Ekonomikos mokslų daktaras, profesorius, Rusijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos narys Nikolajus Meževičius

Ekspertas: Lietuvai gresia naujas Niurnbergo procesas kolaborantų slėpimą

153
(atnaujinta 20:16 2018.09.21)
Šioje respublikoje vokiečiai beveik neužsiėmė žydų žudymu per Antrąjį pasaulinį karą, pagrindiniai žudikai buvo patys lietuviai, mano ekonomikos mokslų daktaras, profesorius Nikolajus Meževičius

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Lietuvos piliečius, kurie, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis, per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus. Šie valstybiniai apdovanojimai Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga buvo įtekti 39 lietuviams. Dauguma iš jų jau mirė, todėl apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo jų vaikai, vaikaičiai ir kiti šeimos nariai.

Interviu Sputnik Lietuva ekonomikos mokslų daktaras, profesorius, Rusijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos narys Nikolajus Meževičius papasakojo, kad daugeliu atvejų, karo metu žydų kraujas buvo ant lietuvių rankų.

"Lietuvos TSR žydai gyveno visur, ir buvo tokie atvejai, kaip nurodyta literatūroje, kai gyvenvietėje buvo 50 procentų lietuvių ir 50 procentų žydų. Tuo metu 200 tūkstančių žmonių buvo nužudyti, o absoliučia dauguma atvejų šis kraujas ant lietuvių rankų. Vokiečiai nuo šio darbo šioje respublikoje buvo, apskritai, išlaisvinti arba beveik išlaisvinti, tik stebėdami proceso organizavimą. Ar buvo teisuolių? Taip, žinoma, buvo! Kaip ir bet kurioje šalyje, įskaitant pačią Vokietiją, teisuolių buvo. Bet ar jų buvimas yra pateisinimas to, kad genocide dalyvavo tūkstančiai, jei ne dešimtys tūkstančių žmonių?" — pasakė Meževičius.

Jo nuomone, Lietuvoje tie patys žmonės kovojo už nepriklausomybę ir šaudė į Raudonosios armijos karius.

"Todėl atskirti kovotojus už nepriklausomybę nuo kruvinių žudikų itin sudėtinga. Pavyzdžiui, Noreikos veikla. Ji dabar vadovėliuose pavadinta "netinkamu elgesiu", tai yra, žmogus asmeniškai žydų nežudė, jis pasirašė dekretą dėl geto įsteigimo Šiaulių rajone, na jis lyg ir nekaltas. Tokiu būdu Lietuva bandys sėdėti ant dviejų kėdžių vienu metu, bet viena kėdė anksčiau ar vėliau atves Lietuvą prie naujo Niurnbergo proceso", — pareiškė profesorius.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik /
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
153
Tegai:
kolaborantai, Niurnbergo procesas, Baltijos šalys, Lietuva
Temos:
Žydų bendruomenė Lietuvoje (63)
Dar šia tema
Žydai pasmerkė Vilniaus meriją už Birželio 23-osios sukilimo metinių minėjimą
Izraelis papasakojo apie iškreiptą Lietuvos požiūrį į Holokaustą
Lietuvos antiherojai: kolaborantų giminaičiai neišsigando tiesos
Žurnalistė kritikavo Lietuvą už jos senelio — nacių bendrininko — išaukštinimą
Mergaitė su morkomis

Lietuvoje ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų

(atnaujinta 19:12 2020.08.14)
Vaikų ugdymo įstaigos gaus pjaustytas ir vakuume supakuotas morkas, tai leis vaikams patrauklia forma visus metus patiekti daržovių, kurios bus puikus užkandis

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Lietuvoje 2020–2021 mokslo metais ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų, praneša Žemės ūkio ministerijos spaudos tarnyba.

Daržovių Lietuvos darželiuose ir mokyklose suvalgoma mažiau, negu pataria mitybos specialistai, todėl, atsižvelgus į jų rekomendacijas ir apklausas, keičiama Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa.

Vaisių vartojimo skatinimo ugdymo įstaigose programa Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009-2010 mokslo metais, o programa "Pienas vaikams" pradėta vykdyti 2004 m. Nepaisant to, kad programa jau yra įgyvendinama daug metų, iššūkiai išlieka — Lietuvoje gyventojai nesuvartoja rekomenduojamo vaisių ir daržovių kiekio, kuris turėtų siekti bent 400 g dieną, nes Lietuvoje suvartojimas siekia tik 260 g. Remiantis tyrimų rezultatais nustatyta, kad apie 40-25 proc. vaikų kasdien nevalgo daržovių ir vaisių. 

Programos įgyvendinimo tarpinio vertinimo metu atliktos apklausos duomenimis, net 70,4 proc. respondentų pasisakė už daržovių asortimento ir kiekio didinimą. Dažniausiai respondentai pageidavo papildomai įtraukti daugiau tiekti agurkų (34,8 proc. respondentų), morkų (33,3 proc.), ropių ir ridikų (26,1 proc.) ir pomidorų (26,1 proc.). Apklausoje ugdymo įstaigų atstovai pažymėjo poreikį padidinti produktų įvairovę, taip didinant programos veiksmingumą.

"Vertinant Lietuvoje auginamų daržovių asortimentą ir galimybes vaikams jas patiekti visus mokslo metus, morkos yra tinkamas pasirinkimas, nes Lietuvos daržovių augintojai išaugina daug ir skanių morkų, kurių maistinės savybės yra puikiai išsaugomos visą sandėliavimo laikotarpį", — pasakė Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vyr. specialistė Rūta Savickienė.

Pasak Savickienės, buvo pasirinkta vaikams teikti pjaustytas morkas, taip išvengiant užkrovimo papildomo darbo ugdymo įstaigoms, kurios ne visada turi galimybių vaikams paruošti patraukliai vartoti morkas (nuplauti, supjaustyti ir pan.). Pažymima, kad pjaustytų ir vakuume supakuotų morkų tiekimas ugdymo įstaigoms leis vaikams patrauklia forma visus metus patiekti daržovių, kurios bus puikus užkandis ir taip prisidės prie didesnio daržovių vartojimo ir jų populiarinimo bei padidins programos veiksmingumą. 

Anot ministerijos, tai svarbu, dar ir todėl, kad jau kelerius metus iš eilės pavasarį pritrūksta lietuviškų obuolių tiekti vaikams pagal programą. Tuomet balandžio-gegužės mėn. vaikams iš viso nėra tiekiami nei vaisiai, nei daržovės, nes produktų tiekėjai, jei nėra privalomo įpareigojimo tiekti daržoves, nėra suinteresuoti papildomai dirbti.

Vienas svarbiausių programos tikslų — atkreipti dėmesį į ekologiškus, sveikatai palankius maisto produktus, skatinti vartoti daugiau tokių produktų bei formuoti nuostatą, jog  ekologiškas, kokybiškas maistas yra labai svarbus savijautai ir sveikatai. Dar vaikystėje suformuoti tinkamos mitybos įpročiai yra vienas iš geriausių ligų prevencijos būdų.

2020–2021 mokslo metais planuojama skirti 3,17 mln. eurų pieno gaminiams dalyti,  vaisiams ir daržovėms — 2,15 mln. 

Pagal Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą gali būti tiekiamas geriamasis pienas ir pieno gaminiai — jogurtas, kefyras, varškė, švieži ar brandinti sūriai bei vaisiai ir daržovės: morkos, obuoliai, kriaušės bei obuolių, kriaušių, morkų, serbentų, braškių, aviečių, aronijų sultys ar jų mišiniai. 

Be to, parengta metodinė medžiaga pedagogams ir vaikams, skirta vaikus supažindinti su vaisių ir daržovių bei pieno gaminių atsiradimu ant mūsų stalo, jų teikiama nauda sveikatai.

Tegai:
daržovės, sveika mityba, vaikai, ugdymo įstaigos, Lietuva
Temos:
Švietimas Lietuvoje
Dar šia tema
Vaikų stovyklose ir darželiuose galioja birželio mėnesį nustatyti saugumo reikalavimai
Tyrimo metu atskleista, kad vaikų mirtys nuo koronaviruso labai retos
Skvernelis: mokslo metai prasidės ugdymo įstaigose, o ne prie kompiuterių ekranų iš namų
Nauji mokslo metai: papasakojo, kada prireiks kaukių ir kada bus skelbiamas karantinas
VSAT emblema

Pasieniečiai sustabdytame automobilyje aptiko 2 tūkst. pakelių cigarečių

(atnaujinta 16:27 2020.08.14)
VSAT duomenimis, pasieniečiai jau turėjo žinių, kad šiuo automobiliu gali būti gabenamas neteisėtas krovinys

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Pasieniečiai greitkelyje Kaunas – Klaipėda sustabdytame automobilyje aptiko 2 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių. Apie tai pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Ketvirtadienį vakare VSAT pareigūnai Šilalės rajone, greitkelyje Kaunas –Klaipėda, patikrinimui sustabdė automobilį "Nissan Almera Tino" su lietuviškais numeriais. Uostamiesčio link važiavusią mašiną vairavo 64-erių Skuodo gyventojas. Pasieniečiai jau turėjo žinių, kad šiuo automobiliu gali būti gabenamas nelegalus krovinys.

Apžiūrėję automobilį VSAT pareigūnai jo bagažinėje rado 4 juodos spalvos plastikinius maišus, kuriuose buvo 2000 pakelių cigarečių "NZ Gold" su baltarusiškomis banderolėmis.

Dėl akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką pradėta administracinė teisena. "Nissan Almera Tino" vairuotojui gresia bauda nuo 5200 iki 6000 eurų.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Dar šia tema
Automobilio slėptuvėse rūkalus gabenusiai merginai gresia tūkstantinė bauda
Valstybės sienos apsaugai bus pasitelkiami Lietuvos šaulių sąjungos nariai
Vilniaus oro uoste pasieniečiai sučiupo du teisėsaugos vengusius lietuvius