotrauka

Ciklonas į Lietuvą vėl atplukdys lietingus orus

(atnaujinta 14:38 2020.07.10)
Kitos savaitės pradžioje naktimis žymesnio lietaus nenumatoma, dienomis vietomis trumpai palis

VILNIUS, liepos 11 – Sputnik. Lietuvos gyventojų laukia vėsus savaitgalis. Apie tai praneša Hidrometeorologijos tarnyba. 

Šeštadienį orus lems šiauriau Lietuvos slenkantis ciklonas. Naktį jo frontas nutįs per Lietuvą. Lis, vietomis liūtys bus smarkios, kai kur griaudės perkūnija. 

Dieną ir toliau pūs stiprus vakarų vėjas, sušils vos iki 16–21 laipsnio. Ciklonui tolstant debesys retės, tarpais švies saulė, trumpai palis tik vietomis.

Sekmadienio naktį vėjas kiek aprims, atvės iki 8–13, pajūryje bus apie 14 laipsnių. Pietrytiniame šalies pakraštyje truputį palis. Dieną kamuoliniai lietaus debesys pasirodys ir kituose regionuose, vietomis trumpai palis. 

Pietvakarių, vakarų vėjas vėl pūs stipriau. Įdienojus termometrai rodys tik 16–21 laipsnį. Vėsiausia bus prie jūros ir Žemaitijoje.

Kitos savaitės pradžioje naktimis žymesnio lietaus nenumatoma, dienomis vietomis trumpai palis. Vėjas pūs iš vakarų, pietvakarių. Naktys išliks vėsios, o dienos bus truputį šiltesnės.

Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje

 

Tegai:
lietus, Lietuva, ciklonas